20 Kedi Dostu Ev Bitkisi

Ev bitkileri, evinizi yeşillik ve çiçeklerle doldurarak her odaya etki katar. Aradığınız şey ister parlak çiçekler, ister yükseklik veya dramatik bitki örtüsü olsun, aralarından seçim yapabileceğiniz çok büyük bir çeşitlilik var. Bununla birlikte, bir kediniz varsa, kediler yeşillik yemeye eğilimli olduğundan ve birçok ev bitkisi evcil hayvanlar için zehirli olduğundan, ev bitkilerini seçmek endişe verici olabilir. Bu nedenle, daha güvenli seçimler yapmanıza yardımcı olmak için satın alabileceğiniz en iyi kedi dostu ev bitkilerinden bazılarını içeren bir rehber hazırladık.

Cats Protection hayır kurumu, kediler için güvenli olan iç mekan bitkilerinin bir listesine sahiptir, bu nedenle, listemizde olmasını istemediğiniz bir bitki varsa, web siteleri kontrol etmek için iyi bir yerdir. Ayrıca, Patch Plants ve Beards & Daisies gibi birçok ev bitkisi web sitesinde, satılık tüm evcil hayvan dostu bitkilerini aramanıza izin veren filtreler bulacaksınız.

Büyük kedi dostu ev bitkileri arıyorsanız, neden bir kentia palmiyesi veya salon palmiyesi denemiyorsunuz? Ya da belki bir rafın görünümünü iyileştirmek için kalp dizisi gibi asılı bir bitki? Örümcek bitkisinden Çin parası bitkisine ve hatta ananas bitkisine kadar kedi dostu olan, büyümesi kolay birçok ev bitkisi de vardır. İlginizi çeken ev bitkisi türü ne olursa olsun, size ve kedinize uygun pek çok seçeneğimiz var.


1

ananas bitkisi (ananas comosus)

ananas bitkisi. Getty görüntüleri.

Bu bitki kediler için zehirli değildir, ancak süs olduğu için ananası yiyemezsiniz. Bitkinin ortasındaki bir sapta tutulan meyve, kılıcı andıran çekici yapraklarla çevrilidir ve bu da onu evinizde bulunması gereken çarpıcı bir ev bitkisi yapar. Güney Amerika’ya özgü olduğu için sıcak ve parlak bir yerde en iyisini yapar.

Y x G: 90cm x 90cm


2

Dökme demir fabrikası (Aspidistra elatior)

Aspidistra elatior 'Variegata'

aspidistra elatior ‘Variegata’

Dökme demir fabrikası, yeni başlayanlar için mükemmel, bakımı kolay bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığından uzak tutun ve fazla sulamaya ihtiyaç duymaz. Büyük oval yaprakları olan bu çekici bitki, biraz gölgeyle baş edebilir ve iç mekandaki donuk bir yeri aydınlatır.

Y x G: 60cm x 60cm


3

Boston eğreltiotu

Boston Fern, Nephrolepis exaltata 'Green Lady'

boston eğrelti otu, Nefrolepis exaltata “Yeşil Bayan”

Boston eğrelti otu, Nasa’nın havayı temizleyen en iyi 10 bitki listesinde yer alıyor, bu nedenle bu, evinize eklemek için harika bir ev bitkisi. Güney Amerika’nın tropikal bölgelerine özgüdür, bu nedenle doğrudan güneş ışığından uzak sıcak bir yere ihtiyaç duyar. Nem seviyelerini yüksek tutmak için kompostu nemli tutun ve düzenli olarak buğulayın.

Y x G: 90cm x 90cm


4

Calathea orbifolia

Calathea orbifolia

Calathea orbifolia

Calathea orbifolia Dua bitkisi olarak bilinir, çünkü geceleri dua etmek için ellerini birleştiren biri gibi yaprakları kıvrılır. Gümüşi yeşil çizgili güzel yuvarlak yaprakları vardır. Parlak, dolaylı ışık alan bir yere koyun ve toprağı nemli tutun. Düzenli olarak sis.

Y x G: 75cmx40cm


5

kalp dizisi

Ceropegia linearis subsp.  woodii, Kupa Dizisi

Kalp Dizisi (Ceropegia linearis alt sp. ahşap)

Kalp dizisini bir rafa veya uzun saplarının kenardan sarkabileceği asılı bir sepete yerleştirin. Adını kalp şeklindeki yapraklarından alır ve doğrudan güneş ışığı almayan parlak bir nokta için harika bir seçimdir.

Y x G: 1,5mx 10cm


6

Çin para tesisi

Pilea peperomioides, Çin para bitkisi.  Getty Resimleri.

Çin para tesisi (Pilea peperomioides). Getty Resimleri.

Çin para tesisi (Pilea peperomioidleri) parlak ışık alan bir yerde iyi sonuç verecek, az bakım gerektiren bir ev bitkisidir. Çapı 15 cm’ye ulaşabilen yuvarlak yaprakları nedeniyle gözleme bitkisi olarak da bilinir. Toprak kuruduğunda su.

Y x G: 30cm x 30cm


7

Noel kaktüsü (Schlumbergera)

Noel Kaktüsü, Schlumbergera

Noel Kaktüsü, Schlumbergera

Bu çekici kaktüs, Noel kaktüsü olarak bilinir çünkü bayram mevsiminde çiçek açar. Doğal yaşam alanında gölgeli, nemli ormanlarda yetişir, bu nedenle kompostu nemli tutulursa ancak sırılsıklam olmazsa gelişir. Çiçekler genellikle kırmızı, beyaz veya pembedir, ancak mor veya sarı da olabilir. Bitkinizin etrafındaki nemi artırmak için bir ıslak çakıl tabağı üzerinde durun.

Çiçekler: Kasım – Ocak
Y x G: 45cm x 45cm


8

kurdele çiçeği

Chlorophytum comosum, Kıvırcık örümcek bitkisi.  Getty Resimleri.

Chlorophytum comosum, Kıvırcık örümcek bitkisi. Getty Resimleri.

Örümcek bitkileri az bakım gerektirdiği için popülerdir ve yeni başlayanlar için mükemmeldir. Biraz farklı bir şey arıyorsanız, neden ekstra kıvrık yaprakları için yetiştirilen ‘Bonnie’ çeşidini denemiyorsunuz? Biraz ihmalle başa çıkar ve yeni bitkiler yapmak kolaydır.

Y x G: 40cm x 60cm


9

Kentia palmiyesi

Kentia palmiyesi, Howea forsteriana

Kentia palmiyesi, Howea forsteriana

Kentia hurması Viktorya döneminde popüler bir bitkiydi ve bugün hala bir klasik, bir odanın köşesine yükseklik eklemek için mükemmel. Parlak, dolaylı ışığa ihtiyaç duyar ve doğrudan güneş ışığına veya cereyanlı bir yere yerleştirilmediği sürece gelişir. Kompostu nemli tutun, ancak fazla sulamayın ve sık sık buğulamayın.

Y x G: 3m x 2m


10

bakirelik eğrelti otu

bakirelik eğrelti otu

bakirelik eğrelti otu

Buharlı bir banyo için mükemmel olan bakire kılı eğrelti otunun narin kavisli gövdeleri üzerinde zarif yaprakları vardır. Nemli bir noktanız yoksa, düzenli olarak buğulayın. Kompostunu nemli tutun ve doğrudan güneş ışığından uzak parlak bir yere koyun.

Y x G: 50cmx40cm


11

Pachira su bitkisi

Pachira Aquatica, Para ağacı.  Getty Resimleri.

Pachira Aquatica, Para ağacı. Getty Resimleri.

Para ağacı suyu gövdesinde depolar, bu nedenle aşırı sulamaya karşı dikkatli olun. Bitkinin iyi şans getirdiği söyleniyor, dolayısıyla adı ve bakımı çok zor değil – kompostun en üstteki birkaç inç kuruduktan sonra su ve birkaç günde bir buğu. Doğrudan güneş ışığından uzak parlak bir noktaya ihtiyacı var.

Y x G: 1.2mx 50cm


12

Musa aküminata “Cüce Cavendish”

Genç muz ağacı, Musa acuminata 'Cüce Cavendish'.  Getty Resimleri.

Genç muz ağacı, Musa aküminata “Cüce Cavendish”. Getty Resimleri.

Musa aküminata ‘Cüce Cavendish’, iç mekan teşhirlerine egzotik bir his katan büyük yapraklara sahiptir. Bu kompakt çeşitlilik 2-3 m’den daha yükseğe ulaşmamalıdır. Bu bitkiye bol ışık verin ve kompostu nemli tutun.

Y x G: 3m x 1.2m


13

güve orkide

Güve orkide çiçekleri

Güve orkide çiçekleri

Yıl boyunca aralıklı olarak çiçek açan güve orkidelerinin egzotik çiçeklerinin keyfini çıkarın, eğer mutlularsa üç defaya kadar. Orkidelerinizi mutlu ve sağlıklı tutmak için onları banyo veya mutfak gibi nemli bir odaya koyun. Güve orkideleri, büyümeleri kolay olduğu için popülerdir. Sıcaklığın 15ºC’nin altına düşmeyeceği bir oda seçin.

Çiçekler: yıl boyunca üç defaya kadar
Y x G: 70cmx40cm


14

Delosperma ekinatum

Delosperma echinatum, Dikenli bitki.  Getty Resimleri.

Delosperma ekinatum, Dikenli bitki. Getty Resimleri.

Bu tüylü etli bitki, yapraklarındaki beyaz tüylerden dolayı dikenli bitki olarak da bilinir. Bakımı kolaydır – sadece güneşli bir yere koyun ve kompost tamamen kuruduğunda çok sık sulamayın. İç mekanlarda çiçek görmek nadirdir, ancak görürseniz çiçekler küçük ve sarıdır.

Y x G: 20cm x 20cm


15

Calathea sanderiana

Calathea sanderiana.  Getty Resimleri.

Calathea sanderiana. Getty Resimleri.

Calathea sanderiana, alt tarafı mor olan büyük, çarpıcı yaprakları nedeniyle iğne şerit bitkisi olarak da bilinir. Bu bitki, parlak, dolaylı ışık alan bir yerde sıcak bir odayı sever. Birkaç günde bir buğulayın ve düzenli olarak, yaklaşık haftada bir veya kompostun üst iki inç kuruduktan sonra sulayın.

Y x G: 60cm x 60cm


16

Karpuz peporomisi (peperomia argyreia)

Karpuz peperomia, Peperomia argyreia

karpuz peperomisi, peperomia argyreia

Bu çekici yapraklı bitki, sıcak bir odada bir masayı veya rafı aydınlatmak için idealdir. Özellikle yaz aylarında birkaç günde bir güçlü güneş ışığı ve sis yerine parlak, dolaylı ışık olduğundan emin olun. Adını karpuz kabuğu desenine benzeyen yaprak işaretlerinden alır.

Buna benzer daha fazla

Y x G: 30cm x 30cm


17

Zebra bitkisi (Haworthia fasyatası)

Haworthia fasciata, Zebra bitkisi.  Getty Resimleri.

Haworthia fasyatası, Zebra bitkisi. Getty Resimleri.

Bu etli biraz benziyor Aloe Vera, kediler için zehirlidir, ancak bu çekici çizgili bitki zehirli değildir ve evcil hayvanlar için güvenlidir. Genellikle ‘Alba’ olarak satılır. Benzer görünen bir şey değil, bu özel bitkiyi satın aldığınızdan emin olun. Fazla sulamayın ve doğrudan güneş ışığından uzak, parlak bir yerde tutun.

Y x G: 20cm x 20cm


18

Üzüm sarmaşığı (Cissus renk değişikliği)

Cissus renk değişikliği, Üzüm Sarmaşığı.  Getty Resimleri.

Cissus renk değişikliği, Üzüm Sarmaşığı. Getty Resimleri.

2 metreye kadar uzayabilen saplara sahip bu sarmaşık ile evinize renk katın. Koyu yeşil yapraklar alacalı, gümüş renkli işaretler ve mor alt taraflarla. Saksıda tırmanıcı olarak yetiştirilebilir veya arkadaki saplarının sarkabileceği bir rafa yerleştirilebilir. Parlak, dolaylı ışığı ve düzenli buğulanmayı sever.

Y x G: 2m x 50cm


19

salon hurma

Palmiye salonu.  Getty Resimleri.

Palmiye salonu. Getty Resimleri.

Kolay kedi dostu bir ev bitkisi istiyorsanız, salon palmiyesini deneyin. Egzotik yaprakları ile her odaya yükseklik ve etki katacaktır. Salon palmiyesi bir miktar ihmali tolere edebilir, ancak bitkinizin en iyi suyuna bakmasını sağlamak için yazın yaklaşık haftada bir, kompostun üst kısmı kuruduğunda.

Y x G: 1m x 80cm


20

Altın polipodi

Phlebodium aureum

Phlebodium aureumAltın polipodi

Bu narin eğrelti otu, yıl boyunca güzel görünen, yaprak dökmeyen, mavi-yeşil yapraklarıyla iyi bir ev bitkisi olur. Nemli, buharlı bir banyo Altın polipodi için ideal yerdir, ancak bu mümkün değilse düzenli olarak buğulayın ve kompostu nemli tutun. Yine de aşırı sulamadan kaçının.

Y x G: 1m x 50cm

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir