Araç Kiralamanızı Erken Yükseltebilir misiniz? Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler!

Bir araba kiralamasını erken yükseltip yükseltemeyeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Kendiniz veya bir arkadaşınız için bir araba satın almak için pazardaysanız veya belirli bir model için gidiyorsanız bile, alacağınız aracın en uygun araç olduğundan emin olmak istersiniz. ihtiyaçlarınız. Ancak konu araç kiralama olduğunda, bir araç kiralamasını erkenden yükseltip yükseltemeyeceğinizi nasıl anlarsınız? Kuralları biliyor musun? Genel olarak, kontratınızın şartlarını erkenden değiştiremezsiniz. Ama bazı istisnalar var. Yapabileceklerinize ve yapamayacaklarınıza bir göz atalım.

Bir araba kiralamasını erken yükseltebilir misiniz?

Kiranızı erken yükseltmeniz mümkün. Ancak bunun için sahip olduğunuz kredinin aylık ödemesini yapmanız gerekecektir. Ayrıca, daha yeni bir araba modeli istiyorsanız, kira tutarını önceden ödemeyi ve ardından başka bir kiralama için kaydolmayı da seçebilirsiniz.

Erken Araç Kiralama İle Neler Yapabilirsiniz?

 1. Yeni bir araba kiraladığınızda, kiralamayı erken iptal edemezsiniz. Aslında size kiralayan şirketin size en az 36 aylık kira ödemesi vermesi gerekiyor. Peki durum buysa, mevcut araç kiralamanızla ne yapabilirsiniz?
 2. İkinci el araç kiralama söz konusu olduğunda, yürürlükte olan farklı kurallar ve düzenlemeler vardır. Örneğin, California’da kullanılmış bir araç kiralıyorsanız ve mevcut kiralamanızın bitmesine 90 günden az bir süre kaldıysa, mevcut kiralamanızı iptal edip başka bir araç kiralamanız mümkündür. Aracınızın değer kaybının telafisi olarak, sözleşmenizin kalan günlerinden 90 gün çıkarılarak eşit bir miktar alırsınız. Sözleşmenizin bitmesine 90 günden fazla kaldıysa, para kaybetmeden iptal veya yükseltme yapamazsınız. Bunun güzel yanı, başka bir firma veya bayi ile yeni bir sözleşme imzaladığınızda kaybettiğiniz değeri size geri ödeyecek olmalarıdır.
 3. Araba kiralama sadece kendinize veya bir arkadaşınıza yeni bir araba almakla ilgili değildir. Aynı zamanda işiniz için doğru arabayı almakla da ilgilidir. Yeni bir araç kiralamak için pazardaysanız, en iyi fiyatı nasıl alacağınızı ve etkili bir pazarlama planını nasıl uygulayacağınızı biliyorsanız, paradan ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Aslında, bir araç kiralamaya çalışıyorsanız ancak en iyi teklifi nasıl alacağınızı bilmiyorsanız, size gerekli tüm bilgileri verecek olan Araç Kiralama Satın Alma Rehberimizden yararlanmanız daha iyi olur.
 4. Mevcut araç kiralamanızı erken yükseltmek istiyorsanız, bunu yapmanın iki yolu vardır: Kiraladığınız aracı takas ile bırakabilir veya mevcut kiralama sözleşmenizi başka bir şirket veya bayi ile bir anlaşma yoluyla satın alabilirsiniz. “Kira Atama” veya “Kira Alım” olarak adlandırılır Kiraladığınız aracı takas kapsamında teslim etmek için kiralama şirketi ile iletişime geçmeniz ve izin almanız gerekir. Kiralama şirketi, kiralama sözleşmenize bunu not edecek ve aracı kira sözleşmenizden çekecektir. İzin aldıktan sonra, mevcut sözleşmenizi satın almak için başka bir şirket veya bayi ile görüşebilirsiniz.
 5. Erken bir araç kiralama yükseltmesi söz konusu olduğunda, bunu yapmanın iki yolu vardır: Kiralık aracınızı takas yoluyla teslim edebilir veya mevcut kiralama sözleşmenizi başka bir şirket veya bayi ile adı geçen bir sözleşme aracılığıyla satın alabilirsiniz. “Kira Devri” veya “Kira Alımı” Kiraladığınız aracı takas kapsamında teslim etmek için kiralama şirketi ile iletişime geçmeniz ve izin almanız gerekir.

Araç Kiralamanızı Ne Zaman Erken Yükseltebilirsiniz?

 • Yeni bir araba almaya karar verirseniz, kiralama sözleşmenizi erken yükseltebilirsiniz.
 • Farklı bir eyalete taşınıyorsanız ve araba değiştirmeniz gerekiyorsa, kiralama sözleşmenizi erken yükseltebilirsiniz.
 • Kiralamanızın şartlarını fazladan bir sürücü veya uzatılmış bir süre gibi değiştirmek isterseniz veya araç artık iyi durumda değilse, araç kiralamanızı erken yükseltebilirsiniz.
 • Özel bir şahıstan kullanılmış bir araç satın alırsanız ve satın aldığınız bayiden kiralanmamışsa, araç kiralamanızı erken yükseltebilirsiniz.
 • Orijinal üretici garantisinin bitmesine 3 yıldan daha az süre kalan yeni bir araç satın alırsanız, bu garantiyi yeni araca ücretsiz olarak devretmek için satın alma tarihinden itibaren 30 gününüz vardır (belirli kısıtlamalara tabidir).
 • İlk aylık ödemenizin vadesi, kira sözleşmesini imzaladıktan sonraki 30 gün içinde veya daha önceyse, bu kiralamayı erken yükseltmeniz mümkün değildir.
 • Kira süreniz uzatılmışsa ve yeni kiralama süreniz orijinal kiralama süresinden sonra başlıyorsa, mevcut aylık ödeme ile orijinal kira sözleşmenizdeki yeni aylık ödeme arasındaki farkı ödemeniz gerekecektir.
 • Araç kiralama sözleşmenizi erken yükseltirseniz ve yeni bir araç satın almazsanız, tamamen ödenene kadar eski aracınızın kredisini ödemekle yükümlü olursunuz.
 • Orijinal sözleşmenizde iki yıldan fazla süre kalmışsa, bir araç kiralamasını erken yükseltemezsiniz.
 • Araç garanti kapsamındaysa veya değiştirme veya yeni bir sözleşme imzalanması sırasında 100.000 km’den daha az bir süreye sahipse, kiralama sözleşmesini erken yükseltemezsiniz (aşağıya bakın). Bu, bir güç aktarma organı garantisi olan veya GM’nin Güç Aktarma Organı Garanti Uzatma Programı (PWEP) gibi uzatılmış bir üretici garantisi tarafından garanti edilen araçları içerir.

Araç Kiralamanızı Ne Zaman Erken Değiştirebilirsiniz?

 1. Bir yıllık kiralama süresini zaten kaçırdıysanız, bir araç kiralama sözleşmesini erken değiştiremezsiniz.
 2. New York’ta ikamet ediyorsanız ve ilk ödemenizi 1 Ocak 2012’de veya sonrasında yapıyorsanız, araç kiralama sözleşmesini erken değiştiremezsiniz.
 3. 1 Ocak 2012’den sonra kiralamayı imzaladıysanız ve ilk ödemenizi 1 Ocak 2014’te veya sonrasında yaptıysanız, bir araç kiralamasını erken değiştiremezsiniz.
 4. Aracınızın değeri 80.000 dolardan fazlaysa veya kiralama kapsamındaki tüm araçların toplam satın alma fiyatı 150.000 dolardan fazlaysa, bir araç kiralamasını erken değiştiremezsiniz.
 5. İmzaladığınızda ödemeleriniz temerrüde düşmüşse, bir araç kiralama sözleşmesini erken değiştiremezsiniz.
 6. Satmak ve orijinal kiralama sözleşmesinin şartlarının dışında başka bir araç satın almak istiyorsanız, bir araba kiralamasını erken değiştiremezsiniz.
 7. Aracınız bir kazada hasar gördüyse ve bu onarımları karşılayacak bir sigorta yoksa, kiralamayı erken değiştiremezsiniz.

Araç Kiralamanızı Yükseltmenin Avantajları Nelerdir?

 • Araç kiralamanızı erkenden yükseltebilirsiniz.
 • Daha az paraya daha kaliteli bir araç alabilirsiniz.
 • Kiralama süresi sonunda eski aracınızı takas ederek aylık ödemelerinizden tasarruf edebilirsiniz.
 • Üreticiler ve kiralama şirketleri tarafından kiralama programlarının bir parçası olarak sunulan takas ödeneklerinden, teşviklerden ve indirimlerden yeni bir araç satın alma maliyetini dengelemeye yardımcı olmak için yararlanabilirsiniz.
 • Bazı şirketler, zamanla onlarla kaldığınız için sizi ödüllendiren sadakat programları sunar; bu nedenle, aynı şirketle birkaç yıl hatta on yıllar boyunca kira sözleşmenizi yenilemeye devam ederseniz, bir araba kiralamasını erken yükseltebilirsiniz!
 • Yeni bir araçta iyi bir anlaşma arıyorsanız ve mevcut kiralık aracınızla ilgili sorunlarınız varsa, gelecekte bir noktada aynı şirket aracılığıyla başka bir araç kiralamada daha iyi bir anlaşma elde etmeniz olasıdır. planlandığı gibi! Bu, mevcut kiralama sözleşmenizi yükseltmek zorunda kalmadan yeni bir araba kiralamak için harika bir yoldur.

Bir Araba Kiralamasını Yükseltmenin Dezavantajları

 1. Önemli Bir Peşinat Ödemeniz Gerekecek.
 2. Arabanızı Erken Çıkaramazsınız.
 3. Büyük Bir Ceza Ödemeniz Gerekecek.
 4. Arabayı Hiç Alamayabilirsiniz!
 5. Ödediğiniz Paraya Sayısız Dolar Faiz ve Ücret Kaybedeceksiniz.
 6. Başka Bir Sözleşmeyi İmzalamasanız Bile, Kiralama Süresinin Sonuna Kadar Kiralama Hala Yürürlüktedir!

Çözüm

Erken bir araba kiralamak, tasarruf etmenin ve istediğiniz arabayı almanın harika bir yoludur. Ayrıca mevcut arabanızı yenisiyle takas edebilirsiniz, bu da size daha da fazla tasarruf sağlayacaktır. Mümkün olan en iyi anlaşmayı aldığınızdan emin olmak için aynı arabayı bir yıl daha tutmak önemlidir. Ayrıca bir teşvik programına girerseniz daha erken bir araba alabilirsiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir