Binance neden Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklandı?

Binance, 2019’da ABD kullanıcılarının borsaya erişmesine artık izin vermeyeceğini duyurdu. Kasım ayına kadar ABD kullanıcıları için önde gelen sitesi Binance.com’a erişimi devre dışı bıraktı. Bu kişileri, BAM Trading Services tarafından işletilen ve çok daha küçük bir madeni para aralığına sahip ayrı bir şirketin web sitesi olan Binance.US’a taşıdı.

Dünya çapındaki platform, 2019’daki ilk çıkışından bu yana düzenleyici incelemenin hedefi oldu. Birleşik Krallık ve İtalya’daki düzenleyiciler de bunların faaliyetlerini yasaklarken, Hong Kong ve Japonya’daki yetkililer, diğer şeylerin yanı sıra yatırımcıları bu konuda uyardı. Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre, ABD hükümeti Eylül 2021’e kadar vergi dolandırıcılığı, kara para aklama ve içeriden öğrenenlerin ticaretini araştırıyordu.

Bloomberg’e göre, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Bloomberg’e göre, “müşteri emirlerini gerçekleştirmeden önce işlem yaparak” içeriden öğrenenlerin ticareti veya piyasa manipülasyonu yapıp yapmadığını araştırıyor. Binance herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

Başka bir kripto para borsasına yönelik suçlamaların ardından BitMEX, CFTC ve Adalet Bakanlığı, bunun müşterinizi tanıyın kurallarını ve diğer yasaları ihlal ettiğine dair iddialarda bulundu.

Forbes’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yan kuruluş kurarak ve reddettikleri “teknik geçici çözümler” aracılığıyla “coğrafi sınırlamaları” aşarak ABD düzenlemesinden kaçınmayı planladı.

Kripto yatırımcılarına göre, ABD veya diğer düzenlenmiş yargı bölgelerine dayalı kripto tüccarları, platforma erişmek için bir VPN kullanılabileceğini uzun zamandır biliyorlardı. Ek olarak, kripto piyasasının küresel ölçeği, işletmenin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici kısıtlamalar konusundaki endişesini hafifletiyor.

Ancak, belirsiz düzenleyici ortam üst düzey liderleri etkilemiş gibi görünüyor. Binance.US’tan üç ay sorumlu olduktan sonra, Para Birimi Denetleme Ofisi eski başkanı Brian Brooks, Ağustos ayında stratejik farklılıklar nedeniyle istifa etti. Daha önce Ant Group ve Uber için çalışan Brian Shroder, Eylül ayında başkan seçildi.

Binance.US
Binance.US, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan ve Çin’de kurulan Binance’in ortağıdır. Orijinal platform, 2019’da ABD’li müşterileri kabul etmeyi bıraktı ve bunun yerine platformunun ABD tabanlı bir sürümüyle çalışacağını duyurdu.

SEC, dikkatini daha önce ABD ortağı olarak adlandırılan Binance.US’a çevirdi. Wall Street Journal’a göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şu anda Binance.US ile kurucu Changpeng Zhao’nun sahibi olduğu iki firma arasındaki bağlantıları araştırıyor.

Orijinal Binance artık ABD’li yatırımcılar için mevcut olmasa da, Binance.US artık satın almak için kripto para birimleri sunuyor. Binance.US’nin ana cazibesi, diğer borsalara kıyasla düşük ücretleridir. Ayrıca, yeni başlayanlar için kullanımı kolay bir alım/satım seçeneği sunar ve daha uzman tüccarlar, derinlemesine “temel” ve “gelişmiş” ticaret platformlarını kullanabilir.

ABD sakinleri Binance’e nasıl erişebilir?
Kripto para yatırımcıları ve tüccarları, dünyanın en önde gelen borsası Binance.com’a erişemedi ve bu da diğer işletmelerde fiyatların düşmesine neden oldu. Platform, mevcut 500’den fazla farklı jeton ve günlük milyarlarca piyasa işlemi ile en büyük kripto para borsasıdır.

ABD’li yatırımcıları kabul etmeyi bıraktıklarında, Çinlilere ait firmayı bir Amerikan IP adresi aracılığıyla ziyaret etmeye çalışan herkes dijital engellerle karşılaşacaktı. Coğrafi kısıtlamalar ve ABD kuralları nedeniyle, hesaplarını kullanan yerli sakinler ve yabancı turistler siteye bağlanamıyor.

Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nden erişmek için bir VPN kullanmak nispeten basittir; tek ihtiyacınız olan bir sanal özel ağdır. Bu coğrafi engellemeyi aşmakla kalmayacak, aynı zamanda VPN’lerin sağladığı gelişmiş güvenlik sayesinde hassas finansal verileriniz ve çevrimiçi etkinliğiniz için çok daha fazla korumaya sahip olacaksınız.

Bu dijital engelleri aşmanıza izin veren teknoloji de gelişmiştir. Kripto yatırımcıları, işlemler için Binance veya güvenli kripto cüzdanlarını kullanmak isterse, bunu bir VPN ile yapabilirler.

ABD topraklarındaysanız, bir VPN, İsveç, İsviçre veya Polonya gibi seçtiğiniz uygun bir ülkedeki sunucularından biri aracılığıyla bağlantınızı yeniden yönlendirebilir. Bu coğrafi sınırları atlayarak yasal olarak erişmenizi sağlar.

Platforma erişmek için VPN kullanılmasını yasakladıklarını unutmayın, bu nedenle olası olmasa bile kripto para birimi hesabınız kapatılabilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir