Apple iPhone 14: Teknoloji devi, daha uzun pil ömrü ve kamera yükseltmeleriyle henüz ‘en gelişmiş’ akıllı telefonunu piyasaya sürdü

Apple, daha uzun pil ömrü ve bir dizi kamera yükseltmesiyle iPhone 14’ü şimdiye kadarki “en gelişmiş” akıllı telefonu olarak piyasaya sürdü.

Dört yeni modeli 6,1 ila 6,7 ​​inç uzunluğunda, yani iPhone 13’ten daha büyük ekranlara sahipler.

Ayrıca tek bir şarjla tüm gün dayanabilirler.

Ancak bir uzman, Apple’ın “en büyük sıçramaları” – daha güçlü bir işlemci gibi – daha pahalı ahizesi olan Pro için ayırdığını belirtti.

iPhone 14 ve 14 Plus, daha parlak bir flaş, geniş açı özelliği ve video için titreme, hareket ve titreşimlere göre ayarlanan bir eylem modu içeren, yükseltilmiş 12 megapiksel ana kamera ile birlikte gelir.

Daha pahalı Pro ve Pro Max telefonlarında 48 megapiksel kamera bulunur.

Dört telefonun tümü, önceki neslin kalitesinin iki katı düşük ışıkta fotoğraflar üretebilen daha büyük bir ışık sensörüyle donatılmıştır.

Uswitch.com ana karşılaştırma sitesinde cep telefonu uzmanı Ru Bhikha, “Cep telefonlarındaki sensör boyutu göz önüne alındığında, düşük ışıkta fotoğrafçılık her zaman bir zorluk olmuştur.” Dedi.

“Yani, günlük olarak çektiğimiz fotoğraf miktarı göz önüne alındığında, orada yapılacak her türlü iyileştirme, kesinlikle iPhone 13’e kıyasla değerli bir yükseltme olarak görülecektir.”

Ancak standart iPhone 14, selefinin A15 biyonik yongasını kullanırken, Pro daha hızlı A16 yongasıyla donatılacak.

Bikha, “Apple, birçok tüketicinin karşı karşıya olduğu ekonomik zorluklara rağmen, silahlarına bağlı kaldı ve inovasyondaki en büyük sıçramalarını en kaliteli telefonlarına ayırdı” dedi.

Benzer şekilde, Pro sürümleri “Her Zaman Açık Ekran” özelliğine sahiptir, yani kullanıcılar ekran kilitliyken temel bildirimleri görebilir.

Bu özelliği sanal bir etkinlikte açıklayan Apple yöneticisi Greg Joswiack, “iPhone’unuzu yükseltmeden veya ekrana dokunmadan saati ve diğer temel bilgileri görmek çok kolay.

“Bu, ihtiyacınız olan tek şeyin sadece bir bakış olduğu anlar için merkezi bilgileri mevcut tutar… bu şimdiye kadar gönderdiğimiz en gelişmiş ekran.”

Bay Joswiack, bunun Pro’nun 1 Hz kadar düşük bir yenileme hızıyla çalışan “inanılmaz güç açısından verimli” ekranı sayesinde mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

Bay Bikha, Apple’ın önceki nesillerde görülen iPhone mini’yi terk ettiğini söyledi – “ana serideki en ucuz ve en cep dostu telefon”.

Yeni telefonlar, önceki modellerin SIM kart tepsisini de geride bırakarak, kullanıcıların ağlara bağlanmasına ve SIM kartlarını dijital olarak değiştirmesine olanak tanıyor.

Bu arada, iPhone 14 ve 14 Plus’ta ayrıca bir “Acil Durum SOS” özelliği de bulunacak, bu da kullanıcıların mobil sinyal kapsama alanı dışında olmaları durumunda telefonla yardım alabilecekleri anlamına geliyor.

Apple, özelliğin bir kullanıcıya telefonlarını bir uyduya bağlanmak için nereye yönlendireceğini göstereceğini söyledi.

Kendileri adına yardım isteyebilecek, Apple tarafından eğitilmiş uzmanların görev yaptığı merkezlere gönderilecek olan bir anket ve takip mesajları aracılığıyla kendilerine rehberlik edilecekler.

Kullanıcılar ayrıca mobil veya wi-fi bağlantısı olmadığında “Find My” ile uydu üzerinden konumlarını manuel olarak paylaşabilecekler.

Uydu üzerinden Acil SOS, Kasım ayında ABD ve Kanada’daki kullanıcılara sunulacak ve iki yıl boyunca ücretsiz olacak.

Hizmetin İngiltere’deki kullanıcılara ne zaman sunulacağı veya sunulup sunulmayacağı konusunda herhangi bir ayrıntı verilmedi.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir