Arama Geçmişinizi WiFi Faturanızda Görebiliyor musunuz?

Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen WiFi faturanızda çok fazla arama geçmişi vardır. Gizliliğe önem veriyorsanız, kayıtlı aramalarınız olmasa bile bu arama geçmişini faturanızda görebildiğinizi öğrenince şaşırabilirsiniz. Bunu yaparsanız, bu verilerin sonuçlarının farkında olmanız ve gizliliğinizi korumak için adımlar atmanız önemlidir.

Arama Geçmişinizi WiFi Faturanızda Görebiliyor musunuz?

Bu yaygın bir sorudur ve internet servis sağlayıcınızın (ISS) çevrimiçi olarak ne yaptığınızı takip edip etmediğini bilmek çok önemlidir. Bu sorunun cevabı evet, yani ISS’niz internette yaptığınız her şeyi görebilir ve eğer isterse bu bilgiyi reklamcılara satabilir.

Arama Geçmişi Nedir?

Arama geçmişi, ISS’nizin internette aradıklarınız hakkında tuttuğu bilgilerdir. Belirli bir adı, ürünü veya web sitesini ararsanız, bu arama olarak kabul edilir. Her arama yaptığınızda, ISS’niz bunu takip edecek ve reklamverenlere satacaktır. Bunun olmasını engellemenin tek yolu bir reklam engelleyici kullanmaktır.

Neden WiFi Faturanızda?

WiFi faturanızda arama geçmişi bölümünün bulunmasının 10 nedeni:

 • Mümkün olan en iyi hizmeti aldığınızdan emin olmak için ISS’niz trafiği takip etmelidir. Bu, ne kadar veri kullandığınızı ve nerede kullandığınızı ölçmelerine olanak tanır.
 • Çok fazla müşterisi varsa, bilgiyi reklamcılara satarak bundan faydalanırlar.
 • Ayrıca, birisi web sitelerine yerleştirilen bir bağlantıya her tıkladığında, ISS’niz reklamverenler tarafından ödenir; bu nedenle, ödeme alırlarsa, çevrimiçi olarak ne yaptığınızı takip etmelerinin başka bir nedeni de budur.
 • ISS’niz, arama geçmişi bölümü olsun veya olmasın faturanızı ödeyeceğinizi bilir, bu nedenle sizden daha fazla para isterlerse, çevrimiçi olarak ne yaptığınız hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi almaya çalışacaklar ve böylece satabilecekler. geçmişte ürünlerini internette arayan potansiyel müşterilerin önünde ürünlerini listelemek isteyen reklamverenlere.
 • Ayrıca sizi takip edebilirler, böylece internet hizmetlerini ne zaman kullandığınızı ve günün hangi saatinde kullandığınızı bilirler. Bu, daha iyi hizmet sunmalarına ve internet bağlantınızın aynı anda başka bir kişi tarafından kullanılmadığından emin olmalarına olanak tanır. ISS’nizin çok sayıda müşterisi varsa ve günün belirli saatlerinde ağda çok fazla trafik varsa bu çok önemli olabilir.
 • ISS’niz ayrıca çevrimiçi olarak ne yaptığınızı takip etmelidir, böylece internet hizmetinizle ilgili bir sorun yaşarlarsa, sizinle iletişime geçip sorunu çözmeye çalışabilirler veya çok fazla veri kullandığınızı ve yeterince ödemediğinizi düşünürlerse bunun için faturanızın zamanında ödenmesini sağlamak için size bir fatura gönderebilirler.
 • İnternet kullanan çocuklarınız varsa, İnternet Servis Sağlayıcınız, çocukların ne zaman internete girdiğini ve günün hangi saatinde olduğunu bilmeleri için onların çevrim içi ne yaptıklarını da takip edecektir. Bu, çocuklarını, bir şekilde kendileri için zararlı olabilecek uygunsuz çevrimiçi materyallere erişmekten korumalarını sağlar.
 • ISS’niz ayrıca, ağlarını herhangi bir zamanda kaç kişinin kullandığını takip eder, böylece ağlarında bir sorun varsa, bu, ağın neden aşırı yüklendiğini ve ağlarında ne kadar trafik olduğunu anlamalarına yardımcı olur. herhangi bir zamanda.
 • ISS’niz size göz kulak olabilir ve herhangi bir anda çok fazla veri indirerek veya yükleyerek internet hizmetlerini kötüye kullanmadığınızdan emin olabilir. Bu, sabit disklerinde çok fazla veriye sahip olan ve internetten büyük dosyalar indirmesi gereken kişiler ile BitTorrent ve diğer dosya paylaşım programları gibi eşler arası ağları kullanan kişiler için çok önemli olabilir. Aynı ağda aynı anda çok fazla kullanıcı varsa sorunlar.
 • ISS’niz hesabınızla ilgili bir sorun yaşarsa, size ödeme için bir fatura gönderir. Ayrıca, ödeme için size fatura göndermek zorunda kalmadan hesabınızdaki sorunları çözebilmeleri için, mümkünse telefon veya e-posta yoluyla sizinle doğrudan iletişime geçmeye çalışacaklardır.

WiFi Faturanızdan Arama Geçmişi Nasıl Gizlenir veya Silinir?

 1. IP adresinizi gizlemek için bir proxy veya VPN kullanarak arama geçmişinizi ISS’nizin faturasından gizleyebilir veya silebilirsiniz.
 2. Bunu yapmanın bir başka yolu da, ISS’nizin verilerinizi toplayıp üçüncü taraflara satmasını engelleyen “Do Not Track” adlı bir tarayıcı eklentisi kullanmaktır.
 3. Ayrıca, web sitelerinin sizi izlemesini ve ardından bu verileri üçüncü taraflara satmasını önleyecek olan “İzleme Engelleyici” gibi başka birçok izleme sistemi de vardır ve bu programlardan bazıları, kimsenin bunu yapamayacağından emin olmak için bilgisayarınıza da yüklenebilir. İnternete bağlanırken herhangi bir proxy veya VPN yazılımı kullanıyorsanız sizi çevrimiçi olarak takip edebilir ve bir şifre veya parmak izi tarayıcı ile kilitlenmişse hiç kimsenin bilgisayarınıza internet üzerinden uzaktan erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz.
 4. Diğer yol ise Tor for Windows, Linux ve Mac OSX gibi internette anonim olarak gezinmenizi ve izlenmeden internete erişmenizi sağlayacak gizlilik yazılımlarını kullanmaktır.
 5. Son yol, internette anonim olarak gezinmenizi ve izlenmeden internete erişmenizi sağlayacak StrongVPN gibi bir VPN hizmeti kullanmaktır.
 6. İnternet trafiğinizi şifrelemek ve IP adresinizi ISS’den gizlemek için StrongVPN gibi bir VPN hizmeti de kullanabilirsiniz, böylece internette anonim olarak gezinebilirsiniz ve hatta bir proxy veya VPN kullanırken belirli web sitelerinin sizi çevrimiçi izlemesini önleyebilirsiniz.
 7. İnternet trafiğinizi şifrelemek ve IP adresinizi ISS’den gizlemek için StrongVPN gibi bir VPN hizmeti de kullanabilirsiniz, böylece internette anonim olarak gezinebilirsiniz ve hatta bir proxy veya VPN kullanırken belirli web sitelerinin sizi çevrimiçi izlemesini önleyebilirsiniz.
 8. Windows, Linux ve Mac OSX için Tor gibi internette anonim olarak gezinmenize ve hatta üçüncü şahıslar tarafından izlenmeden internete erişmenize olanak tanıyan gizlilik yazılımlarını kullanın.
 9. Windows, Linux ve Mac OSX için Tor gibi internette anonim olarak gezinmenize ve hatta üçüncü şahıslar tarafından izlenmeden internete erişmenize olanak tanıyan gizlilik yazılımlarını kullanın.
 10. ISS’nizin verilerinizi toplayıp üçüncü taraflara satmasını engelleyen “Do Not Track” gibi bir tarayıcı eklentisi kullanın.

Kaydedilmiş Aramalarla Gizliliğinizi Korumak İçin Adımlar Atıyor

 • Windows, Linux ve Mac OSX için Tor gibi internette anonim olarak gezinmenize ve hatta üçüncü şahıslar tarafından izlenmeden internete erişmenize izin verecek gizlilik yazılımları yükleyin.
 • ISS’nizin verilerinizi toplayıp üçüncü taraflara satmasını engelleyen “Do Not Track” gibi bir tarayıcı eklentisi kullanın.
 • İnternet trafiğinizi şifrelemek ve IP adresinizi ISS’den gizlemek için StrongVPN gibi bir VPN hizmeti kullanın, böylece internette anonim olarak gezinebilirsiniz ve hatta bir proxy veya VPN kullanırken belirli web sitelerinin sizi çevrimiçi izlemesini önleyin.
 • Windows, Linux ve Mac OSX için Tor gibi internette anonim olarak gezinmenize ve hatta üçüncü şahıslar tarafından izlenmeden internete erişmenize olanak tanıyan gizlilik yazılımlarını kullanın.
 • ISS’nizin verilerinizi toplayıp üçüncü taraflara satmasını engelleyen “Do Not Track” gibi bir tarayıcı eklentisi kullanın.

Çözüm

Çevrimiçi olarak çok fazla veri depolanırken, WiFi faturanızda arama geçmişine sahip olmanın etkilerinin farkında olmak önemlidir. Gizliliğinizi korumak için adımlar atarak, verilerinizin ele geçirilmesi ve hoş olmayan şekillerde kullanılması riskini azaltabilirsiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir