Akıllı telefon satışları 2022’de düşecek

International Data Corp.’un (IDC) yeni araştırmasına göre, beklenenden daha zayıf talep nedeniyle akıllı telefon sevkiyatlarının bu yıl %3,5 oranında düşmesi bekleniyor.

IDC, bunun, 2026’ya kadar %1.9’luk beş yıllık bir bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) ulaşmak için pazarın toparlanmasıyla kısa vadeli bir gerileme olacağını tahmin ediyor.

IDC’nin mobilite ve cihaz izleyicileri araştırma direktörü Nabila Popal, “Akıllı telefon endüstrisi, zayıflayan talep, enflasyon, devam eden jeopolitik gerilimler ve devam eden tedarik zinciri kısıtlamaları gibi birçok cepheden artan ters rüzgarlarla karşı karşıya” dedi. Görünürde net bir sonu olmayan Çin kilitlenmeleri çok daha büyük. Kilitlemeler, küresel olarak en büyük pazardaki talebi azaltarak ve halihazırda zorlu bir tedarik zincirine yönelik darboğazı daraltarak küresel talebi ve arzı aynı anda vurdu.”

Bu nedenle, Apple ve Samsung dahil olmak üzere OEM’ler bu yıl siparişleri azalttı. Apple, tedarik zinciri üzerindeki kontrolü ve yüksek fiyatlı segmenti nedeniyle en az etkilenen satıcı gibi görünüyor. 2022’nin sonuna kadar zorlukların hafiflemesi ile 2023, büyümede bir toparlanma görecek.

5G büyüyor

IDC, daha düşük sevkiyatlara rağmen, 5G cihazları alanındaki bazı olumlu haberlerin, 2022’de yıllık %25,5 büyüme gösterdiğini ve yaklaşık 700 milyon cihazla yeni sevkiyatların %53’ünü oluşturduğunu ve ortalama 608 $ satış fiyatı olduğunu belirtti.

5G ayrıca Çin’deki kilitlenmelerden ve pazardaki genel düşüşten zarar görecek olsa da, 5G uzun vadede 2026’da %78’lik bir hacim payına ulaşacak ve ortalama satış fiyatları (ASP) 440 dolara düşecek. Buna karşılık, 4G ASP’nin bu yıl 170$ olması bekleniyor.

IDC’nin yarı iletken ekibi araştırma direktörü Phil Solis, “SoC tarafında, 4G SoC arzı kısıtlıydı, ancak pazar 5G SoC’lere doğru kaymaya devam ediyor” dedi. “Daha büyük sorun, PMIC’ler, ekran sürücüleri ve ayrı Wi-Fi yongaları gibi bileşenlerin sıkı bir şekilde tedarik edilmesiydi. Daha yüksek işlem düğümlerinde yapılan bu yarı iletkenler için kapasite artırılıyor ve Wi-Fi yongalarının daha yeni sürümleri ile üretiliyor. daha yeni süreç düğümleri. Aynı zamanda talep düşüyor. Kombine olarak, bu arz ve talep değişiklikleri piyasayı daha fazla dengeye getirecek.”

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir