Amazon Çalınan Paketleri Değiştirir mi?

Amazon müşterilerinin paketlerinin hırsızlar tarafından çalındığını görmesi nadir değildir. Bu nedenle sitede paketinizin kaybolması veya çalınması durumunda Amazon’un yenisiyle değiştireceğini garanti eden bir koruma programı vardır. Ama bu gerçekten doğru mu? İşte kendiniz karar vermenize yardımcı olacak Amazon’un değiştirme politikası hakkında bazı gerçekler.

Amazon Çalınan Paketleri Değiştirir mi?

Amazon, Şartlar ve Koşullar uyarınca çalınan öğeleri değiştirmeyecektir. Bir öğenin kaybolması veya çalınması durumunda Amazon, müşterilere yalnızca ürünlerin değerini geri ödeyecektir. Ayrıca Amazon, bir müşteri siparişini teslim alırsa ve hasarlı olduğunu tespit ederse, derhal Amazon’u bilgilendirmesi gerektiğini belirtir. Teslimattan sonraki 14 gün içinde Amazon’u bilgilendirmezlerse, nakliye masrafları ve taşıma ücretleri artı ürün değerinin %15’ine eşit bir ücrete tabi olacaklardır.

Amazon’un Koruma Programları

Amazon’un korumasıyla ilgili 10 şey

Amazon’un sunduğu avantajlar, yüksek fiyatlarını haklı çıkarmak için fazlasıyla yeterli. Ancak, e-ticaret devinden satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı dezavantajlar vardır:

 1. Amazon, perakende sektöründekiler gibi büyük şirketlere fayda sağlayacak mevzuat için baskı yapan bir kuruluş olan Amerikan Yasama Değişim Konseyi’nin (ALEC) bir üyesidir.
 2. Amazon’un iş modeli, içinde yaşadığımız çevreye zarar verebilecek aşırı tüketimi teşvik eder.
 3. Şirketin, sağcı davaları ve politikacıları desteklemenin yanı sıra “sakıncalı” bulduğu içeriği sansürlemekle suçlanma geçmişi var.
 4. Şirket, sahte veya sahte ürünler satmakla suçlanıyor.
 5. Amazon, kağıt ve plastik gibi kaynakların aşırı tüketimine yol açabilecek kitap, elektronik ve diğer ürünlerin en büyük çevrimiçi perakendecisidir.
 6. Amazon’un iş modeli tartışmalı çünkü üçüncü taraf satıcıları ürünlerini platformda satmaya teşvik ediyor ve bu da kötü çalışma koşullarına ve işçilerin sömürülmesine yol açabiliyor.
 7. Amazon, şirketin mali durumu, nasıl para kazandığı veya kârının yüzde kaçının hissedarlara geri döndüğü hakkında çok az bilgi olduğu için şeffaflık eksikliği nedeniyle ateş altında kaldı.
 8. Amazon, ABD’deki tüm çevrimiçi satışların %10’undan fazlasını oluşturan en büyük e-ticaret şirketlerinden biridir.
 9. Amazon, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecilerinden biridir ve e-ticaret endüstrisini tekelleştirmekle suçlanıyor, bu da rekabette ve inovasyonda düşüşe neden olabilir.
 10. Şirket, sendika karşıtı olmakla ve sendika karşıtı politikaları desteklemekle suçlanıyor.

Koruma Programı Nasıl Çalışır?

 • Satıcı iyi durumda olmalıdır. Bunu satıcı geçmişinize bakarak kontrol edebilirsiniz. Hiçbir şey satmadıysanız veya herhangi bir ödeme yapmadıysanız, bu durum iyi durumda olmadığınız ve Amazon Support’un geri ödeme talebinizi işleme almayacağı anlamına gelir;
 • Satıcı, geri ödemeyi işleme koymak için Amazon’un ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sağlamalıdır;
 • Satıcı, iade talep formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurmalıdır;
 • Amazon Destek tarafından aksi belirtilmedikçe, satıcı ürünü Amazon’da kayıtlı olan adrese göndermelidir;
 • Bir ürün iade edilirse, her iki şekilde de (alıcıdan geri alıp bize geri göndermek için) nakliyesinden siz sorumlusunuz;
 • Satıcı, ürünün iadesini her zaman kabul etmeye istekli olmalıdır;
 • Satıcı, tüm ürünleri Amazon’dan fatura aldıktan sonra 14 gün içinde göndermelidir; ve
 • Satıcının, iade edilen ürün dışında Amazon’da bekleyen siparişleri olmamalıdır.

Amazon’un Değiştirme Politikası Nedir?

 1. Orijinal durumundaki ürünleri, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde tam bir geri ödeme veya eşit değerde bir değişim için iade edebilirsiniz;
 2. Her iade gönderisi için bir takip numarası sağlamalısınız;
 3. Satıcı, iadelerle ilgili tüm nakliye masraflarından sorumlu olacaktır; ve
 4. Amazon Destek tarafından aksi belirtilmedikçe, iade edilen tüm ürünler Amazon’da kayıtlı adrese gönderilmelidir.
 5. Satıcı, ürünün iadesini her zaman kabul etmeye istekli olmalıdır;
 6. Satıcı, tüm ürünleri Amazon’dan fatura aldıktan sonra 14 gün içinde göndermelidir; ve
 7. Satıcının, iade edilen ürün dışında Amazon’da bekleyen siparişleri olmamalıdır.
 8. Bu politikaları kabul etmiyorsanız, lütfen bu hizmeti kullanmayın; ve
 9. Aldığınız herhangi bir ürünü iade etme maliyeti (nakliye masrafları dahil) dahil olmak üzere, iadelerle ilgili tüm ücretlerden siz sorumlu olacaksınız. Sizin adınıza bir geri ödeme talebini işleme koyarsak, tarafımızdan size yanlışlıkla iade edilen feragat edilen ücretler veya krediler için sizden işlem başına maksimum 2$’a kadar geri ödeme tutarının %20’sine veya işlem başına 0,20 ABD dolarına eşit bir ücret alabiliriz; ve/veya
 10. Satıcı, tüm ürünleri Amazon’dan fatura aldıktan sonra 14 gün içinde göndermelidir; ve
 11. Satıcının, iade edilen ürün dışında Amazon’da bekleyen siparişleri olmamalıdır.

Amazon Bunu Nasıl Gerçekleştiriyor?

Amazon, yerel olarak alamadığınız şeyleri satın almak için harika bir yerdir. Buna kitaplar, müzikler, filmler ve yerel mağazalarınızda bulamadığınız her türlü diğer ürün dahildir. Bu ürünleri satın almayı daha da kolaylaştırmak için Amazon, insanların şirketten satın almasını mümkün kılmak için çeşitli farklı mekanizmalar kullanır. Amazon’un insanların şirketten satın almasını mümkün kıldığı 10 farklı yolu aşağıda bulabilirsiniz:

 • Amazon’da çevrimiçi alışveriş, Prime üyeliğine sahip olanlar için ücretsizdir. Henüz bir Prime üyeliğiniz yoksa, kaydolmak için mükemmel bir zaman. Üyelik ile, tüm siparişlerde ücretsiz gönderim alabilecek ve video ve müzik akışının yanı sıra ücretsiz Kindle e-kitaplarına erişim ve Prime Photos ile sınırsız fotoğraf depolama alanı gibi diğer avantajlardan yararlanabileceksiniz.
 • Amazon, son 90 gün içinde şirkete abone olan veya şirketten bir şey sipariş eden müşterilerin istenmeyen ürünleri herhangi bir kargo ücreti ödemeden iade etmelerine olanak tanır.
 • Amazon, müşterilerin satın almalarıyla ilgili incelemeleri şirketin web sitesinde bırakmalarına izin verir. Bu incelemeler olumlu veya olumsuz olabilir ve herkes tarafından bırakılabilir. Bu, Amazon’dan satın aldığınız bir ürünü beğenmediyseniz, neden beğenmediğinizi ve ürünün neden satıcıya iade edilmesi gerektiğini açıklayan bir inceleme bırakabileceğiniz anlamına gelir.
 • Amazon, müşterilerin şirketin web sitesinde satın aldıkları ürünleri derecelendirmelerine olanak tanır. Derecelendirmeler genellikle satıcılar tarafından hangi ürünlerin iyi satıldığını ve hangi ürünlerin iyi satılmadığını belirlemek için kullanılır, böylece kaynaklarını bu belirli ürünleri alıcılar arasında daha popüler hale getirmeye odaklayabilirler.
 • Amazon, doğrudan Amazon’dan satın almak yerine üçüncü taraf satıcılardan ürün satın almak isteyenler için çok çeşitli seçenekler sunar. Örneğin, bir iPhone kılıfı satın almak istiyorsanız, Amazon’dan bir iPhone kılıfı satın almak zorunda kalmadan aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli farklı kılıflara erişebileceksiniz.
 • Amazon, çoğu üründe iki günlük ücretsiz gönderim sunar. Bu, Amazon’da bir ürün sipariş ederseniz ve iki gün içinde size teslim edilirse, nakliye masraflarını ödemek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Bu, kendileri için veya hediye için bir şeyler satın alan kişiler için büyük bir avantajdır, çünkü siparişlerinde herhangi bir nakliye ücreti ödemek zorunda kalmadan bu süreçte paradan tasarruf etmelerini sağlar.
 • Amazon, ürünlerinin günün veya gecenin belirli saatlerinde teslim edilmesini istemeyen kişiler için çok çeşitli seçenekler sunar. Örneğin, paketinizin gece yarısı siz uyurken teslim edilmesini istemiyorsanız bu seçeneği seçerek paketinizin sadece normal mesai saatleri içinde teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu, vardiyalı çalışan veya paketlerini evde almak için kendi yollarından çıkmak istemeyen kişiler için mükemmel bir seçenektir.

Çözüm

Amazon’un şu anda çalınan paketleri değiştirme politikası yok. Ancak şirket, paketinizi göndermek için bir nakliye etiketi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Amazon ayrıca yerel kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmenizi ve bir polis raporu hazırlamanızı önerir. Paketinizin uygun şekilde işaretlendiğinden ve sigortalı olduğundan emin olmak da iyi bir fikirdir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir