Apple’ın iPhone ve iPad’deki Notlar Uygulamasında Kontrol Listesi Nasıl Oluşturulur

Apple, stok Notes uygulamasını iOS ve iPadOS’un son sürümlerinde çok daha kullanışlı hale getirerek rakip not uygulamalarının bir süredir sunduğu birkaç özelliği ekledi. Bu özelliklerden biri de kontrol listeleri oluşturma yeteneğidir. İşte nasıl çalıştığı.


Notes’ta bir yapılacaklar listesi oluşturduğunuzda, her liste öğesinin yanında tamamlanmış olarak işaretlenebilecek dairesel bir madde işareti bulunur; bu, alışveriş listelerini, dilek listelerini, yapılacaklar listelerini vb. kontrol etmek için uygundur.

Aşağıdaki adımlar, ilk kontrol listenizi hazırlamanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olacaktır. Ancak başlamadan önce, Notlar’ı iCloud ile kurduğunuzdan veya notlarınızın aygıtınıza kaydedildiğinden emin olun. Notes’u ‌iCloud‌ ile kurmak için şuraya gidin: Ayarlar -> Notlar -> Varsayılan Hesapardından seçin iCloud. Notes’u yalnızca cihazınızda ayarlamak için şuraya gidin: Ayarlar -> Notlarardından seçin “Benim Üzerine [device]” Hesap.

Notlarda Kontrol Listesi Nasıl Oluşturulur

 1. notlar uygulamasına dokunun, ardından Oluştur Yeni bir not oluşturmak için ekranın sağ alt köşesindeki düğmesine basın.
 2. Notunuz için bir başlık girin ve geri dön’e dokunun.
 3. Şuna dokunun: Kontrol listesi listenizi başlatmak için klavyenin üzerindeki araç çubuğundaki düğmesine basın. Geri dön’e her dokunduğunuzda, listeye yeni bir öğe eklenir.
  notlar
 4. Tamamlandı olarak işaretlemek için bir öğenin yanındaki boş daireye dokunun.
  notlar

Hepsi bu kadar. Mevcut bir notta bir liste oluşturmak istiyorsanız, imleci notu başlatmak istediğiniz yere getirin ve ardından Kontrol listesi düğme.

Kontrol Listesi Nasıl Düzenlenir?

Bir kontrol listesi oluşturduktan sonra, onu çeşitli şekillerde düzenleyebilirsiniz. İşte yapabileceğiniz şeylerden birkaçı:

 • Öğeleri sürükleyip bırakarak yeniden sıralayın: Listedeki öğeyi istediğiniz yere sürüklemeniz yeterlidir.
 • Öğeleri girintilemek için kaydırın: Bir liste öğesini girintilemek için sağa ve girintiyi tersine çevirmek için sola kaydırın.
 • İşaretli öğeleri otomatik olarak en alta taşı: git Ayarlar -> Notlarmusluk Kontrol Edilen Öğeleri Sıralaardından öğesine dokunun. manuel olarak veya Otomatik olarak.

Kontrol Listesi Nasıl Paylaşılır?

 1. notlar uygulama.
 2. Listeyle birlikte nota gidin, ardından Paylaşmak Ekranın sağ üst köşesindeki düğme (okla gösterilen kare).
 3. Seçmek işbirliği yapın başkalarının notu düzenlemesine izin vermek veya yalnızca Bir Kopya Gönderardından davetinizi nasıl göndermek istediğinizi seçin.
  notlar

Notlarınıza, onları düzenlemenize ve saklanan notları daha kolay bulmanıza yardımcı olabilecek hashtag’ler ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Tüm ayrıntılar için özel nasıl yapılır makalemize göz atın.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir