Açılan Ürünleri Amazon’a İade Edebilir misiniz?

Karşı konulmaz görünen bir şey fark ettiğinizde Amazon’da alışveriş yapıyorsunuz! Kutuyu açıyorsunuz ve göz alıcı tasarıma sahip bir çift ayakkabı buluyorsunuz. Ama ne yazık ki size tam olarak uymuyorlar. Bu yüzden onları iade etmeye karar verdin. Şimdi ne olacak?

Öğeleri Amazon’a iade etmeden önce bilmeniz gereken tüm bilgiler burada. Açılan tüm ürünlerin, satın alma tarihinden itibaren 45 gün içinde iade için uygun olduğunu unutmamak önemlidir.

Açılan Öğeleri Amazon’a İade Edebilir misiniz?

Açılan ürünleri, satın alma tarihinden itibaren 10 gün içinde tam bir geri ödeme için Amazon’a iade edebilirsiniz. Bir ürünü iade etmek için Amazon hesabınızda oturum açmanız, “Siparişleriniz” bölümüne gitmeniz ve siparişinizi bulmanız gerekir. Buradan, “Satış Araçlarınızı Yönetin” açılır menüsüne bakın ve “Ürün(ler)i İade Et”i seçin. Amazon.com’daki herhangi bir sayfanın sağ üst köşesindeki “Ürünleri İade Et” düğmesini de tıklayabilirsiniz.

Açık Bir Ürünü Amazon’a Nasıl İade Edersiniz?

Açık ürünler, bir makbuz veya sevk irsaliyesi olmadan Amazon’a iade edilebilir. Açık bir öğeyi iade etmek için:

 1. İade etmek istediğiniz ürünün ürün sayfasına gidin ve sayfanın sağ üst köşesindeki “Bu ürünü iade edin” seçeneğine tıklayın.
 2. “Bu ürünü iade et” altındaki açılır menüden “Fişim veya kutum yok”u seçin. Ardından adresinizi girin ve “Devam”ı seçin.
 3. Amazon, ürünün durumuna, kullanışlılığına ve diğer faktörlere (aşağıya bakın) dayalı olarak ürününüzün geri ödemeye uygun olup olmadığını belirleyecektir. Böyle bir durumda, geri ödemenizin işleme koyulmakta olduğu ve ürünü Amazon’un eline aldıktan sonra 14 gün içinde almayı beklemeniz gerektiği konusunda e-posta ile bilgilendirileceksiniz.
 4. Ürününüz para iadesi için uygun değilse, “Bu ürünü iade et” altındaki açılır menüden “Fişim veya kutum yok”u seçebilirsiniz. Ardından adresinizi girin ve “Devam”ı seçin. Ürünü Amazon’a geri göndermek için kullanmanız gereken bir iade etiketi verilecektir.
 5. Öğeniz Amazon tarafından alındığında, incelenecek ve tatmin edici bir durumda bulunursa, satın alma fiyatından geçerli vergiler düşülerek geri ödeme alacaksınız. Açılmış, kullanılmış veya hasar görmüş ürünlerde kusurlu olmadıkça iade yapılmaz.
 6. Ürününüz açılmış, kullanılmış veya hasar görmüşse, geri ödeme için uygun olmayacaktır.
 7. Açık bir ürünün Amazon’a nasıl iade edileceğiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen “Bir Ürünü İade Et” sayfasını ziyaret edin veya “Bu öğeyi iade edin” altındaki açılır menüden “Bize Ulaşın”ı seçerek müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Amazon’da İade Politikası?

 • İade etmek istediğiniz ürünün ürün sayfasına gidin ve sayfanın sağ üst köşesindeki “Bu ürünü iade edin” seçeneğine tıklayın.
 • “Bu ürünü iade et” altındaki açılır menüden “Fişim veya kutum yok”u seçin. Ardından adresinizi girin ve “Devam”ı seçin.
 • Amazon, ürünün durumuna, kullanışlılığına ve diğer faktörlere (aşağıya bakın) dayalı olarak ürününüzün geri ödemeye uygun olup olmadığını belirleyecektir. Böyle bir durumda, geri ödemenizin işleme koyulmakta olduğu ve ürünü Amazon’un eline aldıktan sonra 14 gün içinde almayı beklemeniz gerektiği konusunda e-posta ile bilgilendirileceksiniz.
 • Ürününüz para iadesi için uygun değilse, “Bu ürünü iade et” altındaki açılır menüden “Fişim veya kutum yok”u seçebilirsiniz. Ardından adresinizi girin ve “Devam”ı seçin. Ürünü Amazon’a geri göndermek için kullanmanız gereken bir iade etiketi verilecektir.
 • Öğeniz Amazon tarafından alındığında, incelenecek ve tatmin edici bir durumda bulunursa, satın alma fiyatından geçerli vergiler düşülerek geri ödeme alacaksınız. Açılmış, kullanılmış veya hasar görmüş ürünlerde kusurlu olmadıkça iade yapılmaz.
 • Ürününüz açılmış, kullanılmış veya hasar görmüşse, geri ödeme için uygun olmayacaktır.
 • Açık bir ürünün Amazon’a nasıl iade edileceğiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen “Bir Ürünü İade Et” sayfasını ziyaret edin veya “Bu öğeyi iade edin” altındaki açılır menüden “Bize Ulaşın”ı seçerek müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Amazon’a Ürün İade Maliyeti

Amazon, Amazon’da satın aldığınız ürünler için herhangi bir stoklama ücreti veya işlem ücreti almaz.

Ürünü Amazon’a iade etmeniz gerekecek

İade sayfasını ziyaret ederek ve talimatları izleyerek iade etiketi için ödeme yapabilirsiniz. Sipariş numarasını, iletişim bilgilerini ve öğenizi iade etme nedenini sağlamanız gerekir.

İadenizin işlenmesi için geçen süre

Amazon’un iadenizi alması ve işleme koyması genellikle bir ila iki iş günü sürer. Bu süre zarfında büyük miktarda iade varsa daha uzun sürebilir.

Öğeleri iade etmenin maliyeti

İadeniz geri ödeme için uygunsa, sizden herhangi bir stoklama ücreti veya işlem ücreti alınmaz.

Geri ödemenizi almanız ne kadar sürer?

Geri ödemenizi 5 ila 7 iş günü içinde almalısınız.

Paketin ne zaman gelmesini bekleyebilirsin

İadeniz, Amazon’a ulaştıktan sonra 10 iş günü içinde ulaşmalıdır. Öğenizi gönderdiğimizde bir takip numarası alacaksınız.

Amazon ile İletişime Geçmek

Açık bir ürünün Amazon’a nasıl iade edileceğiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen “Bir Ürünü İade Et” sayfasını ziyaret edin veya “Bu öğeyi iade edin” altındaki açılır menüden “Bize Ulaşın”ı seçerek müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Açılan Ürünler İçin İade İşlemi

iade talebinde bulunun

Öncelikle iade talebinde bulunmanız gerekir. Bunu, hesap ayarlarınızdaki “RMA İste” butonuna tıklayarak veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek yapabilirsiniz.

Amazon’un iade formunu doldurun

Size ön ödemeli bir kargo etiketi göndermeden önce Amazon İade Malzeme İzni (RMA) formunu doldurmanız ve doğrulamanız gerekir.

İade edilen ürünü paketleyin

Ön ödemeli kargo etiketini aldıktan sonra, iade etmek istediğiniz ürünü/ürünleri paketleyip Amazon’a ücretsiz olarak geri gönderebileceksiniz!

İade etiketini yazdırın

İade etiketini yazdırmanız ve paketinize yapıştırmanız gerekir.

Öğeyi paketleyin ve gönderin

İade etiketini yazdırdıktan sonra, ürün(ler)inizi paketleyebilir ve ücretsiz olarak Amazon’a geri gönderebilirsiniz!

Geri ödeme için bekleyin

Amazon isteğinizi onaylarsa iadenizi işleme koymalarını beklemeniz gerekir. Bundan sonra, ürün(ler)iniz Amazon tarafından alınıp incelendikten sonra para iadesi yapılacaktır.

Çözüm

Amazon’dan bir ürün satın aldığınızda, beklentilerinizi karşılamadığı takdirde ürünü 30 gün içinde iade edebilirsiniz. Ancak, açılmış bir öğeyi iade etmek için küçük bir ücret vardır. Açılmış bir ürünü Amazon’a iade etmenin maliyeti, ürünün son 12 aydaki ‘İade Oranı’ ile hesaplanır. İade Oranı ne kadar yüksek olursa, sizden o kadar fazla ücret alırlar.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir