Autel Evo Lite+ drone incelemesi

DJI, tüketici dronları söz konusu olduğunda ve iyi bir nedenle kolayca gidilecek yer. Şirket, uçması çok eğlenceli olan, sürekli olarak iyi tasarlanmış ve kullanımı kolay dronlar üretti. Ancak DJI, oradaki tek drone şirketi değil – ve aslında, ciddi şekilde zorlayıcı seçenekler sunan başka şirketler de var. Örneğin, Autel Evo Lite+ ile Autel gibi.

Autel Evo Lite+, 6K kamera ve bu fiyat aralığında bir drone’dan bekleyeceğiniz üstün özellikler sunarak DJI Air 2S ile rekabet etmeyi hedefliyor. Ancak ucuz değil – standart paket için 1.549 $ ve sözde premium paket için 1.849 $.

Paraya değer mi? Bu duruma göre değişir. Ancak kesin olan bir şey var: Bu drone bir tür canavar.

Artıları

iyi tasarlanmış
Kullanımı kolay
Tonlarca eğlence
Mükemmel pil ömrü
İyi rüzgar direnci

Eksileri

Masraflı
Uygulamaya alışmak biraz zaman alıyor

Autel Evo Lite+ tasarımı

Autel Evo Lite+ hakkında dikkat edilmesi gereken ilk şey tasarımıdır. Güzel görünümlü bir drone, ancak elbette DJI’den tasarım ipuçlarını alıyor. Yine de bu kötü bir şey değil – drone harika görünüyor ve renkli seçenekleriyle biraz daha fazla kişilik sunuyor. Bu, onu havada daha iyi görebilmek anlamına gelmiyor – herhangi bir mesafeden, sadece bir nokta gibi görünüyor. Ama yakından, biraz daha ilginç.

Evo Lite+’ın boyutları da DJI Air 2S’ye oldukça benziyor – yani bulabileceğiniz ultra taşınabilir ve hafif dronlardan biraz daha büyük, ancak en pahalı dronlar kadar büyük değil. Bununla birlikte, büyük bir fark, bu dronun ne kadar ağır olduğu – 1.8 pound. Bu, 1,3 pound Air 2S’den daha ağırdır, ancak rüzgara direnebilmek söz konusu olduğunda gerçekten yardımcı olabilir.

Drone’nun katlanması ve açılması çok kolaydır ve arkadaki iki düğmeyi kullanarak pilleri çıkarmak ve değiştirmek kolaydır. Gimbal kapağı çıkarıp tekrar takmak o kadar kolay değil, ancak buna alışacaksınız.

Kontrolörün tasarımı da önemlidir – ve onu drone’nun kendisinden daha fazla tutacağınız gerçeği göz önüne alındığında belki daha da önemlidir. Kontrolör bir tür oyun konsolu kontrolörü gibi görünüyor – DJI’nin kontrol cihazlarından çok daha fazlası. Ara sıra oyun oynayan biri olarak, bu drone’u biraz daha rahat kullanmaya yardımcı olur.

Kontrol cihazında, eve dönmek için bir düğme, bir güç düğmesi ve dronun yerinde durmasını söyleyen bir duraklatma düğmesi olan iki parmak izi alacaksınız. Kontrolörün arkasında, fotoğraf çekmek veya video kaydetmek için bir düğme ve kameranın eğim açısını kontrol etmek için bir kaydırma tekerleği bulunur. Ayrıca özelleştirilebilir bir düğme var. Denetleyicinin üst kısmında, çoğu telefon boyutuna uyum sağlaması gereken bir telefon yuvası bulunur.

DJI’nin kontrolörlerinden farklı olarak, ne yazık ki, bu kontrol cihazında iki parmak izi için depolama alanı yok. Bunun yerine, onları ayrı ayrı saklamanız gerekecek, bu biraz can sıkıcı bir durum.

Autel Evo Lite+ ile uçmak

Daha önce başka bir drone uçurduysanız, Autel Evo Lite+ ile uçmak çok tanıdık bir deneyimdir. DJI Mini 3 Pro’yu yeni inceledikten sonra , kalkış ve iniş düğmelerinin, haritanın vb. yerleşimine kadar uygulamaların ne kadar benzer olduğuna gerçekten şaşırdım. Yine de şikayet etmiyorum – aşinalık, cihazı uçurmayı başka türlü olacağından çok daha kolay hale getiriyor. Uçağımı okyanusta, yerel parklarda ve genellikle yaşadığım bölgede uçurmaktan keyif aldım.

Varsayılan olarak, drone, drone’nuzun gidebileceği yüksekliği, hızı ve mesafeyi sınırlayan “Acemi” moduna ayarlanmıştır. Bu, kontrollere alışmak için faydalıdır – ancak muhtemelen Acemi modunu oldukça hızlı bir şekilde kapatmak isteyeceksiniz. Ardından, aralarından seçim yapabileceğiniz üç farklı modunuz var: Pürüzsüz, Standart ve Komik. Temelde sadece drone’nun uçtuğu hızı değiştirirler, Ludicrous drone’nun saatte 42 mil hızla uçmasına izin verir. Engellerden kaçınma teknolojisi bu hızlarda pek çalışmadığı için bu modda çok daha dikkatli olmanız gerekecek.

Evo Lite+, Autel’in 7,4 mil menzile kadar iletim yapmasını sağlayan SkyLink teknolojisi ile birlikte gelir. Şimdi, aslında alacağınız menzili her türlü şey etkileyebilir, ancak genel olarak, dronun maksimum 7,6 mil iletim menzili sunan OcuSync 3 donanımlı DJI Mini 3 Pro’ya benzer bir menzil sunduğunu gördüm.

Pil ömrü

Pil ömrü, Autel Evo Lite+’ın gerçekten parladığı alanlardan biridir. Drone, 40 dakikaya kadar çok etkileyici bir pil ömrü sunabiliyor. Bu, rekabetin çoğunu gölgede bırakır ve pilin çabuk bitmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmadan drone’u uçurabileceğiniz anlamına gelir. İki ekstra pil ve üç pili aynı anda şarj etmek için bir şarj cihazıyla birlikte gelen Premium Bundle’a sahibim.

Mükemmel pil ömrü gerçekten bir fark yaratıyor. Drone pil ömrü hakkında endişelenmemize gerek kalmayacak bir zamana yakın değiliz, ancak o zamana kadar bu kadar uzun süren bir pil ömrüne sahip olmak çok yardımcı oluyor.

Kumandanın pili de oldukça iyi. Uçağı dışarı çıkarırken her üç veya dört defada bir defadan fazla şarj etmenize gerek kalmayacak. Pili asla tamamen boşaltmadım ve gerçekten yaklaşmadım.

Autel Evo Lite+ kamera

Autel Evo Lite+, harika video ve fotoğraf çekebilen sağlam bir kamera ile donatılmıştır. Sadece bu değil, aynı zamanda pürüzsüz video yakalamayı nispeten kolay hale getiren kontrollere ve özelliklere de sahiptir, bu her zaman yardımcı olur.

Kamera özelliklerine gelince, Evo Lite+, 6K çözünürlüğe ve f/2.8 ila f/11 değişken diyafram açıklığına sahip 1 inç CMOS sensöre sahip. Bu, kameranın ne kadar ışık alabileceğinden bağımsız olarak harika çekimler ve görüntüler yakalamasını sağlar – ve aslında drone’nun düşük ışıkta daha iyi video için bir gece modu bile vardır. Kamera, optik zoom ile 2x’e veya dijital zoom ile 4x’e kadar zoom yapabilir.

Video, iyi renk üretimi ve HDR desteği ile canlı ve ayrıntılı. Ve bunu durağan çekimler için kullanırsanız, sağlam durağan çekimler de yapabileceksiniz. Saniyede 60 kareye kadar 4K veya saniyede 30 kareye kadar 6K çekim yapabiliyor, bu oldukça iyi. Profesyoneller muhtemelen pozlama ayarlarıyla uğraşmak isteyecektir – drone’da otomatik pozlama açık, ancak bir AE tutma seçeneği var

Belirtildiği gibi, yararlanabileceğiniz birkaç kullanışlı video modu vardır. Örneğin, drone iki izleme modu sunar. Biri dronu sabit tutacak, ancak bir konuyu izlemek için yalpayı hareket ettirecek ve diğeri dronun bir konuyu takip ederek hareket etmesine izin verecektir. Drone’ya roket yapmasını söylemek, yana doğru süpürmek vb. Gibi hızlı çekimler yapmak için kontroller de vardır.

Autel SkyLink uygulaması

Autel SkyLink uygulaması nispeten iyi tasarlanmış ve gezinmesi kolay, ancak gezinmeye alışmak için kesinlikle biraz zaman ayırmanız gerekecek.
Uygulamanın ana ekranından, çekilen görüntülerden oluşan albümünüze, eğitimler için bir bölüme ve profilinize erişebileceksiniz. Ve elbette, drone’u gerçekten uçurmaya da dalabileceksiniz.

Uçuş ekranı biraz daha kafa karıştırıcı ama çok da öyle değil. Varsayılan görünüm, sol alt köşede küçük bir harita ile dronun kamerasından bir akışı gösterir – isterseniz ana görünümü yapabilirsiniz. Ayrıca drone’u çıkarmak/indirmek ve eve gelmesini söylemek için düğmeler göreceksiniz. Ayrıca, çekimi başlatmak ve durdurmak, fotoğraf çekmek ve daha fazlası için kontroller de dahil olmak üzere kamerayı kontrol etmek için düğmeler göreceksiniz. Ekrandaki tüm kontrollerin olduğu bir görünüm veya ekranda yalnızca video akışının olduğu bir görünüm arasında geçiş yapabilirsiniz; bu, gerçekten çekim yapmaktan ziyade eğlence için uçanlar için daha iyi olabilir.

Sonuçlar

Autel Evo Lite+, DJI Air 2S’nin beğenisine mükemmel bir rakip. Kullanımı eğlencelidir, mükemmel bir kamera sunar ve süper hızlı olabilir. Ayrıca tasarım açısından DJI’nin sunduğu ürünlerden biraz daha benzersiz.

Pahalı olsa da, drone, Air 2S gibi dronlardan alamayacağınız bazı şeylere sahip – özellikle de değişken diyafram.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir