Android 13 çıktı, birkaç Google Pixel cihazına geldi

Android 13 burada ve Google’ın Pixel akıllı telefonlarında görünecek şekilde ayarlandı. Teknoloji devi, birkaç beta sürümü ve geliştirici önizlemesinden sonra Android 13’ün Pixel serisi için kullanıma sunulmaya hazır olduğunu ve beraberinde çeşitli iyileştirmeler ve özellikler getirdiğini duyurdu.

Android 13’ün masaya ne getirdiğini derinlemesine incelemeden önce, hangi akıllı telefonların alacağını görelim. Google, bu yılki Android sürümünün bugünden itibaren Google Pixel 4 ve 4 XL cihazlarına, Pixel 4a ve 4a 5G, Pixel 5 ve 5a 5G ve Pixel 6, 6 Pro ve 6a’ya geleceğini duyurdu.

“Pixel için en son yazılım güncellemesini sağladık. Bu ay, Android 12 çalıştıran tüm desteklenen Pixel cihazlar, bugün çoğu kullanıcı için kullanıma sunulan Android yazılım güncellemesini alacak. Dağıtım, taşıyıcıya bağlı olarak önümüzdeki birkaç hafta boyunca devam edecek. OTA, cihazları için kullanıma sunulduğunda kullanıcılar bir bildirim alır. Google, destek sayfasında, Android sürümünüzü kontrol etmenizi ve en son yazılımı almak için güncelleme yapmanızı öneririz.

 

Bu yılın ilerleyen saatlerinde Samsung Galaxy, Asus, HMD (Nokia telefonları), iQOO, Motorola, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, Vivo ve Xiaomi dahil olmak üzere diğer cihazlara ve ürün gruplarına da sunulacak. Google aynı şeyi geliştiricilere yönelik bir blog gönderisinde duyurdu ve Android 13 için kaynak kodunun da Android Açık Kaynak Projesine (AOSP) geleceğini ekledi.

Şimdi Android 13’ün neler ile geldiğini görelim:

1. Yeni bir görünüm

Kullanıcıların uygulama simgelerini ve diğer arayüzleri tasarlamasını ve özelleştirmesini sağlayan Material You’yu hatırlayabilirsiniz. Android 13, kullanıcıların Google dışı uygulamaları duvar kağıtlarının temasına ve renklerine uyacak şekilde özelleştirmesine izin vererek aynı şeyi geliştirir. Yeni renkler ve temalar da var ve kullanıcılar artık dört sayfa duvar kağıdı rengi ve temel renk arasından seçim yapabilir.

2. Çok dilli kullanıcılar için destek

Android’in bu yılki sürümünün sunduğu en önemli özelliklerden biri olan Android 13, farklı uygulamalara farklı diller atama yeteneğini de beraberinde getiriyor. Bu, örneğin YouTube videolarını Fransızca izleyebileceğiniz ve Instagram özet akışınızda Danca olarak gezinebileceğiniz anlamına gelir.

3. Güncellenen medya oynatıcı

Medya oynatıcı, Google’ın “dinlediğiniz müziğe veya podcast’e dayalı” olduğunu söylediği yeni bir görünüm ve his kazanıyor. Güncellenen medya kontrolleri artık bir ilerleme çubuğu içeriyor ve hızlı ayarlar menüsü ile bildirim paneli arasında yer alıyor.

4. Bildirimler üzerinde daha fazla kontrol

Bildirimler iyidir, ancak bazen istenmeyen olabilir. Android 13 ile, indirilen uygulamalar artık bildirim göndermek için açık izninize ihtiyaç duyacak ve isterseniz erişimi reddedebilirsiniz.

5. Pano geçmişi ve Medya Kitaplığı

Uygulamaların panonuza veya tüm fotoğraf ve videolarınıza erişmesini istemiyorsanız, Android 13’ün sizin için bir çözümü var. Hassas verileri kopyalarsanız, kullanıcıların uygulamaların erişebileceği fotoğrafları ve videoları özel olarak seçmelerinin yanı sıra pano geçmişinin (bir süre sonra) otomatik olarak temizlenmesini sağlayan yeni bir seçenek sunar.

6. Diğer özellikler

Android 13, kullanıcıların telefonlarından resim, metin, video ve URL’ler dahil olmak üzere içeriği kopyalayıp tabletlerine yapıştırmalarına ve bunun tersini de sağlayacak. Ayrıca, tabletlerdeki güncellenmiş görev çubuğu ile çoklu görevleri daha kolay hale getirecek ve tüm uygulamalarınızı bir kerede görmenize ve kitaplığınızdaki herhangi bir uygulamayı bölünmüş ekran moduna sürükleyip bırakmanıza izin verecek.

Diğer özellikler arasında klasik sese göre daha düşük gecikme süresi sağlayan yeni bir Bluetooth ses standardı olan Bluetooth Low Energy (LE) Audio’nun benimsenmesi, üçüncü taraf kamera uygulamalarında HDR video desteği, güncellenmiş bir medya çıkış değiştiricisi ve Talkback için braille ekranları yer alıyor.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir