Aynı Jantta Lastik Ebatını Değiştirebilir misiniz?

Aynı jant üzerinde lastik ebadı değiştirmek mümkündür, ancak çok fazla malzeme ve para gerektirecektir. Lastik ebadınızı değiştirmeyi planlamıyorsanız, yeni bir jant seti satın almak en iyisidir. Yeni jant veya farklı bir lastik satın almak arasındaki maliyet farkı yüzlerce olacaktır, bu nedenle lastik ebadınızı değiştirme planınız varsa yeni jant satın almak en iyisidir. Tek bir lastiğiniz varsa ve ebatlarını değiştirme planınız yoksa, yeni bir lastik seti satın almaktan kaçınmak için havayı doldurup eski bir lastik takabilirsiniz.

Aynı jantta lastik boyutunu değiştirebilir misiniz?

Lastiğin boyutu aynı jant üzerinde değiştirilebilir ancak çok fazla zaman ve para gerektirecektir. Lastik ebadınızı değiştirmeyi planlamıyorsanız, yeni bir jant seti satın almak en iyisidir. Yeni jant veya farklı bir lastik satın almak arasındaki maliyet farkı yüzlerce olacaktır, bu nedenle lastik ebadınızı değiştirme planınız varsa yeni jant satın almak en iyisidir. Tek bir lastiğiniz varsa ve ebatlarını değiştirme planınız yoksa, yeni bir lastik seti satın almaktan kaçınmak için havayı doldurup eski bir lastik takabilirsiniz.

Lastik Boyutunu Nasıl Değiştirirsiniz?

  • Adım 1: Yepyeni bir jant seti satın alın.
  • Adım 2: Yeni bir lastik satın alın.
  • Adım 3: Lastiklerinizi ve iç lastiklerinizi değiştirmek için gerekli aletleri almayı unutmayın.
  • Adım 4: Aracı kaldırmak için krikoyu kullanın. Bu adımı yaparken beton veya sert zemin gibi düz bir yüzeyde olduğunuzdan emin olun.
  • Adım 5: Jant kapağını çıkarın ve bijon somunlarını veya cıvatalarını anahtarınız ile gevşeyene kadar gevşetin. Çok fazla gevşetmediğinizden emin olun! Sürüş sırasında tekerleğin düşmesini istemezsiniz!
  • Adım 6: Lastik demirinizi kullanarak her bir tekerleği teker teker çıkarın ve kaybetmemek için yere koyun. Bundan sonra eski lastiği çıkarın ve yenisini takın. Jant kapaklarınızda bulunan vidalar varsa çıkarmak için tornavidayı kullanmayı unutmayın!

Aynı Jantta Lastik Ebadı Nasıl Değiştirilir?

1. Eski lastiği ve tüpü çıkarın:

Lastik ebadınızı değiştirmek için önce eski lastiklerinizi çıkarmanız gerekir, bu işlemi aşağıdaki adımları izleyerek yapmak oldukça kolaydır:

Öncelikle lastiğinizde hava olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İçinde biraz hava varsa, hepsini bir bisiklet pompası veya kompresör kullanarak dışarı pompalamalı ve ardından eski tüpünüzü jantın içinden kolayca çıkarabilmeniz için valf kapağını çıkarmalısınız. Ardından her bir tekerleğin her iki yanındaki somunları gevşeterek eski lastiklerinizi çıkarın (ön tekerlekte iki somun vardır). Bundan sonra, önce bir tarafı çekin, ardından diğer tarafı çekin.

2. Jantı temizleyin:

Eski lastiğinizi çıkardıktan sonra önce jantınızı temizlemeniz gerekir. Jantınızın cilasına zarar verebileceğinden sabun veya su kullanmamalısınız, bu nedenle jantınızdaki tüm toz ve kiri temizlemek için sadece temiz bir bez kullanmak en iyisidir.

3. Valf gövdesini değiştirin:

Lastiklerinizin boyutunu değiştirmek için, yeni lastiklerinizin boyutuna uyan yeni bir supap sapına ihtiyacınız olacaktır. Herhangi bir otomobil parçası mağazasından veya bisiklet mağazasından bir tane satın alabilirsiniz. Mil, jant üzerindeki delikten geçebilecek ve tekerlek valfine vidalayabilecek kadar uzun olmalıdır.

4. Yeni iç lastiği lastiğin içine yerleştirin ve ardından janta yerleştirin:

Şimdi yeni bir lastiğin içine bir iç lastik takmalı ve ardından aşağıdaki adımları izleyerek eski jantlarınıza takmalısınız: Önce lastiğin bir tarafını bir jantın üzerine yerleştirin (içten dışa doğru olduğundan emin olun). Ardından lastiği bir elinizle tutun ve jantın açıklığından yana doğru itin. Bundan sonra, valf gövdesinin içine sığması için yeterli alan olduğundan emin olmak için düz uçlu bir tornavida kullanın. Yeni lastiğinizi daha sonra daha kolay takmak için iç lastiğin yaklaşık 2 cm’lik kısmını her iki taraftan dışarı çıkacak şekilde bırakmalısınız.

5. Lastiğinizi şişirin:

Şimdi yeni lastiğinizi şişirerek bisikletinize takmaya hazır hale getirmelisiniz. Bir bisiklet pompası veya kompresör kullanarak şişirebilirsiniz, ancak elinizde yoksa, bir benzin istasyonuna gidip bu videoda yaptığım gibi hava pompalarını kullanarak içindeki havayı doldurmalarını isteyebilirsiniz:

6. Yeni lastiği janta takın:

Şimdi tek yapmanız gereken, yeni lastiğinizi janta takmak ve ardından her bir tekerleğin her iki tarafındaki somunları ayarlanabilir bir anahtar veya hilal anahtarla tekrar sabitlemek. Önce bir taraftaki somunlardan birini sıkın ve ardından diğer taraf için de aynısını yapın.

7. Lastik basıncını kontrol edin:

Bisikletinizi sürmeden önce mutlaka bir bisiklet pompası veya kompresör kullanarak lastik basıncınızı kontrol edin. Güvenli bir sürüş sağlamak için yeni lastiklerinizde en az 90-100 psi kullanmalısınız.

8. Güvenle sürün:

Şimdi devam edebilir ve yeni bisiklet yolculuğunuzun tadını çıkarabilirsiniz! Artık bisikletinizde patlak lastikler için endişelenmenize gerek kalmadan güvenle binebilirsiniz.

Aynı Jantta Lastik Ebatını Değiştirmenin Maliyeti Ne Kadardır?

  • Aynı jantta lastik boyutunu değiştirme maliyeti pahalı olabilir. Lastik ebadınızı değiştirmeyi planlamıyorsanız, yeni bir jant seti satın almak en iyisidir. Yeni jant veya farklı bir lastik satın almak arasındaki maliyet farkı yüzlerce olacaktır, bu nedenle lastik ebadınızı değiştirme planınız varsa yeni jant satın almak en iyisidir.
  • Tek bir lastiğiniz varsa ve ebatlarını değiştirme planınız yoksa, yeni bir lastik seti satın almaktan kaçınmak için havayı doldurup eski bir lastik takabilirsiniz.

Sadece Tek Bir Lastiğiniz Varsa Yeni Bir Lastik Seti Almaktan Kaçınmak İçin Eski Bir Tüp Kullanabilir misiniz?

  1. Lastiğin boyutu aynı jant üzerinde değiştirilebilir ancak çok fazla zaman ve para gerektirecektir. Lastik ebadınızı değiştirmeyi planlamıyorsanız, yeni bir jant seti satın almak en iyisidir. Yeni jant veya farklı bir lastik satın almak arasındaki maliyet farkı yüzlerce olacaktır, bu nedenle lastik ebadınızı değiştirme planınız varsa yeni jant satın almak en iyisidir.
  2. Tek bir lastiğiniz varsa ve ebatlarını değiştirme planınız yoksa, yeni bir lastik seti satın almaktan kaçınmak için havayı doldurup eski bir lastik takabilirsiniz.

Çözüm

Evet, aynı jantta lastik boyutunu değiştirebilirsiniz.

Bu, farklı bir lastik türü veya farklı jantlar kullanılarak yapılır. Bu işlem için yeni bir tüp satın almanız gerekiyor. Aynı jantta lastik ebadınızı değiştirmek yaklaşık 15 dolar tutuyor.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir