Bir Örümcek Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir örümcek bitkisi (Chlorophytum comosum) az bakım gerektirdiği ve yetiştirilmesi kolay olduğu için yeni başlayanlar için iyi bir ev bitkisidir. Güney Afrika’ya özgü, yıl boyunca iyi görünen yaprak dökmeyen yaprakları var. Bazı çeşitler ‘Vittatum’ gibi dar yaprakların ortasında beyaz bir şeritle alacalıyken, diğerleri tamamen yeşil yapraklara sahiptir. Örümcek bitkileri hızlı büyür ancak kompakttır ve nadiren 50 cm’den fazla yüksekliğe ulaşır. Arkadaki yapraklarını göstermek için onları bir rafa veya asılı sepetlere yerleştirin.

Bir örümcek bitkisine sahip olmanın avantajı, daha fazla büyümenin kolay olmasıdır. Olgun bir örümcek bitkisi, ucunda bir bebek örümcek bitkisi bulunan saplar üretecektir. Bu küçük bitkilere ‘örümcekler’ de denir ve üzerlerinde ücretsiz olarak yeni bitkiler yapmak için yetiştirilebilirler.

Örümcek bitkiler zehirli değildir, bu nedenle evcil hayvanlarınız veya çocuklarınız için endişelenmenize gerek yoktur.


Bir örümcek bitkisinin bakımı nasıl yapılır?

Bir örümcek bitkisini sulamak. Getty görüntüleri.

  1. İlkbahardan yaza kadar büyüme mevsimi boyunca kompostu nemli tutun, ancak kışın sulamayı azaltın. Kök çürümesine yol açabileceğinden kompostun ıslanmasına izin vermeyin.
  2. Örümcek bitkilerinizin yapraklarının sonundaki kahverengi uçları kesin. Bu, kuru toprak da dahil olmak üzere bir dizi şeyden kaynaklanabilir. Bu büyük bir sorun değil.
  3. Yaprakların tozunu alın ve bitkinizi sık sık buğulayın, ancak unutursanız çok fazla sorun olmaz.
  4. Beslenme hayati önem taşımaz, ancak büyüme mevsimi boyunca ayda bir kez sıvı gübre ile besleyebilirsiniz.

Örümcek bitkileri nasıl budanır

Ölü, kahverengi veya sarı yaprakları tabandan keserek çıkarın. Çok fazla örümcek bitki yavrusu varsa ve hepsini yeniden dikmeyi planlamıyorsanız, ana bitki enerjisinden tasarruf etmek için bazılarını çıkarın. Bitkiniz aşırı büyümüşse fazla yaprakları da kesebilirsiniz, ancak bitki çok büyüyorsa saksıyı değiştirmek en iyisidir.


Bir örümcek bitkisi nerede yetiştirilir

Parlak bir pencere üzerinde örümcek bitkisi

Parlak bir pencere üzerinde örümcek bitkisi

Bu kolay bitkileri, yapraklarını yakabileceğinden, doğrudan güneş ışığı almayan parlak bir yerde büyütün. Biraz soğuğa dayanabilirler ama kışın sıcaklığın 8 derecenin altına düşeceği yerlerde bırakmayın. Bir örümcek bitkisi için en iyi oda ışığa bağlı olacaktır. Koridor gibi bazı gölgeleri tolere edebilirler, ancak yapraklar sarı görünmeye başlarsa bunun nedeni bitkinizin yeterince ışık almaması olabilir. Örümcek bitkileri nem olmadan iyi büyüyebilseler de, nemli bir yere yerleştirildiklerinde en iyisini yapacaklardır, bu yüzden güneye bakan pencerelerden uzakta bir banyo veya mutfakta deneyin.


Bir örümcek bitkisi nasıl ekilir

Örümcek bitkilerini turba içermeyen iyi bir saksıya veya ev bitkisi kompostuna ekin. Kök topundan biraz daha büyük bir tencere kullanın. İyice sulayın ve dış kapta veya tabakta fazla suyu dökün.


Örümcek bitkileri nasıl çoğaltılır

Örümcek bitkisinin beyaz çiçekleri.  Getty görüntüleri.

Bebekli örümcek bitkisi. Getty görüntüleri.

Örümcek bitkileri ilkbaharda çiçek üretecek ve bunlar örümceklere veya örümcek bitki yavrularına dönüşecektir. Bunlar yeni bitkiler üretmek için kullanılabilir. Örümcek bitkiniz yavru üretmediyse, bunun nedeni bitkinin henüz yeterince olgunlaşmamış olması veya bulunduğu yerde mutlu olmaması olabilir.

Buna benzer daha fazla

Örümcek bitki yavruları

Bir örümcek bitki bebeğini kök salana kadar saksılamak.  Getty görüntüleri.

Bir örümcek bitki bebeğini kök salana kadar saksılamak. Getty görüntüleri.

Bitkiniz olgunlaştığında ve mutlu olduğunda ortasından asma benzeri uzun saplar çıkacaktır. Örümcek bitki yavruları bu uzun sapların ucunda büyür.

Örümcek bitki yavrularından yeni bitkiler yapmak için, ya örümcek bitki yavrusunu koparın ya da hala bağlıyken üzerinde büyütün. Örümcek bitki bebeğini bir kompost kabına ekmeden önce kök salması için bir su kavanozuna yerleştirmek de mümkündür. Bu, çocuklarla yapılacak eğlenceli bir proje olabilir, böylece köklerin nasıl geliştiğini görebilirler. Hala ana bitkiye bağlıyken bir örümcek bitki bebeği üzerinde büyümek için, onu bir çilek koşucusu için yapacağınız gibi bir kompost kabına sıkıştırın. Su kuyusu. Örümcek bitki bebeği yeni saksısına kök saldığında, onu ana bitkinin gövdesinden kesin.

Saksıya dikmek için bir örümceğin bitkisini kesmek.  Getty görüntüleri.

Saksıya dikmek için bir örümceğin bitkisini kesmek. Getty görüntüleri.

Alternatif olarak örümcek bitki yavrusunu kesip kendi saksısına dikebilirsiniz. Sapı örümcek bitki bebeğinin hemen üstünden kesin. Halihazırda birkaç kökü olan bir bebek seçin. Turba içermeyen ev bitkisi kompostuna koyun. Tencerede drenaj delikleri olduğundan emin olun. Su kuyusu.


Zararlılar ve hastalıklar

Örümcek bitkileri çok fazla haşere alma eğiliminde değildir ve genellikle hastalıksızdır. Pullu böceklere dikkat edin – onları yaprakların arasındaki köşelerde bulacaksınız ve isli bir küf fark edebilirsiniz. Tırnağınızla böcekleri çıkarmayı deneyin veya organik sabunlu bir sprey kullanın.

Örümcek bitkisi satın alma konusunda tavsiyeler

  • Örümcek bitkiler tamamen yeşil yapraklı veya alacalı, yeşil ve beyaz çizgili yapraklı olarak mevcuttur. Alacalı çeşitlerden bazılarında yaprakların ortasında krem ​​çizgili, bazılarında ise yeşil kenarlı yeşil yapraklar bulunur.
  • Bu bitkinin altında satılabileceği diğer isimler şunlardır: Chlorophytum comosum. Kısa, geniş yaprakları olan ‘Okyanus’ ve kıvrık yaprakları olan ‘Bonnie’ gibi bazı ilginç çeşitler de vardır.
  • Ekimden önce her zaman bitkilerde hasar veya hastalık belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Örümcek bitkileri nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir