2023’teki en iyi ısıtmalı yayıcılardan ve ısı matlarından 13’ü

İster bu soğuk kış aylarında tohumları ekmeye başlayın, ister kökleri köklendirmek için kesimleri teşvik edin veya daha sıcak iklimlerden gelen narin bitkileri yetiştirin, bir ısı kaynağı onları beslemek için en iyi koşulları yaratmaya yardımcı olacaktır. Isıtmalı yayıcılar, seçtiğiniz tipe bağlı olarak ya tutarlı bir ortam sıcaklığı sunan ya da ihtiyaçlarınıza göre belirli bir sıcaklığa ayarlanabilen ideal bir aksesuardır.

Daha düşük sıcaklıklarımız nedeniyle, domates, kırmızı biber ve dolmalık biber ve kabak gibi bitkilerin büyümeleri, meyve üretmeleri ve meyvelerin olgunlaşması için zamanları olması için uzun bir büyüme mevsimine ihtiyaçları vardır. Onları yılın başlarında, dışarıda büyümeleri için çok soğuk olacağı bir zamanda, ısıtmalı bir çoğaltıcıda iç mekanlarda çimlendirmek, ihtiyaç duydukları uzun büyüme mevsimini almalarını sağlar.

Daha sert ve doğal bitkiler bile sabit bir sıcaklıkta çimlenmekten faydalanır. Isıtılmış çoğaltıcılar, alt ısıları ve yüksek nemleri sayesinde, çeliklerin kök salmasına yardımcı olabilir. Ne yetiştiriyorsanız, ısıtmalı bir çoğaltıcı, filizlenmekte olan bitkileri şu anda yaşadığımız gibi ani soğuk darbelerinden koruyacaktır.

Başka bitkiler mi yetiştiriyorsunuz? En iyi kendi kendini sulayan ekiciler veya en iyi bahçe bitkileri için kılavuzlarımıza göz atın. Ve bir serada yetiştiriyorsanız, 11 faydalı sera aksesuarı makalemiz de göz atmaya değer.


Isıtmalı bir yayıcı nasıl seçilir

Bir çoğaltıcı için alışveriş yaparken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Uzay – Güç kaynağı olan bir seranız yoksa, çoğumuz evde ısıtmalı bir yayıcı kullanırız. Düz bir yüzeye yerleştirin; doğrudan güneş ışığından uzak bir pencere pervazı iyi bir noktadır, ancak seçtiğiniz çoğaltıcının boyutlarının uygun olduğundan emin olun.
 • Boyut – Yayıcı boyutlarının ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun. Hassas bitkilerde büyümeyi planlıyorsanız, fideleri çimlendiriyor olmanıza göre daha büyük bir çoğaltıcıya ihtiyacınız olacaktır.
 • Özellikler – Çoğu proje için, basit bir ısıtmalı yayıcı uygundur. Ancak, ayıracak bütçeniz varsa, kendi kendini sulayan çoğaltıcılara dikkat edin. Bazıları ayrıca yayılmaya daha fazla yardımcı olmak için ışıklarla birlikte gelir.

Isıtmalı ve elektrikli olmayan yayıcılar

Elektrikli olmayan bir çoğaltıcı, tohumlara ve genç bitkilere tutarlı bir büyüme ortamı sağlamayı amaçlayan şeffaf kapaklı basit bir tohum veya modüler tepsidir. Kapak, özellikle güneşli bir yere yerleştirildiğinde, içerideki nemi artırmanın yanı sıra sıcaklık üretmeye ve hapsetmeye yardımcı olur. Bazılarının kapağında havalandırma vardır ve hatta sulama noktaları olabilir, böylece kapağı çıkarmadan ve bitkileri sıçratmadan sulayabilirsiniz. Kapaklar ayrıca satın alınabilir, böylece ihtiyaç duyduğunuzda tohum tepsilerinize ekleyebilirsiniz.

Buna benzer daha fazla

Elektrikli olmayan çoğaltıcılar, ısıtılmış bir çoğaltıcıdan çok daha ucuzdur, ancak ısıtılmış bir çoğaltıcıda elde ettiğiniz ekstra, düzenlenmiş sıcaklık ve alt ısı olmadan, büyüme daha yavaş ve daha az tutarlı olacaktır.

Görünüşe göre peşinde olduğun şey onlar mı? Waitrose, Thompson & Morgan, Crocus ve Amazon’dan elektrikli olmayan çoğaltıcılar satın alın.

Isıtılmış bir yayıcı nasıl kullanılır

 • Tohumlarınızı verilen tepsilere nemli gübreye ekin.
 • Yayıcınızı hafif ve iyi havalandırılan bir yere yerleştirin.
 • Yayıcıyı açın.
 • Çimlenen bitkilerinize göz kulak olun. Kapağın iç kısmında aşırı yoğuşma oluşursa, sıcaklığı biraz düzenlemek için havalandırma deliklerini açın.

En iyi ısıtmalı yayıcılardan 13’ü

Aşağıdaki ısıtmalı yayıcı seçimimize göz atın:

Garland Fab 4 Elektrikli Isıtmalı Yayıcı

Garland Fab 4 Elektrikli Isıtmalı Yayıcı

Fab 4 çoğaltıcı, yeni bahçıvanlar için harika bir giriş seviyesi çoğaltıcıdır. Kaliteden ödün vermeden ilk kez kullanan bir kullanıcıya kolaylık ve basitlik sağlar. Dört hücreli, bir dizi bitkiyi ilk kez yetiştirmek ve neyin ne olduğunu kolayca takip etmek için harikadır.

Fiyat: £25.16

Amazon’da Garland Fab 4 Elektrikli Isıtmalı Yayıcı Satın Alın


Garland Super7 Elektrikli Isıtmalı Yayıcı

Garland Super7 Elektrikli Isıtmalı Yayıcı - BBC Gardeners' World Magazine

Garland Super7 Elektrikli Isıtmalı Yayıcı

Garland’dan gelen bu ısıtmalı çoğaltıcı, toplu olarak çoğaltmak için yapılmıştır ve aynı anda yedi farklı bitki hücresi yetiştirebilir. İyi bir hasadın peşindeyseniz, bu uzun yayıcı, birçok bitkiye avantaj sağlayabilir.

Fiyat: £49.99

Garland Super7 Elektrikli Isıtmalı Yayıcıyı Thompson & Morgan’dan Satın Alın


Hava Valfli Thompson ve Morgan Isıtmalı Yayıcı

Hava Valfli Thompson ve Morgan Isıtmalı Yayıcı - BBC Gardeners' World Magazine

Hava Valfli Thompson ve Morgan Isıtmalı Yayıcı

Bu çoğaltıcı tepsiler olmadan kullanılabilir, bu nedenle yetiştirilecek çok şey varsa – örneğin küçük domates bitkileri veya çeliklerin bir karışımı – bu çoğaltıcı genel kullanım için harikadır. Çok sayıda küçük ölçekli projeyi aynı anda yürütmek için harika.

Fiyat: £27.99

Amazon’da Thompson ve Morgan Hava Valfli Isıtmalı Propagator Satın Alın


Harrod Bahçıvanlık Elektrikli Marş Propagatörü

Elektrikli Isıtmalı Yayıcı

Enerji faturanızı yakından takip ediyorsanız, Harrod Bahçecilik’in bu elektrikli yayıcısı, normal bir ampulün gücünün yalnızca altıda birini kullanan 10 watt’lık ısıtmalı taban ile iyi bir seçenektir. Kapak, ne yetiştirdiğinize bağlı olarak çoğaltıcıdaki nem seviyelerini kontrol etmenizi sağlayan ayarlanabilir bir havalandırma deliğine sahiptir.

Fiyat: 21.95

Elektrikli Başlatıcı Yayıcıyı Harrod Bahçe Bitkileri’nden Satın Alın


Selections Jumbo Denizlik Isıtmalı Bitki Çoğaltıcı

Jumbo Denizlik Isıtmalı Yayıcı

Jumbo Denizlik Isıtmalı Yayıcı

Bu ısıtmalı çoğaltıcı, bir pencere pervazına sığacak şekilde tasarlanmıştır ve doğrudan toprakla veya saksılarla doldurulabilen tek bir derin tepsiye sahiptir; bu, kendi bitkinizi yetiştirirken kullanışlı bir özelliktir. Bir termostat kontrolü ısıyı 21°C/70°F’de tutarken şeffaf kapaktaki iki havalandırma deliği nemi düzenler.

Fiyat: £32.99

Amazon’da Selections Jumbo Pencere Pervazına Isıtmalı Bitki Çoğaltıcısını Satın Alın


Stewart Termostatik Isı ve Büyüyen Elektrikli Yayıcı

Cömert boyuttaki bu çoğaltıcı bol miktarda alana sahiptir ve ekstra yüksek, şeffaf kapağı aşırı nemin ve sıcak havanın iki havalandırma deliği aracılığıyla dışarı atılmasını sağlar. Dahili bir termostat, sıcaklıkları 18°C ​​- 23°C (64°F-73°F) arasında tutar.

Fiyat: £42.95

Keen Gardener’dan Stewart Termostatik Isı ve Büyüyen Elektrikli Çoğaltıcı satın alın


EarlyGrow Isıtmalı Elektrikli Kırılmaz 2 bölmeli kendi kendine sulanan yayıcı

EarlyGrow Isıtmalı Elektrikli Paramparça Dirençli Yayıcı

Sadece takın ve kullanın, bu ısıtmalı yayıcı 16°C – 21°C (60°F-82°F) arasında sabit bir sıcaklık üretir. Sağlam ve dayanıklı kırılmaz kapaklarla İngiltere’de üretilmiştir, kendi kendini suladığı için acemi bahçıvanlar için idealdir. Bireysel bölmeler, karışıklık korkusu olmadan aynı anda birden fazla tohum veya çelik yetiştirmenize izin verir.

Fiyat: £44.95

Amazon’dan EarlyGrow Isıtmalı Elektrikli Kırılmaz 2 Yuvalı Kendi Kendini Sulayan Yayıcıyı Satın Alın


Sankey 38cm Growarm 100 Çoğaltma Kiti

Sankey Growarm 100 Yayma Kiti

Sankey Growarm 100 Yayma Kiti

Bu model, aynı anda iki tür tohum yetiştirmenizi sağlayan 2x21cm tohum tepsileri, suyu ve toprağı nemli tutmak için kılcal bir matın yanı sıra başlamanız için bir talimat kitapçığı ile birlikte gelir. 8 watt’lık ısıtma elemanı toprağı sıcak tutar ve dip ısısından yararlanan tohumlar için idealdir.

Fiyat: £25

Sankey 38cm Growarm 100 Propagator Kit’i Amazon’dan satın alın


Garland One Top Elektrikli Yayıcı

Garland One Top Elektrikli Yayıcı - BBC Gardeners' World Magazine

Garland One Top Elektrikli Yayıcı

Bu küçük çoğaltıcı, yer sıkıntısı çekiyorsanız veya sadece pencere kenarında birkaç biber yetiştirmek istiyorsanız harika bir seçimdir. Bir ampulü çalıştırmak için gerekenden bile daha az enerji kullanan fideler, sürekli, ekstra sıcaklıktan faydalanacaktır. Havalandırma, nem seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan kullanışlı bir özelliktir ve kapladığı alan küçük olmasına rağmen açıklığı 12 cm’dir, bu da genç bitkilerin başlaması için bolca alan sağlar.

Fiyat: £23.99

Robert Dyas’tan Garland One Top Elektrikli Yayıcı satın alın


Garland Big 3 Otomatik Sıcaklık Kontrol Elektrikli Yayıcı

Garland Big 3 Otomatik Sıcaklık Kontrollü Elektrikli Yayıcı - BBC Gardeners' World Magazine

Garland Big 3 Otomatik Sıcaklık Kontrol Elektrikli Yayıcı

Gerçekten bereketli bir sezon büyümesi için Garland Big 3’ten başkasına bakmayın. Bu canavar yetiştirici aynı anda üç adet 37,5 cm’ye 23 cm’lik tepsi alır, böylece lahana, domates, bezelye ve acı biberlere hoş bir 19°C’de bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. , hepsi aynı anda.

Fiyat: £76.41

Garland Big 3 Otomatik Sıcaklık Kontrollü Elektrikli Yayıcıyı Amazon’dan Satın Alın


Yükseklik Uzatıcılı Harrod Bahçıvanlık Büyük Yayıcı

Uzatıcılı Büyük Isıtmalı Yayıcı

Harrod Bahçıvanlık

Bu büyük yayıcı, büyük çelik bitkileri yetiştiriyorsanız mükemmeldir ve hava biraz ısındığında tohumların doğrudan güneş ışığına erişmesine izin vermek için dışarıya da taşınabilir. Oraya varana kadar, bitkilerin çimlenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için ortam sıcaklığının 15C üzerinde çalışan ısıtmalı bir mat var.

Fiyat: £68.95

Yükseklik Uzatıcılı Büyük Çoğaltıcıyı Harrod Bahçe Bitkileri’nden Satın Alın


Isı matları nedir?

  Fidelere ve bitkilere bir miktar alt sıcaklık sağlamak için alternatif bir çözüm olan ısı matları, domates, maydanoz, fesleğen, lahana ve soğan gibi çeşitli tohumlar için ideal sıcaklığı sağlar. Bir fide veya saksı tepsisinin altına kuru, düz bir yüzey üzerine düz bir şekilde koyun.
  Bununla birlikte, örtü olmadan, tohumlar filizlenirken ve toprağın nemli kalması gerektiğinde faydalı olabilecek nemli koşullar yaratamazlar. Kolayca toplanıp gelecek yıla kadar kaldırılabildiğinden, depolama için de harikadırlar.

Riogoo Seedling Isı Matı ve Termostat

RIOGOO Fide Isı Matı ve Termostat Kontrol Cihazı

RIOGOO Fide Isı Matı ve Termostat Kontrol Cihazı

Termostat sensörü probu, 20°C – 42°C (68°F-107°F) arasında sabit bir sıcaklık sağlar ve kullanımı kolay bir dijital tuş takımına sahiptir. Bir yıl garanti ile geliyor.

Fiyat: £33.99

Amazon’da Riogoo Seedling Isı Matı ve Termostatı Satın Alın


ROOT!IT Isı Paspasları

KÖK!T Paspas

ROOT!T Isı Matı

Çimlenmeyi ve çeliklerin kök salmasını hızlandırmaya yardımcı olmak için tohum tepsilerine ve saksılara alttan ısı verin. Dayanıklı ve kullanımı kolay olan bu mat, kullanımdan sonra silinebilir ve rulo haline getirilebilir. Küçük, orta ve büyük olmak üzere üç boyutta 1,8 m’lik bir güç kablosuna sahiptir.

Fiyat: £36.99’dan başlayan fiyatlarla

Suttons’ta ROOT!IT Isı Paspasları Satın Alın

Daha fazla ilhama mı ihtiyacınız var? Crocus, Thompson & Morgan, Two Wests & Elliot, Keen Gardener ve Suttons’ta daha fazla ısıtmalı çoğaltıcılara ve ısı matlarına göz atın.


Bu Ürün Kılavuzu en son Ocak 2023’te güncellenmiştir. Fiyat veya stok durumuyla ilgili herhangi bir değişiklik olursa özür dileriz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir