Bir Arabada Millerinizi Nasıl Sıfırlayabilirsiniz?

Arabanızı satmaya gittiğinizde, muhtemelen mutlu alıcılardan birkaç teklif alacaksınız ve bir tane de onu geri almak isteyen birinden. Çoğu zaman, daha az anlaşmaya razı olmak zorunda kalacaksınız çünkü arabanız uygun bir fiyata satılmak için yeterli kilometreye sahip değil. Sana da benziyor mu? Şanslısınız çünkü bu makale size arabanızı nasıl geri alacağınızı ve fiyatı tekrar nasıl düşüreceğinizi öğretecek. Aracınızı geri alma işlemine “resetleme” denir ve genellikle satıcı sizden faydalandıktan sonra, size sahte veya yanlış kilometre ile bir araba satmaya çalışarak yapılır. Arabanızda sahte mil varsa, satıcıdan millerinizi belirtilen orijinal numaraya sıfırlamasını isteyebilirsiniz. Bu aynı zamanda, araba artık yüksek kilometre ile satılmadığından ve düzgün bir şekilde servis edildiğinden, ödemek zorunda kalacağınız fiyatı da düşürecektir. Arabanızın kilometresini sıfırlamakla ilgileniyorsanız, bilmeniz gerekenler şunlardır:

Bir Arabada Mil Nasıl Sıfırlanır

 • İlk önce ne tür bir arabanız olduğunu öğrenmelisiniz. Genellikle bu, arabanızın arkasında veya başlığında veya ruhsat kağıtlarında yazılıdır.
 • Ardından, arabanızın tapu ve ruhsat belgelerinin bir kopyasını almalısınız. Bir kopyanız yoksa, satıcıdan bunları sizin için almasını isteyebilir veya DMV web sitesine gidip çevrimiçi kopya sipariş edebilirsiniz.
 • Artık ne tür bir araba olduğunu bildiğinize göre, yerel DMV ofisinize gidin ve kilometre raporu isteyin. Bunu, aracınızdaki milleri “sıfırlamak” istediğinizi görevliye söyleyerek yapabilirsiniz. Yukarıda belirtilen tüm evrakları ve aracınıza önceki sahipleri tarafından ne zaman ve kaç kilometre eklendiğini gösteren diğer belgeleri (garantiler gibi) yanınızda getirdiğinizden emin olun.
 • Katip, evraklarınızdan tüm bilgileri alacak ve ardından unvanınızdaki ve kayıt kağıtlarındaki tüm bilgilerin yazılı olduğu bir kağıt teslim edecektir.
 • Görevli size aracınızın kilometresini kontrol etmenizi ve imzalamanızı isteyen bir form verecektir. Ayrıca, aracınızın en son bakıma alındığı veya bir tamirci tarafından sorun olup olmadığının kontrol edildiği tarihi işaretlemenizi isteyen ikinci bir form da talep etmelisiniz.
 • Tüm evrak işlerini bitirdiğinizde, her iki formu da yerel DMV ofisinize götürün ve oradaki görevliye gösterin. Daha sonra onlara arabanız hakkında söylediklerinize dayanarak yeni bir kilometre raporu dolduracaklar (bu yaklaşık 10 $ olmalıdır).

Bir Arabanın Gerçek Kilometresi Nedir?

 1. Ayrıntılı bir araba geçmişi raporu alın.
 2. Aracın bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılıp yapılmadığını öğrenin.
 3. Araba eskiyse, önceki sahibi tarafından düzgün bir şekilde bakımının yapılıp yapılmadığını öğrenmek için araba hakkında biraz araştırma yapmanız gerekir.
 4. Tamircinizden veya servis sağlayıcınızdan aracınızın bakım geçmişi ve kilometre kontrolleri hakkında bir rapor isteyebilirsiniz. Ayrıca, sahte veya yanlış kilometreli herhangi bir araba bilip bilmediklerini onlara sorabilirsiniz, böylece aracınızı satıcıdan satın almadan önce bakım kayıtlarını ve kilometre kontrollerini kontrol ederek arabanızın onlardan biri olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Arabanızın Millerini Nasıl Sıfırlarsınız?

 1. Aracın kullanım kılavuzuna gidin ve “mil sıfırlama” sekmesini bulun.
 2. Aşağıya doğru kaydırın ve “milleri sıfırla” düğmesine tıklayın.
 3. Bu, aracınızın kilometresini belirtilen orijinal numaraya sıfırlayacaktır.
 4. Takas değeriniz varsa, millerinizi sıfırladığınızda bunu otomobilin bayisine girebilirsiniz.
 5. Takas değeriniz yoksa, “araç detayları” kutusuna orijinal kilometreyi girip “mil sıfırla” butonuna tıklamanız yeterlidir.
 6. Araba sıfırlandığında, yeni kilometreyi arabanızın seyir defterine girebilir ve yola koyulabilirsiniz.
 7. Doğru kilometrenin girildiğinden emin olmak için internetten araç kayıtlarınızı kontrol edin.
 8. Herhangi bir tutarsızlık varsa, açıklama için bayinizle iletişime geçebilir veya sizinle tekrar gözden geçirmelerini isteyebilirsiniz.
 9. Ayrıca, hizmet geçmişi güncel olduğu ve sizden hiçbir şekilde faydalanmadığı sürece, satıcıdan millerinizi başlangıçta satmaya çalıştığı fiyattan daha düşük bir fiyata sıfırlamasını da isteyebilirsiniz ( yani, sahte veya yanlış miller).
 10. Satıcı aracınızın kilometresini sıfırlamayı reddederse, herhangi bir zorluk çekmeden uzaklaşabilirsiniz.

Not: Bu, arabanızı daha düşük bir fiyata geri almanın basit bir yoludur, ancak satıcının size bir arabayı sahte veya yanlış kilometre ile satmaya çalıştığını tespit ederseniz, önce deneyimli bir avukata danışmanız en iyisidir.

Sahte veya Hatalı Millerle Araba Nasıl Satılır?

 • Yapmanız gereken ilk şey, aracınızın kilometre sayacı okumasını bulmak. Bu, bir otomobil parçaları mağazasına giderek ve bir tamirciden aracınızın gösterge panelindeki sayıları okumasını isteyerek yapılabilir.
 • Kilometreyi öğrendikten sonra, bu bilgilerin başlık ve kayıt belgelerinizde listelenen bilgilerle eşleştiğinden emin olun. Eşleşmezlerse, onları bir DMV ofisine götürün ve yeni bir kilometre raporu talebi olarak yeniden göndermelerini sağlayın.
 • Ardından, arabanızı, onun için satın aldığınız tüm aksesuarları çıkarmış veya ondan ayrı olarak satmış olarak (hava yastıkları gibi) satabilirsiniz. Aracınızın satışına bu aksesuarlarla ilgili herhangi bir belge eklemeyin, çünkü kullanılmış araba satarken alıcılar genellikle sadece iyi durumda olan arabaları satın almakla ilgilenirler.
 • Tüm bu adımlar tamamlandığında, arabanızın satışıyla ilgili tüm evrakları (makbuzlar gibi) bir otomobil parçaları mağazasına götürün ve evraklarınızı yeni bir kilometre raporu talebi olarak yeniden göndermelerini sağlayın. Bu sefer, kilometresini kayıtlarına ilk yazdıklarında doldurduğunuz ikinci formdaki bilgileri kullanacaklar (diğer nüsha, bakmadıkları takdirde hala yararlıdır)

Sahte veya Yanlış Kilometreli Bir Araba Satın Alma

 • Yapmanız gereken ilk şey, satın alacağınız aracın kilometresinin sahte veya yanlış olduğundan emin olmaktır. Bu, istediğiniz fiyatın adil olmasını ve arabanızı geri almak için uzun ve pahalı bir süreçten geçmek zorunda kalmamanızı sağlayacaktır.
 • Satıcı, aracında doğru millere sahip değilse, kilometresi hakkında sahte veya yanlış bilgilerle size aracı satmaya çalışabilir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır, bu yüzden arabanızı kimden aldığınıza dikkat etmeniz önemlidir.
 • Ayrıca satıcıya, benzer özelliklere sahip, sahte veya yanlış milleri olan başka arabalar bilip bilmediğini sorabilirsiniz. Bu, daha düşük fiyata iyi bir araba bulmanıza ve gelecekteki herhangi bir dolandırıcılık girişiminden kendinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Çözüm

Arabanızı sahte veya yanlış millerle satmak istiyorsanız, arabanızın millerini nasıl sıfırlayacağınızı bilmek önemlidir. Bu, bir bayi aracılığıyla veya çevrimiçi olarak yapılabilir. Aracınızın kilometresini işinize faydalı olacak şekilde sıfırlamanız da önemlidir. Aracınız başka bir eyalette kayıtlıysa ve gerçek kilometreden daha fazla kilometreye sahipse, sahte veya yanlış kilometre ile satabilirsiniz. Ancak, bu kolay bir iş değildir ve biraz zaman ve çaba gerektirebilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir