Apple Music’te Yıldız Ne Anlama Geliyor?‍

Yeni müziğin keşfi, müzik hayranı olmanın en büyük hazinelerinden biridir. İster eski bir arkadaş, ister yeni bir tanıdık olsun, bir şarkının bizde yankılanan ve mümkün olduğunu bilmediğimiz şekillerde bizi harekete geçiren özel bir yanı vardır. Bir süre ayrı kaldıktan sonra o gizli mücevheri tekrar bulmak daha da büyülü. Ancak Apple Music, Tidal, Spotify, Deezer ve diğerleri gibi akış hizmetlerine erişimi olan ateşli hayranlar için tam olarak duymak istediklerinizi bulmak zor olabilir. Hal böyle olunca, bu hizmetleri her türden sonsuz müzik arzı nedeniyle severken, şarkılardaki o küçük yıldızların ne anlama geldiğini de bilmemiz gerekiyor ki onları gözden kaçırmayalım. Apple Music’teki yıldızlar hakkında bilmeniz gereken birkaç şey:

Apple Music’te Yıldız Ne Anlama Geliyor?‍

Bir albümdeki veya çalma listesindeki en iyi şarkıları ayırt etmek için yıldız derecelendirmesi kullanılır. Yıldız derecelendirmesi bir popülerlik ölçüsü değildir. Popülerlik, şarkıyı veya albümü kaç kişinin dinlediğine göre belirlenir. Yıldız derecelendirmesi, her albümde veya çalma listesinde hangi şarkıların en iyi ve en ilginç olduğunu gösterir.

Hangi Şarkıların Yıldızı Var ve Neden?

1. Ülke Müziği

Country müzik, Güney country müziği ve pop stillerinin bir karışımı olan bir Amerikan country müzik alt türüdür. Tür, 20. yüzyılın başlarından ortalarına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı. (Vikipedi)

2. Rock Müzik

Rock müzik, elektro gitarlara, yüksek sesli vokallere ve güçlü bir geri vuruşa dayanan bir türdür. Başlangıçta 1950’lerde ve 1960’larda popüler hale geldi; bununla birlikte, zaman içinde birçok farklı rock müziği stilini içerecek şekilde gelişmeye devam etmiştir. (Vikipedi)

3. Hip Hop/Rap Müzik

Hip hop, 1970’lerin başında New York’ta, New York’un ilçelerinde yaşayan Afrikalı Amerikalılar tarafından ritim ve blues, funk, disko ve caz unsurlarından kaynaklanan bir müzik türüdür. (Vikipedi)

4. Pop/En İyi 40 Müzik

Pop/Top 40 müzik, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan ve temel olarak pop müzik, rock müzik ve R&B’nin birleşiminden oluşan bir popüler müzik türüdür. (Vikipedi)

5. Alternatif Müzik

Alternatif müzik, 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde, ağırlıklı olarak ilk alternatif gruplardan biri olarak kabul edilen The Velvet Underground ve The Stooges gibi yeni dalga grupları tarafından geliştirilen bir rock türüdür. (Vikipedi)

6. Elektronik Dans Müziği/EDM/Elektronik Dans Şarkıları/Elektronik Dans Marşları

Elektronik dans müziği, 1980’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da, özellikle Birleşik Krallık’ta gelişen bir elektronik müzik türüdür. (Vikipedi)

7. Caz Müziği

Caz, Afrikalı-Amerikalı müziğinde yaygın olan doğaçlama ve doğaçlama tekniklerinin kullanımı ile karakterize edilen bir müzik türüdür. (Vikipedi)

8. Klasik Müzik

Klasik müzik, Orta Çağ ve sonraki dönemlere ait müziktir. Genellikle nota adı verilen bir müzik notasyonu biçiminde yazılır. (Vikipedi)

9. Metal Müzik

Metal müzik, 1960’ların sonlarında ve 1970’lerin başlarında, büyük ölçüde Led Zeppelin ve Black Sabbath gibi hard rock gruplarından etkilenen bir rock türüdür. (Vikipedi)

10. İlham Verici Müzik

İlham veren müzik, yükselten veya ilham veren bir müzik türüdür. Bir kişiye hayatında yeni ve daha iyi bir şey yapması için ilham verebileceğinden, kelimenin olumlu anlamında ilham verici olabilir. Genellikle duygusal bir desteğe ihtiyaç duyan insanlar tarafından kullanılır. (Vikipedi)

Apple Music’te Yıldızlarla Yeni Çıkanlar

  1. Parçaları ana “Yeni Çıkanlar” çalma listesine eklendiğinde, yeni bir yayına bir yıldız eklenir.

“Yeni Çıkanlar” çalma listesine eklenen ilk şarkı veya albüme 1 Yıldız puanı verilir.

  1. Orijinal yayın tarihinden itibaren 30 gün içinde “Yeni Çıkanlar” oynatma listesine eklenen her yeni yayına bir yıldız eklenir.

Orijinal yayın tarihinden 30 gün sonra “Yeni Çıkanlar” çalma listesine eklenen ilk şarkı veya albüme 2 Yıldız puanı verilir.

  1. Orijinal yayın tarihinden itibaren 30 gün içinde en az 10 kez oynanmışsa, “Yeni Çıkanlar” oynatma listesindeki her yeni yayına bir yıldız eklenir.

Orijinal yayın tarihinden itibaren 30 gün içinde en az 10 kez çalınan ilk şarkı veya albüme 3 Yıldız puanı verilecektir.

  1. Orijinal yayın tarihinden itibaren 30 gün içinde en az 10 kez çalınmamışsa ve bu süre içinde 5 defadan fazla başka şarkı çalınmamışsa, “Yeni Çıkanlar” çalma listesindeki her yeni yayından bir yıldız kaldırılacaktır. .

Bu süre içinde hiçbir şarkı 5 defadan fazla çalınmadıysa, tüm şarkılar 4 Yıldız olarak derecelendirilecek ve bu listede, diğer albümlerde veya çalma listelerinde bulunanlar dışında, bu belirli albüm veya çalma listesi için başka yıldız olmayacak. daha düşük derecelendirmeler (aşağıya bakın).

  1. Bir yıldız, yalnızca orijinal yayın tarihinden itibaren 30 gün içinde en az 10 kez oynatıldıktan sonra kaldırılabilir.

Bu, yeni bir sürümün yeterince oynatılmaması nedeniyle derecelendirmesinin çok düşük olmasını önlemek içindir.

  1. Bir şarkı veya albüm 1 Yıldız, 2 Yıldız veya 3 Yıldız olarak derecelendirilmişse, toplam yıldız sayısı bir sonraki en düşük yıldız derecesine yuvarlanır (yani 4 yıldız 3 yıldıza yuvarlanır).

Çözüm

Yeni müziğin keşfi, müzik hayranı olmanın en büyük hazinelerinden biridir. İster eski bir arkadaş, ister yeni bir tanıdık olsun, bir şarkının bizde yankılanan ve mümkün olduğunu bilmediğimiz şekillerde bizi harekete geçiren özel bir yanı vardır. Bir süre ayrı kaldıktan sonra o gizli mücevheri tekrar bulmak daha da büyülü. Apple Music ile her şarkıya 0 ila 5 yıldız arasında puan verebilirsiniz. Bir şarkıyı derecelendirdiğiniz yıldız sayısının keyfi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında her bir yıldız derecelendirmesinin arkasında belirli bir anlam vardır. Bu, yıldız derecelendirmesinin olmamasının ardındaki anlam için de geçerlidir.

Apple Music’te yalnızca derecelendirmelerden daha fazlası var, ancak bunu bir dahaki sefere saklayacağız.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir