2023’ün En İyi Kuş Yemi

Kuş yemi, kuşlar için hayati bir enerji kaynağıdır. Sadece yetişkin kuşları değil, civcivlerini de besler ve kuşları daha büyük ve daha güçlü hale getirerek daha sağlıklı bir popülasyon sağlar. Ayrıca gün boyu kuşların bahçenizi ziyaret edeceği anlamına gelir.

Tüm yıl boyunca çok çeşitli kuşlar sağlamak için bir dizi farklı kuş yemi mevcuttur. Karışık kuş yemi böcekçilleri, omnivorları ve otçul kuşları benzer şekilde besleyecektir. Alternatif olarak, yiyeceklerinizi bahçenizi ziyaret ettiğini bildiğiniz veya çekmeyi umduğunuz kuşlara göre düzenleyebilirsiniz. Ev kırlangıçları gibi böcek yiyenler ayçiçeği kalplerine gitmez; tersine, tahta güvercinler un kurtlarıyla dolu yemliklerden yemek yemezler.


British Wildlife’ı desteklemek mi istiyorsunuz? Kuş besleyicileri veya kuş masaları rehberimize bir göz atın. Kuş yuvalama kutuları kılavuzumuzla kuşlara bir yuva sunun ve bir kuş kutusu kamerasıyla yeni vahşi arkadaşlarınızı kontrol edin.

Aşağıdaki kuş yemi seçimimize göz atın:


Bahçeniz için besleyici kuş yemleri

Peckish Natural Balance Tohum Karışımı, 1.7kg

Peckish Natural Balance Tohum Karışımı

Bu karışık kuş yemi, çok çeşitli kuşları desteklemek için mükemmeldir. Aynı zamanda çevreyle ilgili harika kimlik bilgilerine sahiptir – ambalajı tamamen geri dönüştürülebilir ve plastik içermez.

Fiyat: 1,7 kg için 4 £

Wilko’da Peckish Natural Balance Tohum Karışımı Satın Alın


Ekstra Seçilmiş Premium Yabani Kuş Yemi, 5 Litre - BBC Gardeners' World Magazine

Ekstra Seçilmiş Premium Yabani Kuş Yemi, 5 Litre

Sadece 6,99 £ karşılığında beş litre tohum çok ucuz ve sekiz farklı içerik içeren bu kuş yemi, çok çeşitli kuşları çekmek için mükemmel. İlk kez kullananlar veya kısıtlı bütçeye sahip bahçıvanlar için harika bir başlangıç ​​noktası.

Fiyat: 1 litre için 9,79 £

Amazon’da Ekstra Seçilmiş Premium Yabani Kuş Yemi Satın Alın


RSPB Favorileri harmanlanmış kuş yemi

RSPB Sık Kullanılanlar Karışımı - BBC Bahçıvanların Dünyası

RSPB Sık Kullanılanlar Karışımı

RSPB, en çok satan kuş yemlerini bu içerik karışımında birleştirdi. Ayçiçeği kalpleri, süet ve kuru üzüm pelet karışımı ve kurutulmuş un kurtları ile bu kuş yemi, tam bir İngiliz kuşunun eşdeğeridir: yüksek proteinli, yüksek kalorili yiyecek.

Buna benzer daha fazla

Fiyat: 1,8 kg için 8 £

RSPB Favorilerini RSPB.org.uk adresinden satın alın


National Trust CJ Wildlife Hi-Energy No Mess Tohum Karışımı

National Trust CJ Wildlife Hi-Energy Karışıklık Yok Tohum Karışımı, 3L - BBC Gardeners' World Magazine

National Trust CJ Wildlife Hi-Energy Karışıklık Yok Tohum Karışımı, 3L

Bu tohum karışımı, kuşlar için ve çimleriniz ve teraslarınız için iyidir. Buğday dolgusu veya kabukları içermeyen bu kuş yemi, bahçenizin her yerinde çöp bırakmaz, ancak yine de mükemmel beslenme sağlar.

Fiyat: 3 litre için 7,49 £

National Trust’tan National Trust CJ Wildlife Hi-Energy No Mess Tohum Karışımı Satın Alın


Peckish Komple Tohum ve Fındık

Peckish Komple Tohum ve Yemiş 5kg - BBC Gardeners' World

Peckish Komple Çekirdek ve Kuruyemiş 5kg

Bu, on iki farklı tohum ve yemişin etkileyici bir karışımıdır. Dağınıklık yapmaz ve ayrıca kuşların güçlü kemikler geliştirmelerine ve sağlam yumurta kabukları üretmelerine yardımcı olmak için vitamin takviyelidir. Ötücü kuşları çekmek için harika.

Fiyat: 1,7 kg için 6,00 £

Robert Dyas veya Amazon’dan Peckish Komple Tohum ve Fındık Satın Alın


Seedzbox Ultimate Deluxe Yabani Kuş Tohum Yemi

Seedzbox Ultimate Deluxe Yabani Kuş Tohum Yemi - BBC Gardeners' World Magazine

Bu kuş yemi karışımı, dikkate değer çeşitlilikte bileşenlere sahiptir. Sadece bahçenizin tadını çıkaran kuş sayısını en üst düzeye çıkarmak için değil, aynı zamanda onlara çeşitli protein ve karbonhidrat kaynakları sağlamak için tasarlanmıştır. Bu tohum aynı zamanda kar amacı gütmeyen ve ağaç diken One Tree Planted’a bağışta bulunur.

Fiyat: 2kg için 13,99 £

Amazon’da Seedzbox Ultimate Deluxe Yabani Kuş Tohumu Yemi Satın Alın


RSPB Yetiştirilmemiş zemin karışımı

RSPB Yetiştirilmeyen toprak karışımı 5,5 kg - BBC Gardeners' World Magazine

RSPB Yetiştirilmemiş toprak karışımı 5.5kg

Bu büyümeyen karışım titiz bahçıvanlar için iyidir. Karışım, bu yemin bahçenizde çimlenme şansını azaltmak için seçildi ve kesildi. Süet yağı, yulaf ezmesi ve kuşbaşı mısırın doyurucu bir karışımıdır – karatavuk gibi daha büyük ötücü kuşlar için mükemmeldir.

Fiyat: 900kg için 3,75 £

RSPB.org.uk adresinden RSPB No yetiştirme karışımı satın alın


Kuşları neyle beslemeliyim?

Kuş yemleri dört kaba kategoriye ayrılabilir – böcekler, yüksek protein kaynakları, tohumlar ve tahıllar ve meyveler.

Haşarat

Kurutulmuş un kurdu gibi böcekler, büyük ölçüde omnivor olan İngiliz kuşlarının çoğu için harikadır. Kurutulmuş veya kavrulmuş un kurtları en yaygın olanlarıdır ancak balmumu kurtları, solucanlar ve cırcır böcekleri de biraz daha pahalı olabilseler de harika işlenmemiş gıda kaynaklarıdır.

Protein kaynakları

Ayçiçeği göbeği, içyağı veya fındık gibi yüksek enerjili, yüksek proteinli yiyecekler kışın hayati önem taşır. Tıpkı insanlar için olduğu gibi, proteinler de kuşların önemli kas kütlesi ve vücut yağı oluşturmasına yardımcı olmak için çok önemlidir. Bununla birlikte, çok fazla miktarda sağlıksız olabilirler, bu nedenle farklı türde yiyeceklerle sağlıklı bir denge sağladığınızdan emin olun. Küçük parçalar halinde olduklarından emin olmak da iyidir, böylece kuşlar – özellikle civcivler – boğulmazlar.

Tohumlar ve tahıllar

Bunlar tüm yıl boyunca faydalıdır ve çoğu kuşun diyetinin temel dayanağıdır. Buğdayla yem vermekten kaçının, çünkü bunun kuşlar için çok az besin değeri vardır ve yemi toplamak için kullanılır – kuşlar da genellikle onu yemezler ve daha lezzetli yiyecekler elde etmek için onu yere atarlar. Hevesli bahçıvanlar, sınırlarda veya çimlerde filizlenmemeleri için kavrulmuş, çatlamış veya öğütülmüş, büyümeyen tohumları takdir edeceklerdir.

çilek

Kuşlar ve meyveler simbiyotik bir ilişkiye sahiptir; meyveler kuşlara hayati besin ve vitaminler verir ve kuşlar, yeni çalılar ve ağaçların büyüyebilmesi için meyve tohumları salgılar. Çalılık veya çalılık olmayan alanlarda, kuşlar diyetlerinin bu önemli kısmını kaçırabilir, bu nedenle meyveler iyi bir kuş yemi için temel dayanak noktası olmalıdır. Kuru yemişler içeren karışık kuş yemleri özellikle ardıç kuşları, serçeler ve pamukçuklar için yaz sonu ve sonbaharda uygundur.

Kuşları beslemenin daha az doğrudan bir yolu, bahçenizin kendisidir. Bitkiler, daha geniş bahçe tasarımınızın bir parçası olarak doğal yabani kuş yemi sağlamak için harika bir fırsat sunar. Ayçiçekleri ve tohumları harika bir protein kaynağıdır ve çobanpüskülü ve karaçalı yıl boyunca paha biçilmez meyveler sağlar.

Kuş yemi nereye koymalıyım?

Yemliğinizi veya kuş masanızı kediler veya daha büyük kuşlar gibi yırtıcı hayvanların ulaşamayacağı sessiz bir yere koymak en iyisidir. Kuş yemi, hem kuşları hava koşullarından korumak hem de yemliğinizi gözlemlemeleri ve beslenmeleri için güvenli olup olmadıklarını kontrol etmeleri için onlara bir yer sağlamak için yeşilliklerle korunmalıdır. Kedileri bahçenizden caydırmakla ilgili daha fazla ipucu okuyun.


Kuşları ne zaman beslemeliyim?

Kuşlar için yıl boyunca yiyecek bırakmak iyidir, ancak ihtiyaçları mevsimlere göre değişir:

Kış ve İlkbaharda -Kış ve ilkbahar için en iyi kuş yemi, süet gibi ağır, protein açısından zengin bir yemdir. Daha soğuk mevsimlerde, kuşların kendilerini ve civcivlerini beslemek için yüksek enerjili atıştırmalıklar bulmaları çok önemlidir.

Yaz ve Sonbaharda – Yulaf ve darı gibi daha hafif yiyecekler, yiyeceklerin daha bol olduğu ve civcivlerin büyüdüğü yaz için harikadır.

Yabani kuşları neyle beslememeliyim?

Mutfaklarımızdan bazı yiyecekler kuşlara vermek için iyi olsa da, bazılarından kesinlikle kaçınılmalıdır:

  • Kuşları büyük parçalar halinde beslemeyin, çünkü parçalar boğulabilir. Bu bütün yer fıstığı, kurutulmuş hindistancevizi ve kuru ekmek parçaları için geçerlidir. Yem yemelerini kolaylaştırmak için kuş yeminizi doğrayın.
  • Cips veya bisküvi kırıntıları gibi abur cuburlar da besin değeri düşük tehlikeli katkı maddeleri içermenin yanı sıra boğulma tehlikesi oluşturur. Pastırma kabukları gibi tuzlu yiyecekler de potansiyel olarak tehlikelidir, çünkü kuşlar insan yiyeceğindeki yüksek tuz seviyelerini işleyemezler. Kuşlar yer fıstığını severken, sade, baharatsız olanları kullanın.
  • Süt, kuşlarda bağırsak sorunlarına neden olur ve bazıları fermente süt ürünleri yiyebilse de – kızılgerdanlar hafif rendelenmiş çedarları sever – en iyisi tedbiri elden bırakmak ve süt ürünlerinden kaçınmaktır.
  • İnsanlarda olduğu gibi, küflü yiyecekler de kuşları hasta edebilir. Kuş yeminizi kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun ve yiyeceğin bozulmadığından emin olmak için kuş besleyicinizi birkaç günde bir temizleyin. Bu, özellikle bir şehirde veya su yakınında yaşıyorsanız önemlidir, çünkü bu yiyecek fareleri çekebilir.

Bu Ürün Kılavuzu en son Ocak 2023’te güncellenmiştir. Fiyat veya stok durumuyla ilgili herhangi bir değişiklik olursa özür dileriz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir