Ana Ekran Düğmesi olsun veya olmasın iPhone 8 ve sonraki sürümlerde Ekran Görüntüsü Alma.

İster ilk iPhone’unuzu satın almış olun, ister ana sayfa düğmesinin tıklandığını göz önünde bulundurarak birini kullanıyor olun, bilmeyeceğiniz bir bileşen vardır: iPhone 8’de veya başka bir sürümde nasıl ekran görüntüsü alınır. Ancak, hangi iPhone sürümünü kullandığınızdan bağımsız olarak size yardımcı olmak için buradayız. İşte nasıl.

iPhone 8/öncesi

Şimdi iPhone 8’de nasıl ekran görüntüsü alınır sorusunun cevabına gelelim, iPhone’unuz ana sayfa düğmesine sahipse, o zaman ekran görüntüsü almak için bu düğmeyi kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, ana sayfa düğmesini ve güç düğmesini bir veya iki saniye basılı tutmak ve ardından bırakmak. Ses açılırsa iPhone’unuzun yanıp söneceğini ve bir tık sesi çıkaracağını göreceksiniz. Bir ekran görüntüsü kaydedilecektir.

iPhone SE

iPhone SE, klasik bir iPhone tasarımına sahiptir, bu nedenle iPhone 8’in çalışmasıyla aynı şekilde çalışır. Ev ve güç düğmelerine yaklaşık bir veya iki saniye basın. Ekran görüntüsünüz iPhone’unuzun ekranının sol alt köşesinde görünecektir.

iPhone X/sonrası

En yeni iPhone’lar artık ana sayfa düğmesini içermiyor. Ekran görüntüsü alma yöntemi artık farklı. Ana sayfa düğmesini kullanmak yerine, ses açma düğmesini ve güç düğmesini aynı anda yaklaşık bir saniye basılı tutmanız ve ardından bırakmanız gerekir. iPhone’unuz vızıldayacak ve yanıp sönecek ve ekranınız çekilecek.

Yardımcı dokunmatik

Apple, iOS’ta ekran görüntüsü almak için bir kısayol sunmaz, ancak isterseniz bir tane ekleyebilirsiniz. Bunun için,

  • Ayarlar’a gidin
  • Daha sonra Genel
  • Erişilebilirlik’e tıklayın.
  • AssistiveTouch’a ilerleyin.
  • Aç onu

Ana ekranınızda, biri ekran görüntüsü alacak olan çeşitli eylemlerin kısayollarını içeren küçük bir daire görünecektir. Başlangıçta seçenek, Cihaz menüsünün ikinci sayfasında olacaktır, ancak isterseniz bunu Ayarlar sekmesinden özelleştirebilirsiniz.

Ardından, ekran görüntüsü almak istediğinizde, ekran menüsünü açmanız ve ardından ekran görüntüsü simgesine dokunmanız yeterlidir. Ve endişelenmenize gerek yok, bununla AssistiveTouch katmanını yakalamaz.

Siri

Ne yazık ki Apple, Siri’ye ekran görüntüsü almayı öğretmedi, bu nedenle eller serbest kullanım resmin dışında. Bunun yerine, ‘Hey Siri ekran görüntüsü al’ dediğinizde, Siri size kendi telefonunuzla nasıl ekran görüntüsü alabileceğinizi söyleyecektir.

Düzenleme (iOS 10/öncesi)

Ekran görüntünüzü çektikten sonra muhtemelen düzenlemeniz veya paylaşmanız gerekecektir. Bu amaçla, iOS 10’dan sonra güncellenmemiş iPhone’lar, Apple’ın Fotoğraflar uygulamasına gitmeli ve onu kamera rulosunun en üstünde bulmalısınız. Küçük resme dokunarak onu açabilirsiniz ve Düzenle düğmesi gerektiği gibi işaretlemenize, kırpmanıza ve ayarlamanıza olanak tanır. Ardından kaydetmek için Bitti’ye basmanız gerekir.

Düzenleme (iOS 11/sonraki)

Apple, iOS 11’de en son ekran görüntüsü arayüzünü tanıttı ve bu gerçekten harika. Ekran görüntüsü aldığınızda, ekranınızın sol alt köşesinde küçük bir küçük resmin göründüğünü göreceksiniz.

Kaydırabilir veya kaybolmasını bekleyebilirsiniz. Ancak ekran görüntüsünü alır almaz harekete geçmek istiyorsanız, doğrudan düzenleme arayüzüne gitmek için üzerine dokunabilirsiniz. Bunda, resminizi işaretleyebilir, kırpabilir ve paylaşabilirsiniz. İşiniz bittiğinde silme seçeneği ile film rulonuzu doldurmaz.

 

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir