Anahtarlık Olmadan Ne Kadar Uzaklara Sürebilirsiniz?

Tahmin edebileceğiniz gibi, araba kullanmak, içinde yalnızsanız gerçekten stresli bir deneyimdir. İster bir çift olun, ister yalnız bir sürücü olun, direksiyon başında kendinizi güvende ve güvende hissetmeniz gerekir. Bu bariz görünse de, birçok insan araba kullanırken hala çok ileri gidiyor. Anahtarlık olmadan sürüyorlar. Bu küçük bir ayrıntı gibi görünse de, büyük bir etkisi olabilecek bir ayrıntıdır. Görüyorsunuz, arabayı başka biriyle kullanıyorsanız, anahtarlığınızın kaybolması durumunda güvenebileceğiniz biri var demektir. Ayrıca, kendi anahtarınızı kaybetmeniz durumunda yanınızda yedek bir anahtar bulundurmak da iyi bir fikirdir.

Anahtarlık Olmadan Ne Kadar Uzakta Sürebilirsiniz?

Bu sorunun cevabı, belirli araca bağlıdır. Bazı arabalar, bir anahtarlık araçtan çok uzakta olduğunda otomatik olarak kapanır. Diğerleri yaklaşık 50 fitlik bir menzile sahiptir, ancak mesafeyi aşarsanız araba kapanacaktır. Diğer araçlarda, anahtarlık olmadan sürmek mümkündür, ancak motoru çalıştırmak için bir geçersiz kılma kodu girmelisiniz. Geçersiz kılma kodu genellikle kullanıcı el kitabında veya torpido gözünün içindeki bir etikette bulunur.

Anahtarlık Kullanarak Nasıl Araba Kullanılır?

Anahtarlık ile sürüş yapmayı düşünüyorsanız, geçişi olabildiğince sorunsuz yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları burada.

  • Sürüşe başlamadan önce anahtarlığınızın iyi durumda olduğundan emin olun. Akünün tam olarak şarj edildiğinden ve düzgün çalıştığından emin olmak istersiniz, böylece ihtiyaç duyduğunuzda kapılarınızı kilitleyip kilidini açabilir ve arabanızı çalıştırabilir. Anahtarınız eskiyse veya düşürüldüyse, düzenli olarak kullanmaya çalışmak yerine yenisiyle değiştirmeyi düşünün.
  • Sürüşe hazır olduğunuzda anahtarlığınızın elinizde olduğundan emin olun. Herhangi bir araca erişiminiz olmadan uzun bir süre araç kullanacaksanız, gerektiğinde kullanabilmeniz için anahtarlığınızı daima elinizde bulundurun. Bir başkası anahtarlığı yanında olmadan bir süre araba kullanırsa, kendilerini arabaları olmadan mahsur bulabilirler.
  • Anahtarlığınızı cebinizde veya çantanızdayken sürmeye çalışmayın. Sürüş sırasında cebinizden düşmesini veya rüzgar tarafından sürüklenmesini önlemek istersiniz. Kolayca bulunabileceği bir yerde olması da önemlidir, çünkü anahtarlığınızı kaybederseniz, değiştirene kadar arabanızı çalıştırma şansınız olmaz.
  • Sürüşe başlamadan önce anahtarlığınızdaki pilin tamamen şarj olduğundan emin olun. Yoldayken anahtarlığınızdaki pil bittiği için yolda kalmak istemezsiniz ve sonra hiç kullanamazsınız. Anahtarlığınızı kapıları kilitlemek ve açmak için kullanmanın yanı sıra Bluetooth cihazları veya diğer elektronik cihazlar gibi pili hızla tüketen birçok şeye sahipseniz, onsuz sürmeye çalışmak yerine yeni bir pil satın almayı düşünün.
  • Bir araca erişiminiz olmadan bir süre araba kullanacaksanız, anahtarınızı torpido gözüne veya koltuğun altına koyun. Bu, kaybolmamasını veya çalınmamasını sağlamaya yardımcı olur, ancak acil bir durumda kullanmanız gerektiğinde kolayca bulmanızı da sağlar.

Anahtarlığınızı sürüş için kullanmaya başladığınızda, her şeyin yolunda gitmesi ve mümkün olduğunca sürüş keyfine devam edebilmeniz için bunları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Anahtarlık ile Anahtar Arasındaki Fark Nedir?

Anahtarlık

Anahtarlık, bir aracı uzaktan açıp kilitlemek için kullanılabilen bir cihazdır. Aracın alıcısı tarafından alınan bir RF sinyali yayar ve ardından kapı kilitlerini etkinleştirir veya kilitlerini açar. Boyut açısından, bir anahtarlık tipik olarak yaklaşık 3 inç uzunluğunda ve 1 inç genişliğindedir.

Anahtar

Anahtar, arabanızın motorunu çalıştırmak için kontağa taktığınız şeydir. Tipik bir anahtar, en geniş noktasında yaklaşık 2 inç uzunluğunda ve 1/2 inç genişliğindedir.

Fob pil bölmesi

Anahtarlığın arkasındaki plastik kapağı çıkarırsanız, elektronik aksamına güç sağlamak için kullanılan bir pil içerdiğini göreceksiniz (fotoğraf 3).

Fob elektronik kartı ve anten bobini tertibatı

Anahtarlığın içindeki elektronik kart, bir RF verici bobini ve devresi içerir (fotoğraf 4). Kart, RF sinyalini aracın alıcısına ileten esnek bir anten bobinine bağlıdır.

Fob pil ve elektronik kartı

Elektronik kart, çift taraflı bantla pilin üstünde tutulur (fotoğraf 5). Bu parçaların her ikisini de çıkarırsanız, anahtarlığın arkasında altı altın kontak olduğunu göreceksiniz. Bu kontaklar aracın alıcısıyla iletişim kurmak için kullanılır.

Anahtar muhafazasındaki anahtar ve fob

Anahtarınızı kontağa soktuğunuzda, kontak silindirinin içindeki bir anahtarı etkinleştiren yaylı bir pistonu aşağı doğru iter. Bu, aracınızın elektronik sistemlerini çalıştırmak için gücün aracınızın aküsünden her bir anahtar kontağının her iki tarafına akmasına neden olur.

Anahtar muhafazası kesit şemasındaki anahtar ve fob

Kontak anahtarına takılan bir anahtarın üstünde, ateşleme silindirinin içindeki iki kontağa bağlanan iki açık kontak bulunur. Anahtarı herhangi bir yöne çevirdiğinizde, açıktaki bu iki kontağın ateşleme silindiri içindeki iki farklı kontak seti ile bağlanmasına neden olur. Sonuç, aracın marş solenoidinin kontak anahtarı tarafından etkinleştirilmesi veya devre dışı bırakılmasıdır.

Marş solenoidi ve kontak anahtarı

Marş solenoidi, marş solenoidinin altında bulunan bir dizi kontak aracılığıyla kontak anahtarı tarafından etkinleştirilir (fotoğraf 8). Marş motoru solenoidi, içinden güç geçtiğinde etkinleştirilen bir piston içerir. Bu piston daha sonra, aracınızın aküsüne giden devreyi tamamlayan büyük bir bakır tel ile temas eder. Motorunuzu çalıştırmak için anahtarı çevirdiğinizde, bu büyük bakır tel aracılığıyla arabanızın aküsünden ve motorun marş motoruna güç akar.

Başlat düğmesi ve güvenlik anahtarı

Güvenlik anahtarı, anahtar silindirinin içinde bulunabilir. Anahtar cebinizdeyken kontağın açılmasını önlemek için kullanılan küçük, plastik bir düğmedir. Elinizde bir anahtar tutarken bu küçük düğmeye basarsanız, aracın tüm elektrik sistemlerinden güç kesilir.

Kontak anahtarı ve kablo demeti

Kontak anahtarı birkaç farklı bileşen içerir (fotoğraf 10). Bu anahtarın ana parçası, içinde birkaç açıkta kalan kontak içeren bir bobin içerir. Anahtarınızı kontağa soktuğunuzda, açıkta kalan bu kontaklar, aracınızın marş motoru solenoidine giden gücü etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için ilgili kontak setleriyle temas kurar.

Son sözler

Her yıl binlerce insan anahtarlarını kaybediyor. Bu gerçekten çok önemli çünkü anahtarlar benzersizdir ve insanlar için çok şey ifade eder. Onlar önemli bir kişisel mülktür ve onlarla ilgilenmek önemlidir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir