Alarm Uçak Modunda Çalışır mı?

Modern mobil cihazlar çok işlevlidir. Çalar saat, el feneri, hesap makinesi ve takvim görevi görürler. Ayrıca heyecan verici mobil oyunlara erişim sağlar ve uygulamalar aracılığıyla çeşitli iletişim araçlarını destekler.

Ancak, mobil cihazların hizmet ettiği asıl amaç arama yapmak ve mesajlaşmaktır. İkincil amaç internette gezinmek içindir. Ancak belirli ayarlar altında, bir mobil cihaz sınırlı işlevsellik yaşayabilir.

Bu ayarlardan biri uçak modudur. Bir uçak işaretine sahiptir. İşarete dokunduğunuzda, telefonunuz anında uçak moduna geçer. Şimdi çoğu kişinin bilmek istediği büyük soru şu.

Alarm uçak modunda çalışır mı?

Evet, net cevap bu. Uçak modu, yalnızca radyo sinyali gerektiren işlevleri engeller. Şimdi soru şu, bir mobil cihazın alarmının çalışması için bir radyo sinyaline ihtiyacı var mı? Cevap hayır!

Yine, kullandığınız cihaz ne olursa olsun, alarm uçak modunda çalışmaya devam eder. Çalışmaması için tek koşul, mobil cihazınızı kapatmanızdır.

Yani cevap bu. Ama bilmen gereken daha çok şey var. Okumaya devam et!

Uçak Modu Nedir?

Uçuş modu olarak da adlandırılan uçak modu, tüm mobil cihazların ortak özelliğidir. Bunlara akıllı telefonlar ve iPhone’lar dahildir. Amacı, veri ve ses gibi tüm elektronik sinyal (hücresel) alımını ve iletimlerini durdurmaktır.

Bu sözde uçak modunun tanıtılmasına tam olarak ne sebep oldu? Uçakların güvenliğini sağlamak için. Havacılık sektörünün hava taşımacılığının kazasız olmasını sağlama mücadelesi her zaman yoğun olmuştur. Ve onları suçlayamazsın.

Havayolu taşımacılığı diğer ulaşım araçlarına göre en düşük kaza oranına sahiptir. Ama bir uçak kazası olduğunda, her zaman çok büyüktür.

Bu nedenle, mobil cihazların bir uçağı karıştırıp bir uçak kazasına yol açabileceği korkusu, telefon üreticilerini ürünlerine özellikler eklemeye yöneltti.

Ancak uçak modu mobil cihazlarda kullanışlı bir özellik haline geldi. Uyumak istiyor ve arama almak istemiyorsanız, uçak moduna geçmeniz yeterli.

Telefonunuzu bu moda ayarladıktan sonra sadece mobil oyun oynamak, müzik dinlemek, hesap makinesi, meşale ışığı ve kelime işlemci için kullanabilirsiniz. Bu işlevlerin yanı sıra, mobil uygulamalarınızın çalışabilmesi için Wi-Fi erişiminiz olmadığı sürece bir telefonu başka amaçlarla kullanamazsınız.

Telefonları uçak moduna almanın, cihazınızın pili üzerinde bazı olumlu etkileri olabilir. Çok pil tüketmez.

Bu nedenle uçağa bindiğinizde telefonunuzu uçak moduna almaya çalışın. Her şey olabilir ve basit kurallara uymadığınız için suçlanmak istemezsiniz.

Cihazınızı Uçak Moduna Geçirmenin İdeal Zamanı

Hangi koşullar altında cihazınızda uçak modunu etkinleştirmelisiniz? İlk sebep, uçaktaki herkesin güvenliği içindir. İster telefon görüşmesi yapın ister mesaj atın, mobil cihazlar radyo sinyallerini, özellikle de hücresel sinyalleri kullanır.

Radyo sinyalini kötü yapan şey, pilotun çalışmasına müdahale edebilmesidir. Kontrolörler ve pilotlar arasındaki iletişimi kesebilir.

Bir uçağın güvenliğini sağlamak için pilotların kontrolörlerle açık bir iletişim kurması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden lütfen kurallara uyunuz ve mobil cihazınızı uçak moduna alınız.

Mobil cihazınızı uçak moduna almanın mantıklı olduğu başka durumlar da vardır. Bunlardan kısaca geçelim.

Dünyanın diğer bölgelerine taşınırken:

Bilet ücretiniz sizden çok para aldı. Başka bir ülkeye seyahat ederken neyin daha fazla harcamanıza neden olabileceğini tahmin edebilir misiniz? Bu sizin mobil cihazınız ve dolaşım ücretleri üzerinden. Mobil cihazınızın dolaşmasına izin vererek daha yüksek ücretlere maruz kalacaksınız.

Uçak modu neden önemlidir? Hücresel ağlar üzerinden arama yapamaz, arama alamaz, internette gezinemez, kısa mesaj gönderemez veya alamazsınız. Ve bu, telefon operatörünüz sizden bir kuruş talep etmeyeceği için paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Bu kadar tatlı uçak modu olabilir.

Bu nedenle, uçak veya uçuş modunu kapatmadan önce hedefinize ulaşana kadar bekleyin. Telefon operatörünüzün cihazınıza gelen ve cihazınızdan yapılan her arama için sizden ücret alacağını unutmayın. Çağrıyı net bir şekilde duyup duymadığınız önemli değil.

En iyisi, uçak modunu devre dışı bırakmadan veya birini aramadan önce son varış noktanıza varana kadar beklemektir. Aileniz, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız veya evdeki diğer insanlarla iletişim kurmak için bulunduğunuz yerdeki yerel Wi-Fi’den yararlanın.

Wi-Fi’ye para harcamak istemeseniz bile, ücretsiz bir tane bulabilirsiniz. Muhtemelen bulunduğunuz yerde bunlardan bazıları vardır. Hatta otelinizdeki resepsiyonistle bu konuda konuşabilirsiniz.

Telefonun pilini korumak için:

Mobil cihazınızın sahip olduğu tüm kablosuz devreler pilden gelen gücü kullanır. Böylece telefonunuz açıkken pil daha hızlı boşalır. Ancak, cep telefonunuzu kapatma fikrinden hoşlanmıyorsanız, uçak moduna geçin.

Bu ayar, pilinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olarak otelinize veya belirli bir varış noktasına vardığınızda bu acil aramayı yapmanızı sağlar.

Çocuklarınız telefonunuz olduğunda:

Çoğu ebeveyn, telefonlarını çocuklarına oyun oynaması, video veya resim izlemesi için vermekten çekinmez. Ancak bunda yanlış bir şey olmamasına rağmen, çocuklarınıza mobil cihazlarını satın almanız daha iyi olur. Neden? Niye? Yanlışlıkla telefon ekranınızı parçalayabilir, bazı önemli kişileri silebilir veya telefonun ayarını değiştirebilirler. Çoğumuz daha önce bu durumdaydık, bu yüzden deneyimden konuşuyoruz.

Ama yine de telefonlarınızı miniklerinize en sevdikleri mobil oyunları oynamaları için vermek istiyorsanız uçak moduna geçin. Bu şekilde, kişilerinize yanlışlıkla yanlış mesajlar göndermezler. Peki ya bu kişi patronunuz veya şirketinizin en iyi müşterisiyse? Bunu patronunuza veya müşterinize nasıl açıklamak istersiniz? Zor olacak.

Bu yüzden uçak modunu açın. Bu arada, küçüklerinizin mobil oyunlarını oynamak için Wi-Fi’ye ihtiyacı yok.

Uyumak istediğinizde:

Yeni kestirmeye başladığınız ve telefonunuzun çaldığı bir durumda bulundunuz mu? Kontrol ettin ve arayan arkadaşın. Araması iyi bir şey ama yanlış zamanda araması seni sinirlendiriyor. Şükürler olsun ki ona olan öfkeni belli etmedin.

Çağrı herhangi birinden olabilir. Bu yüzden bir daha şekerleme yapmak istediğinizde telefonunuzu uçak moduna alın. Geceleri uyumak istiyorsanız da aynı ayarı kullanabilirsiniz.

Kullanışlı Bir İpucu: Uçak modunu etkinleştirmenin bir dezavantajı, ailenizden, arkadaşlarınızdan veya iş yerinizden gelen bir acil aramayı kaçırabilmenizdir. Kim bilir, aramayı seçmek birinin hayatını kurtarmış olabilir. Bu zor bir karar. Bu nedenle, mobil cihazınızda uçak modunu etkinleştirirken başkalarını dikkatlice düşünmelisiniz.

Önemli bir toplantıda veya dini bir toplantıda olduğunuzda:

Önemli bir toplantı sırasında aramaları seçmek, mevcut olanlara yanlış sinyal gönderebilir. Onların varlığına değer vermediğinizi düşünmelerine neden olabilir.

Bu nedenle, aksi belirtilmedikçe, toplantılar sırasında mobil cihazınızı kapatın. Bir toplantıda arama yapmak utanç verici olabilir. Aramayı seçmek için kendinize izin verdiğinizde de önemli bir tartışmayı kaçırabilirsiniz.

Mobil cihazınızı kapatmak istemiyorsanız, uçak modunu etkinleştirin. Bu şekilde, hiç kimse sizi çok sayıda arama ile rahatsız etmeyecektir. Ayrıca toplantıya katılanların da kendilerini daha az önemli hissetmelerine izin vermeyeceksiniz.

Aynı şeyi herhangi bir dini toplantıda da yapsaydınız yardımcı olurdu. Çocuklarınız için iyi bir örnek olun. Çocuklarınız orada olmasa bile çevrenizdeki diğer gençlere iyi örnek olmalısınız.

Uçak Modundayken Cep Telefonları Çalar mı?

Bu soru zor bir soru. Cevap ayrıca birkaç faktöre bağlıdır. Bunlar, mevcut internet erişimini, kullanılan mobil uygulamayı ve telefonun yapısını içerir.

Telefonda Wi-Fi desteği yoksa, uçak modunun etkinleştirilmesi artık arama alamayacağınız anlamına gelir; telefonunuz da çalmayacak. Bu ayar, muhtemelen telefonun sahip olduğu tek radyo olan hücresel şebekeyi engeller.

Üst düzey bir telefonda genellikle üç radyo bulunur. Bunlara hücresel, Wi-Fi ve GPS dahildir. Böylece, Wi-Fi’yi kapattığınızda, hücresel ağları otomatik olarak devre dışı bırakmış olursunuz. Bu nedenle telefonunuz çalmaz. Yani, insanlar hattınızı arayamaz.

Ancak Wi-Fi’nizde uçakların sağladığı internet erişimi varsa Whatsapp, Skype, Messenger vb. üzerinden çağrı ve bildirim alabilirsiniz.

Kullanışlı Bir İpucu: Bir uçakta uçarken riskli olabilecek şey, hücresel ağınızı açık tutmaktır. Kontrolörler ve pilotlar arasındaki iletişime müdahale edebilir. Telefonunuzu uçak moduna almak bunun olmasını engeller. Telefonunuzun CDMA, GSM vb. gibi hücresel radyosunu otomatik olarak devre dışı bırakır.

Ardından, üç radyoyu da (hücresel, Wi-Fi, GPS) kapalı tutmak istemiyorsanız, uçak modunu etkinleştirdikten sonra mobil cihazınızı Rahatsız Etmeyin (DND) moduna alın. Mobil uygulamalarınız ses bile çıkarmayacak.

Çözüm

Alarm, telefonunuz uçak modundayken çalışır. Uçak modunun yaptığı şey, telefonunuzun hücresel ağlara bağlanmasını imkansız kılmaktır. Alarmınız uçak modunda net bir şekilde çalacaktır. Bu nedenle, bir toplantıya gitmeden önce alarmınızın açık olmadığından emin olun.

Uçak modu, uçakta seyahat etmenin yanı sıra başka açılardan da yardımcı olabilir. Telefonunuzun pilini korumanıza yardımcı olabilir ve hedefinize vardığınızda bu acil aramayı yapmanıza olanak tanır. Uçak modunu etkinleştirmek, telefonunuzun daha hızlı şarj olmasını sağlar. Ancak telefonu kapatmak bu konuda çok daha iyi olacaktır.

Bir toplantıya giderken uçak modunu da etkinleştirmelisiniz. Ancak tam bir sessizlik istiyorsanız, Rahatsız Etmeyin’i etkinleştirin.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir