3G Kapatma İçin Önceden Nasıl Plan Yapılır?

Gelecek zaten burada. Elektrikli araçlar, 3D yazıcılar, yapay zekadaki inanılmaz gelişmeler ve kendilerini uzaya fırlatan özel milyarderlerle, en azından şimdilik, tarihin en gelişmiş zamanında yaşadığımıza şüphe yok. Bilim ve teknoloji dünyasındaki sürekli gelişmelerle birlikte, eski teknolojilerin bazen aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması gerekir. 2022’nin sonunda, eski nesil telefonlara ve cihazlara güç sağlayan 3G ağı tamamen ve tamamen kullanımdan kaldırılacak.

Eski teknolojilerin kenara itilmesinin birkaç nedeni var. Çoğu zaman, yeni teknolojilere yer açmak içindir. Bu, 3G ağının kapanmasıyla ilgili durum böyle olur. Son birkaç yılda mobil teknolojideki hızlı gelişmelerle birlikte, 5G ağı çok popüler. 3G ağının aşamalı olarak kaldırılmasıyla kullanıma sunulan altyapı alanı, 5G ağının daha da iyileştirilmesi için kullanılacaktır. 5G ağı, bir sonraki yineleme yayınlanana kadar mevcut en yeni ve en yüksek hızlı ağ olarak şu anda tüm rağbet görüyor.

Telefonunuz yalnızca 3G ise, uygun düzenlemeleri önceden yapmak isteyeceksiniz. 3G kapatma. Bu çok önemlidir, çünkü 3G ağında çalışan telefonlar ve diğer cihazlar tamamen çalışmayı durduracaktır. Buna 911’e yapılan acil aramalar da dahildir. Bu nedenle, uygun güncellemelerin veya yükseltmelerin zamanında yapılması hayati önem taşır.

3G Kapatma Zaman Çizelgesi

3G ağı, 2022’nin sonunda neredeyse tamamen buharlaşacak. Ancak, kapatmanın kesin tarihi sağlayıcıdan sağlayıcıya değişir. Örneğin, AT&T, 3G ağlarını bu yılın başlarında Şubat 2022’de kullanımdan kaldırdı. Bu, 3G telefon kullanan herhangi bir AT&T tüketicisinin, yükseltmelerini zamanında yapmamaları durumunda hizmeti kaybettiği anlamına gelir. Sadece bu değil, AT&T ağlarını kullanan 3. taraf operatörler de Şubat ayında 3G ağına erişimi kaybetti.

AT&T ve diğer mobil hizmet sağlayıcıları, yalnızca 3G’ye sahip bir telefonunuz varsa ne yapacağınız ve hizmeti kaybetmemek için nasıl yükselteceğiniz konusunda bilgi sahibidir.

Verizon gibi diğer hizmet sağlayıcılar 3G hizmetlerini 31 Aralık 2022’ye kadar kapatmayı planlıyor, T-Mobile ise 3G UMTS şebekelerini 1 Temmuz 2022’ye kadar kapatıyor. 3G ağına dayanan bir cihaz kullanarak, bir planı harekete geçirmenin zamanı geldi.

Yazılım Güncellemeleri ve Yeni SIMS

Bazı telefon operatörleri, bir 3G ağına güvenen tüketicileri adına şimdiden harekete geçti. Bu ağ daha eski nesil bir donanıma hizmet ettiğinden, kullanıcıların kaçırabileceği başka teknolojik güncellemeler de vardır. Örneğin, SIM kartlar yıllar içinde büyük ölçüde değişti. Bu nedenle, 3G’ye bağlı birçok cihaz, VoLTE uyumlu olmayan SIM kartlar kullanıyor. Bu, cihazın ve SIM kartın 4G ve üzeri bir ağa geçiş yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu çok önemli bir özelliktir.

Bazı şirketler, şu anda yalnızca 3G cihazları kullanan tüketicilerine yeni SIM kartlar gönderdi. Bu durumda, cihazın kendisi 4G uyumluysa, yeni SIM kart ve bir yazılım güncellemesi, hizmetinizin devamlılığını sağlamak için ihtiyacınız olan tek şey olabilir.

Toplam Yükseltme

Bir yazılım güncellemesi ve bir SIM kart, telefonunuzu 4G şebekesine almak için yeterli değilse, tam ve eksiksiz bir yükseltmeye bakmanız gerekebilir. Neyse ki, telefon operatörleri bu geçişle tüketicilerinin büyük bir bölümünü etkilediklerini bildiklerinden, etkilenen tüketicilere yükseltmeler konusunda cömert fırsatlar da sunuyorlar.

Yaşam Hattı Programı ve Geniş Bant Benefit Programı gibi telefon planlarının finansal yönü ile nitelikli düşük gelirli hanelere yardımcı olabilecek başka programlar da vardır.

3G Kapanmasının Etkileyebileceği Diğer Cihazlar

Tabletler, akıllı saatler, tıbbi cihazlar ve belirli ev güvenlik sistemleri gibi 3G’nin kapatılmasından etkilenecek bir avuç başka cihaz var. Bunlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız, teknolojiye ne zaman sahip olduğunuzu ve ne kadar zaman geçtiğini düşünün. 3G ağına dayanan herhangi bir cihazı kullanma ihtimaliniz varsa, acilen değiştirmeniz gerekir.

Toplama

Telefon servis sağlayıcıları ilerlemeye, sürekli yenilik yapmaya ve her zaman daha iyi ve daha iyi hizmet sunmaya odaklanmıştır. Bu arayışta, eski teknoloji genellikle modası geçmiş hale gelir. 3G ağı bugünün pazarında modası geçmiş hale geldi ve şirketler bu alanı ek altyapı yoluyla 5G ağlarını desteklemek için kullanmak istiyor.

Cep telefonu endüstrisi, olayların büyük şemasında inanılmaz bir hızla ilerliyor ve ilk 6G ağının piyasaya sürülmesinden ve bunun getireceği tüm sonuçlardan bahsetmeden çok önce olmayacak. Ancak şimdilik, 3G ağına bağlı tüm cihazları yükselttiğinizden veya güncellediğinizden emin olun, çünkü yakında artık olmayacak.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir