Bill Gates Kripto ve NFT’lerle Hiçbir Şey Yapmak İstemediğini Söyledi

Günümüzün “ünlüler tıpkı bizim gibi” segmentinde, Bill Gates son zamanlarda pek çok kişinin düşündüğü şeyi söylemekle haberlerde yer alıyor; on ayak direği ile kripto para birimlerine ve NFT’lere dokunmazdı. Bir TechCrunch iklim sempozyumunda konuşan ünlü varlıklı yatırımcı ve hayırsever, kripto para birimi kavramına kaka yaptı. Ayrıca, değiştirilemez jetonlar (NFT’ler) olarak bilinen ilişkili sanat eserlerinde birkaç çekim yaptı.

Konferansta moderatör Gates’e NFT’ler hakkında ne düşündüğünü sordu . Bunlar, herhangi birinin sağ tıklayıp bir kopyasını kaydedebilmesine rağmen, benzersiz haklarını satın alabileceğiniz JPG’ler gibi dijital varlıklardır. Genellikle düz bağcıklı eski CEO, alışılmadık bir şekilde alaycı bir cevap verdi. “Açıkçası pahalı dijital maymun görüntüleri dünyayı büyük ölçüde iyileştirecek,” diye espri yaptı. Elbette internette gülünç fiyatlara satılan Bored Apes Yacht Club NFT’lerinden bahsediyor . Bununla birlikte, Ethereum’un fiyatındaki son düşüş, inanabiliyorsanız, bir yıldan fazla bir süredir ilk kez 100.000 doların altında satış yapmalarına izin verdi. Ünlü aktör Seth Green de geçtiğimiz günlerde ödedihackerlar, çalınan Bored Ape NFT’lerini geri almak için 260.000 dolarlık bir fidye.

NFT’ler yerine Gates, bir şeyler üreten “varlık sınıfları” ile daha çok ilgilendiğini söylüyor. Örnek olarak, gıda üreten çiftlikleri veya ürün yapan şirketleri sıraladı. Yine de NFT’lerin “daha büyük aptal teorisine” dayanan bir varlık sınıfı olduğunu söyledi. Bu, bir ürünün sahip olduğu tek değerin, onun için daha fazla para ödemeye istekli başka birinin olmasıdır. Ayrıca blockchain işlemlerinin “kalplerinde” anonimlik olmasını sevmediğini söyledi. Bu, ücret ve ödemelerin raporlanmasıyla ilgili vergilendirme ve diğer hükümet düzenlemelerinden kaçınmalarına olanak tanır. Gates, blok zinciri ile ilgili hiçbir şeye karışmadığını söyleyerek düşüncelerini özetledi. “Hiçbirinde uzun ya da kısa değilim” dedi.

Gate’in kriptoyu işten çıkarması haberi, kripto piyasası için korkunç bir haftanın ardından geldi. Bir hafta önce Pazar, alandaki en büyük borç verenlerden biri, “aşırı piyasa koşulları” nedeniyle ağındaki tüm faaliyetleri durdurdu . Bu, müşterilerinin dijital varlıklarından herhangi birine erişmesini engelledi ve yaygın bir tepkiye neden oldu. Bunun net etkisi, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer büyük para birimlerinde büyük bir satış oldu. Her iki para birimi de son zamanlarda değerlerinin düştüğünü ve yıllardır görülmeyen fiyatlara ulaştığını gördü.

İlginç bir şekilde, CNN’e göre bu, Gates’in kripto para birimlerini ilk kez reddetmesi değil.. 2021’de Bloomberg ile röportaj yaptı ve Elon Musk’ın Tesla adına Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yapmasını sordu. Bitcoin üzerinde,” dedi Gates. “Genel düşüncem, Elon’dan daha az paranız varsa, muhtemelen dikkatli olmanız gerektiğidir.” Aynı zamanda Hazine Bakanı Janet Yellen de yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı. “Bu oldukça spekülatif bir varlık ve bence insanlar dikkatli olmalı. Son derece değişken olabilir ve yatırımcıların maruz kalabileceği potansiyel kayıplar konusunda endişeleniyorum” dedi. Bu yorumlar yapıldığında Bitcoin, coin başına 48.000 $ olarak fiyatlandırılmıştı. Bu yazı itibariyle 21.000 dolar civarında seyrediyor.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir