Bir Ejderha Ağacı Nasıl Büyür ve Bakım Yapılır?

ejderha ağacı (Dracaena marjinata) sağlıklı kalmak için çok fazla bakıma ihtiyaç duymadığı için yeni başlayanlar için mükemmel bir ev bitkisidir. Düşük ışık seviyelerinde büyür ve suyu gövdesinde depolar, bu da sulama cephesinde biraz ihmali tolere edebileceği anlamına gelir. Uzun, zarif gövdeleri ve kırmızı kenarlı ince, yaprak dökmeyen kemerli yaprakları ile çekici bir özellik bitkisi yapar. Ejderha ağacı sizin için de iyidir – Nasa’nın temiz hava çalışmasının bir parçası olarak test edilmiş ve benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi kansere neden olan kirleticilerin havadan uzaklaştırılmasına yardımcı olduğu bulunmuştur.

Madagaskar’a özgü, doğal yaşam alanında ilkbaharda küçük beyaz çiçekler üretir, ancak bunu iç mekanlarda yapması pek olası değildir.

Ejderha ağacı evcil hayvanlar için zehirlidir, bu nedenle kediniz veya köpeğiniz varsa yetiştirmekten kaçının – kediler özellikle yaprakları çiğnemeye eğilimlidir.

Bir ejderha ağacı nasıl yetiştirilir

Ejderha ağacınızı, parlak, dolaylı ışık alan, hava cereyanı olmayan bir yerde büyütün. Kompostun üst yarısı kuruduğunda su.


Bir ejderha ağacı nerede yetiştirilir

Ejderha ağaçları, ortalama sıcaklığın 18-24ºC arasında olduğu, ancak 15ºC’den düşük olmadığı parlak, dolaylı ışıkta en iyisini yapar. Yaprakları kavuracağından doğrudan güneş ışığından uzak tutun.


Bir ejderha ağacı nasıl ekilir

Bir tencerede ejderha ağacı

Ejderha ağacınızı satın aldığınız saksıda tutabilir ve bunu dekoratif bir saksıya kolayca yerleştirebilirsiniz. Bitkinizin saksısını değiştirmek söz konusu olduğunda, çok amaçlı kompost yerine serbest akan turba içermeyen bir saksı kompostu kullanın. Ejder ağaçları yavaş büyürler ve 8-10 yıl sonra olgun boylarına ulaşırlar, bu nedenle sadece üç ila dört yılda bir saksı değişimine ihtiyaç duyarlar.


Bir ejderha ağacına nasıl bakılır

Ejderha ağaçlarını aşırı sulamaktan kaçının. Sulamadan önce kompostun kurumasını bekleyin – yaklaşık yarı kuru olmalıdır. Kahverengi yaprak uçlarına dikkat edin – bu, su altında olduğunuzu gösterir, ancak sarı yapraklar görürseniz, bu aşırı suladığınız anlamına gelebilir.

Tozu temizlemek ve yaprakları sağlıklı tutmak için yaprakları sık sık silin. Kahverengiye dönmüş veya ölmüş yaprakları çıkarın. Ejder ağaçlarının yeni büyümeye yer açmak için ara sıra birkaç yaprak dökmesi normaldir.

Ejder ağaçlarının sadece her üç ila dört yılda bir saksı değişimine ihtiyacı olacaktır, çünkü onları hafifçe kökten bağlı tutmak daha iyidir. Bu, kompostun fazla ıslanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Genel bir ev bitkisi gübresi ile büyüme mevsimi boyunca her dört kez suladığınızda besleyin.

Ejder ağaçları, ortalama neme sahip odalarda gelişir, bu nedenle yaprakları buğulamaya gerek yoktur.

nasıl budamak

Bir ejderha ağacını budamaya gerek yok. Ölü veya hasarlı yaprakları çıkarmanız yeterlidir.


Bir ejderha ağacı nasıl yayılır

Ejderha ağacı kesimlerini almak.  Getty Resimleri

Ejderha ağacı kesimlerini almak. Getty Resimleri

Ana bitkiden yeni bir ejder ağacı yapmak için, gövdelerden birinin ucunu yaklaşık 8 cm uzunluğunda ve kalem kalınlığında ve bir boğumun (yaprak veya gövdenin eklendiği yer) hemen üzerinde kesin. Bunu yapmak için en iyi zaman ilkbahardır. Alt yaprakların üçte birini kesin ve kestiğinizi bir su kavanozuna koyun. Birkaç hafta sonra köklerin ne zaman ortaya çıktığını göreceksiniz. Hastalığı önlemek için kavanozdaki suyu haftalık olarak değiştirin, ardından iyi bir kök seti gördüğünüzde, kesimlerinizi saksı kompostuna koyun.

Buna benzer daha fazla


Zararlılar ve hastalıklar

Ejderha ağaçları duyarlı olabilir kırmızı örümcek akarı. Bu özsuyu emen akarlar benekli yapraklara ve yaprak dökülmesine neden olur. Yapraklarda ince bir ağ olup olmadığına dikkat edin. Yaprakların alt tarafında minik akarları ve yumurtaları görüp göremediğinizi görmek için bir büyüteç kullanın. Kırmızı örümcek akarı kuru ortamlarda büyüdüğü için, nemi artırmak için düzenli olarak sisleyin.

Ölçekli böcekler büyük olasılıkla gövdelerin çevresinde veya yaprakların alt tarafında bulunurlar. Bazıları, isli küf oluşumunu teşvik edebilen yapışkan bir bal özü bırakır. Başparmağınızın tırnağıyla veya sabun spreyi kullanarak pul böceklerini çıkarmayı deneyin.

Thripsveya yıldırımlar beneklenmeye neden olur ve yapraklar üzerinde küçük siyah noktalar görebilirsiniz. Kuru koşullarda gelişen başka bir tür, nemi artırmak için yaprakları suyla buğulayarak yayılmalarını engeller.


Dragon ağacı satın alma tavsiyesi

  • Ejderha ağaçları oldukça yavaş büyür, bu nedenle özellikli bir bitki arıyorsanız, iyi büyüklükte bir ağaç satın alın.
  • Bu bitkinin altında satılabileceği diğer isimler şunlardır: Draceana marjinata. Gibi başka ejderha ağacı türleri de vardır. draceana dracodaha çok ılıman bölgelerde açık havada yetiştirilen
  • Satın almadan önce her zaman bitkilerde hasar veya hastalık belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

ejderha ağacı nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir