Akıllı saatinizde Acil SOS nasıl kurulur

Akıllı saatler her zaman bildirimleri iletebilse de, acil arama yapma yeteneği, onları bağımsız cihazlar haline getirmede büyük bir adımdı.

Genel olarak Acil SOS özelliklerinin iki işlevi vardır. İlki, kendinizi bir çıkmazda bulursanız yerel acil durum müdahale ekiplerini aramaktır. Örneğin, kötü bir sızıntı alırsanız ve telefona ulaşamazsanız, saatiniz 911’i arayabilir. İkincisi, konumunuzu belirli bir güvenilir kişi grubuna aktarmaktır. Telefonunu evde bırakmak isteyenler için bu özellikler, yaralandığınızda veya yardıma ihtiyacınız olduğunda sevdiklerinizin sizi bulmasını sağlayabilir.

Acil SOS’tan yararlanmak için mutlaka bir cep telefonu saatine ihtiyacınız yoktur. Ancak, Acil SOS’un her zaman kullanılabilir olmasını istiyorsanız, hücresel saat en iyi seçenektir. Aksi takdirde, telefonunuzun yakınınızda olması gerekir veya saatinizin Wi-Fi üzerinden bir tür internet bağlantısına ihtiyacı olacaktır.

Bununla birlikte, Acil SOS çağrıları yapabilen bir cihazınız olması, bunun otomatik olarak kurulduğu anlamına gelmez. Örneğin, bu sizin için uygun bir özellikse, kişileri acil durumda iletişime geçilecek kişi olarak belirlemeniz gerekir.

Bunu akılda tutarak, en popüler akıllı saatlerden bazılarında Acil Durum SOS özelliklerini nasıl kuracağınız ve kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

APPLE İZLE

Apple Watch, kapsamlı acil arama özelliklerine sahiptir. Acil SOS özelliğini kullandığınızda, Saat sizi arar ve konumunuzu yerel acil durum servislerine gönderir. Bu, mutlaka kendi ülkenizle de sınırlı değildir. Apple Watch SE veya Series 5 veya sonraki bir modeliniz varsa, acil servislere uluslararası olarak da erişebilirsiniz. ( Ancak, herhangi bir seyahatten önce hangi ülkelerin desteklendiğini kontrol etmelisiniz .)

Bileğinizden acil arama yapmak için:

Yan düğmeyi basılı tutun. Bu, dijital tepenin altındaki düz düğmedir.
Üç kaydırıcı görmelisiniz: Kapat , Tıbbi Kimlik ve Acil Durum SOS .
Çağrı başlatmak için Acil SOS kaydırıcısını sürükleyin .
Geri sayım başlayana kadar yan düğmeyi de basılı tutabilirsiniz.
Saatin güvenilir kişileri de bilgilendirmesini istiyorsanız, bu kişilerin kim olduğunu belirlemek için zaman ayırmanız gerekir. Acil durum kişilerini eklemek/kaldırmak için:

iPhone’unuzda Sağlık uygulamasını açın .
Sağ üst köşedeki profil simgenize dokunun.
Tıbbi Kimlik’e dokunun .
Düzenle’yi seçin ve Acil Durum Kişileri’ne gidin .
Bir kişi eklemek için “+” düğmesine dokunun.
Kişilerinizden güvendiğiniz birini seçin.
Onların sizinle olan ilişkisini tanımlamanız istenecektir.
Bitti’ye dokunun .
Düzenleme modundayken, birini acil durum kişisi olarak kaldırmak için “-” düğmesine de basabilirsiniz.
İpuçları ve hatırlanması gerekenler:

Bir acil durum araması yaparsanız, Apple Watch konumunuzu sürekli olarak acil durumda iletişime geçilecek kişilerinizle paylaşır. Bunu size hatırlatmak için periyodik olarak size bir bildirim gönderir. Hatırlatıcı açıldığında Paylaşımı Durdur’a dokunarak bunu durdurabilirsiniz .
Yanlışlıkla yan düğmeye basma eğilimindeyseniz, basılı tutulduğunda otomatik olarak acil servisleri aramasını devre dışı bırakabilirsiniz. Sadece iPhone’unuzdaki İzle uygulamasına gidin, Saatim sekmesini seçin, Acil SOS’u seçin ve Çevirmek için Yan Düğmeyi Tut düğmesini kapatın . Bu, yalnızca otomatik arama geri sayımını tetiklemek için kısayolu kapatır. Acil SOS araması kaydırıcısını getirmek için yan düğmeyi basılı tutabilirsiniz .
Acil SOS özelliğini yurt dışında kullanırsanız, acil durum kişilerinize bildirim gönderilmez.

SAMSUNG AKILLI SAATLER

Acil SOS, en yeni Galaxy Watch 4 serisi de dahil olmak üzere Samsung’un akıllı saatlerinde varsayılan olarak kurulmaz . Ayrıca Galaxy Fit veya Galaxy Fit 2’de de mevcut değildir. Yalnızca Samsung akıllı saatinizde Acil aramalar mesajını görüyorsanız , bu hücresel bağlantı kurmadığınızın ve özelliğin yalnızca telefonunuz açıksa çalışacağının işaretidir. sen.

Ancak, Samsung’un Acil Durum SOS’u şu anda yerel acil durum servislerini aramayacak (ancak bu, Acil Durum SOS özellikleri sonbaharda Wear OS 3’e geldiğinde değişebilir). Bunun yerine, önceden seçilmiş acil durum irtibat kişilerinizi arayacak ve konumunuzu bildirecektir. Kişilerinizi ayarladıktan sonra, Güç düğmesine üç kez hızlıca basarak Acil SOS’u etkinleştirebilirsiniz.

Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Galaxy Giyilebilir uygulamasını açın .
İzleme Ayarları’na dokunun .
Gelişmiş Özellikler’i seçin .
SOS’a dokunun .
Ana Ekran Tuşuna 3 kez basıldığında etiketli geçişi açın .
Geçiş göndermeden önce ek bir Geri Sayım var . Etkinleştirildiğinde, bu, yanlışlıkla basılması durumunda iptal edebilmeniz için beş saniyelik bir gecikme ekler.
Ayrıca isteğe bağlı olarak sert düşüş algılandığında geçişi açabilirsiniz .
Acil durum kişilerini seçmek için Kişi Oluştur veya Kişilerden Seç’e dokunun .
Acil Durum Kişileri menüsü altında, kısa mesaj ve arama göndereceğiniz kişileri de belirleyebilirsiniz.
Kimin kısa mesaj alacağını belirlemek için Mesaj gönder’i seçin ve bir kişi seçin.
Aramalar için, SOS araması yap öğesini seçin ve ardından bir kişi seçin.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir