4 Çevrimiçi ve Sosyal Medya Pazarlama Kavramları

Pazarlamayla da ilgilenen bir şirket sahibiyseniz, bu yardımcı olur. En azından birkaç temel pazarlama bilginiz varsa, bunlar genellikle kalabalık bir pazarda ilerleme kaydetmeye çalışırken işe yarar. Sattığınız çok az ürün veya hizmetin rakibi olmayacaktır, bu nedenle tüketim için mevcut olanı pazarlama şekliniz büyük bir fark yaratacaktır.

Muhtemelen sosyal medyanın ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamanın bir yolu olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Çevrimiçi içeriğiniz başka bir yoldur. Web sitenize reklam verebilir veya ürün ve hizmet yerlerinizi çevrimiçi olarak da pazarlayabilirsiniz.

Bu yazıda, şirketinizin elindekileri pazarlamak için birkaç değerli ipucunu gözden geçireceğiz. Önerilerimizden bazıları sosyal medya ile ilgili. Diğerleri, iş modelinize göre mantıklıysa odaklanmayı seçebileceğiniz çevrimiçi diğer yerlere daha fazla odaklanır.

Birçok Sosyal Medya Platformundan Hangisini Kullanmanız Gerektiğini Belirleyin

Bir işletme sahibi veya işletmecisi olarak, muhtemelen her zaman aklınızda çok şey vardır. Şirketiniz ve onu nasıl başarılı kılacağınızla ilgili düşünceler gün boyu kafanızdan uçup gidebilir.

Bir an, düşünebilirsin işten ayrılan işçiler ve bunun yarattığı güvenlik riskleri. Bir sonraki aşamada, zihniniz bir risk sermayesi şirketinden daha fazla fon toplamaya veya bir banka ya da kredi birliğine size işletme kredisi vermesini sağlamaya geçebilir.

Sosyal medyayı hiç düşünüyorsanız, muhtemelen reklam veya pazarlama amaçlıdır. Bu mantıklı çünkü şirketiniz bunu neredeyse her koşulda bu şekilde kullanabilir. Ürettiğiniz ürünler veya sunduğunuz hizmetler ne olursa olsun, sosyal medyayı kullanmaktan fayda sağlayamayan çok az işletme var.

Mesele şu ki, yüzlerce sosyal medya platformu var ve hangilerini kullanacağınızı belirlemeye çalışmak sizi kolayca şaşırtabilir. Facebook, Tick Tock, Twitter, LinkedIn, YouTube veya orada bulunan diğerlerinden birini kullanmak daha mı iyi? Daha iyi bilinen platformlara mı odaklanmalısınız, yoksa daha belirsiz olanlardan bazılarını araştırmalı mısınız?

Biraz bunaltıcı görünebilir, ama işte aklınızda bulundurmanız gerekenler. Bazı kişiler sosyal medya ve pazarlama konusunda uzmanlaşmıştır. Bütçenizde bunu yapmak için yeterli paranız olduğunu düşünüyorsanız, genellikle bu sosyal medya yöneticilerinden birini işe almanız size yarar sağlar.

Daha büyük bir şirketiniz varsa, tüm bir sosyal medya ekibini bile işe alabilirsiniz. Ne sattığınıza ve satış stratejinize göre hangi platformları kullanacağınızı size söyleyeceklerdir. Sizi kesinlikle çekmek istediğiniz kitlenin doğru yönüne yönlendireceklerdir.

Markalama Çalışmalarınıza Odaklanın

Ürünlerinizin sosyal medyada veya şirket web siteniz gibi çevrimiçi başka bir yerde iyi olmasını istiyorsanız, markalaşma çabalarınıza da odaklandığınızdan emin olmalısınız. Markanız önemlidir ve potansiyel müşterilerinizin ve genel olarak dünyanın dikkat edeceği bir şeydir.

Markalaşma, birlikte çalışan birkaç faktörün birleşimidir. Kopyanın web sitenizde ses çıkarma şekli budur. Yeni bir mesaj gönderdiğinizde sosyal medya mesajlarınızın sesi bu şekildedir.

Markanız için farklı bir ses geliştirmeye çalışmak istiyorsunuz. Bu sesin nasıl olacağı, esas olarak ne sattığınıza ve onu sunduğunuz kitleye bağlıdır. Örneğin, genç insanlara pazarlama yapmaya çalışıyorsanız, ancak sesiniz eski bir nesilden geliyormuş gibi geliyorsa, bu muhtemelen satışlarınıza zarar verecektir.

Tıpkı doğru sosyal medya platformlarını seçmenize yardımcı olabilecek kişiler gibi, bazı kişiler de markanız konusunda size yardımcı olabilir. Bir şirketin sesini titizlikle oluşturmak için çalışan marka yöneticileri var, bu nedenle hedef kitlenize göre tam olarak doğru geliyor.

Bazı şirketlerin dergi reklamlarında, reklamlarında veya radyo spotlarında görünmek için işe aldığı ünlüleri düşünün. Daha genç bir kitleyi çekmek isteyen ticari kuruluşlar, kendilerini temsil etmeleri için daha genç yıldızlara para ödüyor. Daha fazla harcanabilir gelire sahip daha yaşlı bir kalabalığı hedefliyorsanız, bunu ünlü ortaklıklarınızda dikkate almalısınız.

Bütün bunlar markanızı oluşturmanın bir yoludur. Marka oluşturmayı şansa bırakamazsınız, aksi takdirde istediğiniz alıcıları çekmeye çalışırken hedefi kaçırırsınız.

Etkili çalıştırmanın bir yolu sosyal yardım kampanyaları blogger sosyal yardım hizmetleri aracılığıyla, bunları kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Öngörülebilir Bir Sosyal Medya Takvimi Ayarlayın

Sosyal medyaya dönüş, hangi platformları kullanacağınızı bulduktan sonra işinizi bitirmediniz. Aslında, daha yeni başlıyorsun. Sosyal medya ekibinize veya daha küçük bir şirketiniz varsa tek bir kişiye ihtiyacınız olacak, sizin için uygun bir gönderi programı oluşturup buna bağlı kalacaksınız.

Sosyal medya ekibinizin seçtiğiniz sosyal medya platformlarında paylaşımda bulunmak için kullanabileceği popüler Hootsuite aracı gibi şeyler var. Ekibiniz sosyal medya gönderilerini günler öncesinden, hatta bazı durumlarda haftalar öncesinden yazabilir. Ancak, bunu yaparlarsa, gönderiler güncel olmaz ve güncel gönderiler bazen size yardımcı olabilir.

Çözüm sosyal medya gönderileri ayarla Seçtiğiniz platformlarda, günde iki kez gibi belirli saatlerde görünecek. Genellikle bundan daha fazlasını göndermek istemezsiniz, yoksa şirketinizi takip eden herkes sizden bıkacaktır. Aynı zamanda, ekibiniz, uygun olduğuna karar verirlerse, arada bir ek, güncel bir gönderi gönderme seçeneğine sahiptir.

Sosyal medyanızda hangi güncel sorunun bahsetmeye değer olduğunu nasıl bilebilirler? Yine, bunun markalaşma çabalarınızla ilgisi var.

Takipçilerinizle tartışmaya değer olduğunu düşündüğünüz, dünyada gündeme gelen konularda paylaşım yapmak isteyeceksiniz. Şirketinize veya markanıza bağlanabileceğiniz herhangi bir şey, bu ekstra gönderilerden biri için olası bir aday olacaktır.

Bir Blog Şirketinizin En İyi Arkadaşı Olabilir

Daha önce, yalnızca şirketinizin başlığı altında gönderdiğiniz her sosyal medya gönderisini değil, aynı zamanda başka bir yerde çevrimiçi olarak gönderdiğiniz diğer içerikleri de dikkatle izlemeniz gerektiğini belirtmiştik. Şirketinizin web sitesi bunun en iyi örneği olacaktır.

Siteniz, muhtemelen şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen veya sizden bir şey satın almak isteyen bir ziyaretçinin geleceği bir yerdir. Hızlı bir indirimden veya yeni yayınladığınız yeni bir üründen bahsederseniz, belki de sosyal medya gönderilerinizden biri aracılığıyla gelirler.

Neden orada olduklarına bakılmaksızın, onları sitenize ekledikten sonra gördüklerini beğenmelerini istersiniz. Bu nedenle, markanıza yardımcı olabilecek çekici grafiklere, videolara ve metinlere sahip olmak isteyeceksiniz. Bu potansiyel müşteriyi web sitesinde ne kadar uzun süre tutarsanız, bir şeyler satın alma olasılıkları o kadar artar, e-posta listenize kaydolun, veya sizi sosyal medyada takip edin.

Şirket blogunuz ayrıca bazı dönüşümleri kazanmanın bir yolu olabilir. Sosyal medyanın bazı sınırları vardır ve bunlardan biri genellikle içerik uzunluğudur. Sosyal medya dolaysızlıkla ilgilidir. Birinin uzun bir makaleyi veya hikayeyi okumak isteyeceği bir yer değil.

Blogunuz faydalı çünkü her gönderiyi istediğiniz kadar ve istediğiniz konuda yazabilirsiniz. Bu, her gün 10.000 kelimelik blog gönderileriniz olması gerektiği anlamına gelmez. Yine de müşterinizin olası dikkat süresini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Blogunuz, şirketinizin uzmanlığını gösterebileceğiniz bir yer olabilir. Müşterilerinizin markanız, nişiniz veya ürünleriniz hakkında sormak isteyeceği sorular olduğunu düşünüyorsanız, bunu sitenizin SSS bölümüne yazabilirsiniz, ama blogunuz başka bir mantıklı yer.

Blogunuz pazarlamanıza yardımcı olabilir çünkü şirketinizi, ürünlerinizi ve genel estetiğinizi çevreleyen yaratmaya çalıştığınız marka bilinci oluşturma idealini tanıtmanın başka bir yoludur. Blogunuz, potansiyel müşterilerinize ve adanmışlarınıza hitap ettiğiniz yer olabilir. Orada okuduklarını beğenirlerse, bloglarınızdan biri viral hale gelebilir ve size aynı anda birçok yeni müşteri veya müşteri kazandırabilir.

Yetenekli bir yazar olduğunuzu düşünüyorsanız, bu bloglardan bazılarını kendiniz oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Şirket başkanı olarak, işletmede neler olduğunu bilmek için benzersiz bir konumdasınız.

Bunu yapmak için zamanınız ve enerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, bunu müşterilerinize iletebilirsiniz. Çok meşgulseniz ve tüm blogları kendi başınıza yazabileceğinizi düşünmüyorsanız, dikkatinizi çeken bir konu olduğunu düşünüyorsanız, yılda birkaç kez bir tane yazabilirsiniz.

Şimdi, çevrimiçi pazarlama ve sosyal medya perspektifinden şirketinizle neler yapabileceğiniz hakkında birkaç eyleme geçirilebilir fikriniz olmalıdır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir