3D flash bellek, 176 katman!

Şimdiye kadar, NAND Flash çok sıcak bir aşama gösterdi. Kısa bir süre önce, depolama üreticileri hala 128 katmanlı “flash bellek platformunu” izliyorlardı. Haziran 2019’da SK Hynix 128 katmanlı TLC 3D NAND’ı piyasaya sürdü; Micron Ekim 2019’da 128 katmanlı 3D NAND üretti; Storage 128 katmanını duyurdu Nisan ayında 3D NAND flaş yığını. Göz açıp kapayıncaya kadar, 2020’nin sonunda Micron ve SK Hynix art arda 176 katmanlı 3D NAND’ı piyasaya sürdü. Bu aynı zamanda 176 katmana giren tek depolama üreticisidir. Saklama savaşının en yoğun değil, sadece daha yoğun olduğunu söylemeliyim.

2013 yılında, Samsung’un 850 pro SSD’li dikey 3D NAND flaşı, 3D NAND teknolojisi yığınlamasının ilk atışını ateşledi ve çoklu katmanlar yaygınlaştı. Katman sayısı ne kadar yüksek olursa, NAND flash belleğin sahip olabileceği kapasite o kadar yüksek olur.Bu nedenle, katman sayısını artırmak ve verimi artırmak bir teknik güç ölçüsüdür. Dikey istifleme, birbiriyle etkileşimi en aza indirmeye yardımcı olduğu için yarı iletken endüstrisinde hızla standart hale geliyor. O zamandan beri Micron ve Intel gibi üreticiler dikey istifleme yarışına katıldı. Günümüzde, mikrofabrikasyon süreçleri kullanılarak hücrelerin ve veri işleme hacimlerinin artmasıyla birlikte yüksek kapasiteli NAND flash belleğe olan talep artmaktadır.

Depolama üreticileri çok çalışıyor ve gerçek bölümü 176 katmanın başında görüyor

Küresel NAND pazar payında, Micron istifleme kapasitesi açısından yedinci sırada olmasına rağmen, Micron daha az değil. Micron, 176 katmanlı 3D NAND’ı piyasaya süren ilk depolama üreticisidir ve beşinci nesil 3D NAND flash belleği, Micron ve Intel arasındaki bellek işbirliğinin sona ermesinden bu yana piyasaya sürülen ikinci nesil ürün olan 176 katmanlı bir yapıdır. . 9 Kasım 2020’de Micron, dünyanın ilk 176 katmanlı 3D NAND’ını partiler halinde göndereceğini duyurdu.

Micron’un resmi web sitesine göre, 176 katmanlı NAND, şarj yakalamayı bir CMOS dizi altı (CuA) tasarımıyla birleştiren benzersiz bir teknoloji, yedek kapı mimarisi kullanıyor ve sınıfının en iyisi rekabete kıyasla kalıp boyutunu yaklaşık %30 oranında azaltıyor. ürünler.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir