Bir iPhone’da Gizli Geçmiş Nasıl Görülür?

iPhone kullanıcıları mahremiyetlerini severler. Ancak herkes bunun gerçekten ne anlama geldiğini anlamıyor. 7 gün 24 saat bu kadar çok veri toplandığından, bazı insanlar mahremiyetlerinin neden önemli olduğunu merak edebilir. Hangi uygulamaların kişisel bilgilerinizi tükettiğine ve hangi web sitelerini ziyaret ettiğinize dair sekmeler tutmak, ilk başta aşırı görünebilir. Ancak üçüncü taraflara sağladığımız veriler artmaya devam ettikçe korkularımız da artıyor. Bugünlerde bizi izleyenler sadece şirketler veya hükümetler değil. İnternet aynı zamanda güçlü bir gözetim aracıdır. Ve bununla mücadele etmenin en iyi yolu bilgilerinizi gizli tutmaktır. Ama bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Birçok kişi çevrimiçi etkinliklerini hızlı bir şekilde paylaşıyor veya sosyal medyada “gizli” olarak paylaşıyor. Bu, insanların kişisel bilgilerini görmesini istemedikleri zamandır. Ama bu ne anlama geliyor?

iPhone’da Gizli Geçmiş Nasıl Görülür?

1. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.

2. Safari’ye dokunun.

3. Aşağı kaydırın ve Geçmiş üzerine dokunun.

4. Ekranın altındaki Geçmişi Temizle seçeneğini seçin.

5. İşleminizi onaylamak ve geçmişinizi silmeye başlamak için Geçmişi Temizle’ye dokunun.

Hepsi bu kadar! Gizli geçmiş artık Safari’den kaldırıldı, ancak diğer uygulamaları veya hizmetleri kullanırken kişisel bilgilerinizi gizli tutmanın birkaç yolu daha var:

gizli

 • iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın
 • Gizlilik bölümüne dokunun
 • Web Sitesi Verileri seçeneğine dokunun
 • Web sitelerinin tarama geçmişinizi kaydetmesini önlemek için Gizli Geçmiş’i açın (Not: Bu, bilgilerinizi çevrimdışı kullanım için kaydetmelerini de engeller)
 • Şimdi Safari’ye gidin ve Paylaş menüsüne dokunun
 • Düzenle’ye dokunun ve Gizli Geçmiş devre dışıyken paylaşmak istediğiniz web sitesini bulun. Web sitesi griye dönecek ve menü çubuğunda “Web Sitesini Düzenle” adlı yeni bir seçenek görüntülenecektir.
 • Bu seçeneği tıkladığınızda artık Gizli Geçmiş devre dışı bırakılmış halde paylaşabilirsiniz (Not: iOS aracılığıyla paylaşmak için ayrıca bir parolanız olmalıdır) Gizli Geçmiş, gizlilikleri konusunda paranoyak olan veya sadece kendi bilgilerini istemeyen kişiler için harikadır. her zaman toplanan veriler. Ancak bunun için endişelenmiyorsanız, geçmişinizi gizli tutmanın başka yolları da var!

Bir iPhone’da Gizli Nasıl Görülür

 1. Safari’yi açın.
 2. Arama çubuğuna ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin adresini yazın ve bir kez tıklayın.
 3. Söz konusu web sitesi için geçmişinizi gizlemek isteyip istemediğinizi soran bir istem göreceksiniz. “Evet”i seçin, geçmişiniz bilgisayarınızın tarayıcı geçmişinden gizlenecektir.
 4. Safari’yi bir sonraki açışınızda, son tarama geçmişinizi her zamanki gibi tekrar gösterecek, ancak bu sefer içinde herhangi bir kişisel bilgi bulunmuyor.
 5. Bu özelliğe Ayarlar > Safari > Gizlilik > Web Sitesi Geçmişi > Bu Web Sitesi veya Web Sitesi URL’si için Geçmişi Gizle’ye giderek de erişebilirsiniz.
 6. Bu seçenek, iPhone’un yerleşik tarayıcısında ve Chrome ve Opera Mini gibi üçüncü taraf tarayıcılarda mevcuttur. Bu özelliği, web sitelerini anonim olarak ziyaret etmek için kullanabilirsiniz; bu, güvenliğin her zaman garanti edilmediği halka açık bilgisayarlarda veya otel WiFi bağlantılarında internette gezinirken verilerinizi meraklı gözlerden korumaya yardımcı olabilir.

iPhone’da Gizli Mod: Nasıl Yapılır?

 • İPhone’unuzu gizli tutmak için önce cihazın sizi nasıl izlediğinin farkında olmanız gerekir. Bunu, telefonunuzdaki ayarları yaparak yapabilirsiniz. Örneğin, verilerinizi kimseyle paylaşmamanızı hatırlatmak için “özel modu” ayarlayabilirsiniz. Ancak, özel modunuz açık olmasa bile, cihazın etkinliğinizi izlemesi ve izlemesi için hala yollar vardır.
 • Örneğin, WhatsApp veya Instagram gibi bir uygulama kullanıyorsanız, uygulama Gizli mod verilerini topluyor olabilir. Facebook veya Twitter gibi bir web sitesi kullanıyorsanız, web sitesi Gizli mod verilerini topluyor olabilir. Safari gibi bir üçüncü taraf uygulaması kullanıyorsanız, uygulama Gizli mod verilerini de topluyor olabilir. Bu, iPhone’unuzu gizli tutmaya çalışsanız bile, bazı uygulamaların ve web sitelerinin etkinliklerinizi takip edip izleyebileceği anlamına gelir.

Facebook’ta Gizli

 1. Facebook’ta gizli olduğunuzda, gönderilerinizi ve tepkilerinizi görmenize izin verilmez. Bu, gönderilerinizden DM’lerinize kadar her şeyi içerir. Bu, gizliliğinizi korumanın ve web sitesinde gizli kalmanın harika bir yoludur.
 2. Bu özelliği sosyal medya profillerinizi gizli tutmak için de kullanabilirsiniz. Facebook’ta gizli olduğunuzda, tüm gönderileriniz ve tepkileriniz gizlenir. Bu, potansiyel spoiler hakkında endişelenmenize gerek kalmadan kendinizi organize etmenin ve sosyal medya hesaplarınıza odaklanmanın harika bir yoludur.
 3. Bu özelliği, kendinizi web’de gizli tutmak için de kullanabilirsiniz. İnternette gizli olduğunuzda, tüm çevrimiçi etkinlikleriniz gizlenir. Bu, potansiyel güvenlik endişeleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan çevrimiçi ortamda güvende kalmanın harika bir yoludur.

Twitter’da Gizli

 • Twitter’ı açın.
 • Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayın.
 • Açılır menüden Ayarlar’ı seçin ve ardından sol kenar çubuğundaki “Gizlilik ve güvenlik” üzerine tıklayın.
 • “Web sitesi etkinliği” altında “Tweetlerimi kimler görebilir?” seçeneğini seçin. ve tweet geçmişinizi takipçilerinizden ve diğer Twitter kullanıcılarından gizlemek için “Herkes”i seçin.
 • Tweet geçmişinizi görüntülemek için, Web sitesi etkinliği altında tekrar “Benden gelen geçmiş tweetleri gör” seçeneğini seçin; artık Twitter’da başkaları tarafından görülmeyen tüm tweet’lerinizin bir listesini göreceksiniz.
 • Tüm tweet’lerinizi tekrar görüntülemek için Gizlilik ve güvenlik > Web sitesi etkinliği > Tweetlerimi kimler görebilir? bölümüne geri dönün. > Herkes veya sadece kendiniz.

Google’da Gizli

 1. Menü düğmesini tıklayın.
 2. Ayarlar’a tıklayın.
 3. Sol taraftaki gezinme panelinde ‘Gizlilik ve güvenlik’i seçin.
 4. ‘Gizli’ seçeneğini tıklayın.
 5. Ayrıca ekranınızın sağ üst köşesindeki düğmeyi tıklayarak veya ekranınızın sol alt köşesindeki menüyü ve ardından ‘Ayarlar’ı tıklayarak Gizli modu açıp kapatabilirsiniz.
 6. Android’de, Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları yönet > Gizlilik > Gizli Mod’a giderek gizli modu etkinleştirebilirsiniz.

Çözüm

Günümüz dünyasında gizliliğinizi korumanın birçok yolu vardır. Bunun bir yolu gizli modu kullanmaktır. Başka bir VPN kullanmaktır. Bu kılavuzda, bir iPhone’da Gizli geçmişi nasıl göreceğinizi öğreteceğiz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir