App Store’da hala milyonlarca iOS kullanıcısını etkileyen bir yazılım sorunu var

Apple, her hafta 100.000’den fazla uygulamayı ve uygulama güncellemesini incelediğini ve bunların yalnızca yüzde 60’ının sıkı bir inceleme süreci sayesinde başarılı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, dolandırıcılık uygulamaları App Store’da başarılı olmayı ve hem geliştiricileri hem de her satıştan komisyon alan Cupertino devi için önemli miktarda gelir elde etmeyi başarıyor.

Dolandırıcılık uygulamaları yeni bir şey değil, ancak Apple ve Google, mobil uygulama mağazalarına girmelerini önlemek için henüz uygun bir çözüm geliştirmedi. En son tahmin, polar yazılım uygulama geliştiricilerinin son yıllarda şüpheli olmayan kullanıcılardan 400 milyon dolar komisyon aldığı yönünde.

Fleeceware uygulamaları, cihazınızın kontrolünü ele geçirmedikleri veya verilerinizi çalmadıkları için kötü amaçlı yazılım tanımına uymaz. Ancak, Play Store ve App Store inceleme süreçlerindeki çatlaklardan geçmelerini sağlayan şey tam olarak budur. Ayrıca, bu uygulamalardan bazılarının yasal görünmelerine yardımcı olan bazı yararlı işlevler içermesine de yardımcı olmaz.

Çoğu polar yazılım , kısa bir ücretsiz deneme süresiyle birlikte gelir; bunun ardından kullanıcılar, zamanla yüksek bir miktara kadar çıkabilen yinelenen bir ücret alır. Bu planın bu kadar iyi çalışmasının nedeni, insanların genellikle ya bu abonelikleri iptal etmeyi unutmaları ya da sorunlu uygulamaları kaldırmanın ilgili abonelikleri otomatik olarak sonlandıracağını varsaymalarıdır .

Google Play Store’un daha az katı bir uygulama inceleme sürecine sahip olduğu biliniyor, ancak polar yazılımlar Apple’ın App Store’una girebilir. İkinci şirket, genellikle daha katı kurallarla yönetilen bir uygulama mağazasının avantajlarından bahsetmek için hızlıdır ve hatta dolandırıcılık uygulamalarını bildirmek için bir özellik bile eklemiştir . Yine de, polar yazılım geliştiricileri, App Store’un ücretsiz deneme mekanizmasından faydalanıyor ve bugün de bunu yapmaya devam ediyor.

VPNCheck’in bir raporuna göre, güvenlik firması Avast tarafından keşfedildikten sonra bir yıl içinde en az 84 dolandırıcı iOS uygulaması başarılı olmaya devam ediyor . SensorTower rakamlarına göre hareket edersek, bu uygulamalar birlikte yıllık 100 milyon doların üzerinde gelir elde ediyor.

Bu, en önde gelen polar yazılım uygulamalarının yarısından fazlasının hala etkin olduğu ve hatta bazen en iyi ücretli uygulamalar listesinde yer aldığı anlamına gelir. Geçen ay 7,2 milyon kişi bunlardan bir veya daha fazlasını indirerek sadece birkaç hafta içinde 8 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Ve bu, yıllardır radarın altında uçabilen AmpMe ve StringVPN gibi diğer uygulamaları hesaba katmaz.

İşleri bir bağlama oturtmak gerekirse, App Store yılda yaklaşık 60 milyar dolar satış yapıyor. Apple, son yıllarda hararetli tartışmalara ve yasal işlemlere konu olan her satıştan (yüzde 15 ile 30 arasında) komisyon alıyor. Fleeceware, toplam satışların yalnızca küçük bir bölümünü temsil edebilir, ancak Cupertino devi de bundan pay alıyor.

Ayrıca, kusurlu uygulamalar App Store’a ücretsiz olarak ilk kez ulaştığında oluşturulan olumlu eleştiriler seli sayesinde, polar yazılımların normal uygulamalar arasında çok iyi uyum sağlamasına da yardımcı olmuyor. Geliştiriciler daha sonra aboneliği sınırlı bir ücretsiz deneme süresinin (genellikle birkaç gün) ötesinde sürekli kullanım için bir gereklilik olarak ekler. Ancak, iptal etmek isteyen kullanıcılar bunu yapmakta zorlanıyor ve sorunu çözmek için genellikle banka hesaplarından yapılan ödemeleri dondurmaları gerekiyor.

Fleeceware’in korkunç resminden uzaklaştığımızda, App Store’un çocuk oyunları gibi görünen birkaç kumar uygulamasına ve aynı zamanda bu tür hizmetler için “resmi” uygulamalar gibi davranarak kullanıcıları kripto para yatırımlarından vazgeçirebilecek uygulamalara ev sahipliği yaptığını görüyoruz. bir tane yok. Büyük sosyal medya uygulamalarına “alternatif” arayan milyonlarca genç , etkileşim oluşturmak için botları kullanan ve görünüşte bozuk “premium” özellikler için kullanıcıları parayla ayrılmaya ikna eden NGL gibi uygulamalara yöneliyor.

Bazı hükümetler, daha iyi uygulama mağazası güvenliği için sözde “uygulama kuralları”nı uygulamak için düzenlemeler üzerinde çalışıyor , ancak bu konuda ilerleme yavaş oldu. Tüketiciler için eldeki tek çözüm, indirmeye istekli olduğunuz herhangi bir uygulamayı araştırmaktır. Ayrıca, tüm özellik setlerine erişmek için yalnızca bir kerelik ödeme gerektiren ücretsiz alternatifler veya ücretli uygulamalar aramalısınız.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir