Bir Web Sitesi Tasarımcısı Olarak Verimliliğinizi Artıracak 6 Fikir

Bir web sitesi tasarımcısı olarak en önemli önceliklerinizden biri, tüm projelerinizde yüksek düzeyde üretkenliği sürdürmektir. Şelale, saldırı, çevik veya başka bir metodoloji kullanıyor olsanız da, işinizde daha verimli olmanıza yardımcı olacak stratejilere ihtiyacınız var.

Kabul edelim. Bir web sitesi geliştirmek zaman alan bir süreç olabilir ve müşterileriniz son derece etkili bir web platformundan daha azını beklemez. İlgili birçok parça vardır ve müşterinin gereksinimlerine özel olarak uyan bir ürün sunma baskısı her zaman vardır.

Ama stresli olmak zorunda değil. Daha iyi işler yaratabilmeniz ve daha üretken bir web tasarımcısı olabilmeniz için web tasarımı iş akışınızı düzene sokmak için faydalı taktikler paylaşıyoruz.

Bir Planınızın Olmamasını Sağlayamazsınız

Ünlü Benjamin Franklin, “Planlamayı başaramazsan, başarısız olmayı planlıyorsun” demiştir. Bu ifade, kariyer seviyeniz, sektörünüz veya yaşam tarzınız ne olursa olsun geçerlidir. Güne plansız başlamak felaket için bir reçetedir.

Bunun hakkında düşün. Size rehberlik edecek hiçbir şey olmadan nasıl verimli bir gün geçirebilirsiniz? Plan yok, program yok, hatta yapılacaklar listesi yok mu? Muhtemelen her biri benzersiz projelere sahip birkaç müşteriniz var. Gününüzü planlamak, düzenli kalmanıza ve o gün için hedeflerinize nasıl ulaşacağınıza dair kesin bir harita sağlamanıza yardımcı olur.

Bir plan, yapılacaklar listesi kadar basit olabilir ve ertesi gün yapmak istediğiniz tüm görevlere öncelik verebilirsiniz. Listeyi bir gece önceden veya sabah erkenden oluşturabilirsiniz. Her seferinde bir göreve odaklandığınızdan emin olun.

Çoklu görev, daha fazlasını yaptığınızı düşünmeniz için sizi kandırabilir, ancak araştırmalar gösteriyor ki, aslında sizi yüzde 40 daha az üretken.

Bir Program Oluştur

Bir plana sahip olmak yeterli değildir. Bakın, bir plan neyin ve ne kadar işin yapılması gerektiğini belirler. Öte yandan bir program, planınızdaki belirli adımlara zaman ve tarih atamayı içerir.

İş-yaşam alışkanlıklarınıza gerçekten uyan doğru programı oluşturmak kolay değildir. İyi bir program, en yaratıcı, odaklanmış saatlerinizi kapsamalıdır. Neyse ki, bir zaman izleme uygulamasının yardımıyla zamanınızı takip edebilir ve sınırlar koymayı öğrenebilirsiniz.

Ek olarak, sizi daha üretken kılan bir rutin geliştireceksiniz. Örneğin evden çalışıyorsanız daha esnek zamanınız olur. Sabah 5 ile akşam 12 arasında yaratıcı sürece kendinizi en çok adadığınızı fark ederseniz, o zaman en önemli işinizi yaptığınız zaman olsun.

Bu zamanı müşteri projelerine, web sitesi düzenlerine, markalaşmaya ve web tasarım çalışmanızın yapmayı sevdiğiniz diğer bölümlerine odaklanmak için kullanın. Her zaman istisnalar olacağını ve programınızın zaman zaman değişmesi gerekebileceğini unutmayın. Örneğin, yeni müşteriler alırsanız, sürecinizdeki bazı adımları ayarlamanız gerekebilir.

Süreçlerinizi Otomatikleştirin

Yönetmeniz gereken birden fazla müşteriniz ve ürününüz olduğunda üretkenliğinizi nasıl devam ettirirsiniz? Cevap, tekrarlayan görevleri otomatikleştirmek. Bir web tasarımcısı olarak, muhtemelen her müşteriyle bir Çalışma Kapsamı (SOW) oluşturursunuz.

Her yeni proje için değiştirebileceğiniz bir teklif şablonu oluşturabilseydiniz ne olurdu? Her seferinde bir SOW oluşturmak için zaman kaybetmezsiniz. Bunun yerine asıl tasarım işini yapmaya odaklanabilirsiniz.

Aynı şeyi yeni bir müşteriye katılmak için de yapabilirsiniz. Web sitesi tasarımı her müşteriye özel olsa da onlardan toplamanız gereken bilgiler aynıdır.

Kullanabileceğiniz bir çerçeve formüle ederek başlayın. Ardından, tüm projeler için geçerli olan ve yalnızca belirli projeler için geçerli olan ayrıntıları öğrenin. Ayrıca, kolay erişim için bilgileri nasıl saklayacağınıza da karar vermeniz gerekecektir.

Google Drive gibi ücretsiz bir araç, SOW’unuzu istediğiniz zaman müşterilerle paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca grafik yüklemelerine, fotoğrafları markalamalarına ve hatta yorum eklemelerine olanak tanır. Büyük dosyaları İnternet üzerinden göndermek için bir çözüm arıyorsanız, dosya aktarım hizmetlerini düşünün.

Aynı notta, web sitesi tasarım işinizi kolaylaştırmak için doğru araçlara yatırım yapın. Marvel, Sketch, Avocode ve daha fazlası gibi birkaç tane var.

Dikkat Dağınıklıklarının Kaynağını Belirleyin ve Onları Ortadan Kaldırın

İster evden ister ofisten çalışıyor olun, dikkat dağıtıcı şeyler normal yaşamın bir parçasıdır. Ne yazık ki, dikkat dağıtıcı şeyler moral ve üretkenlik katilidir. A Kariyer Oluşturucu anketi Cep telefonlarının işyerindeki dikkat dağıtıcı şeylerin yüzde 52’sini oluşturduğu ortaya çıktı.

Bir diğer son çalışma Ortalama bir yetişkinin her gün akıllı telefonlarında üç saatten fazla zaman geçirdiğini buldu. Ve en kötü yanı, dikkati dağıldıktan sonra yeniden odaklanmanın kabaca 23 dakika sürmesi. Araştırma Kaliforniya Üniversitesi Irvine tarafından.

Bu dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmanın tek yolu onları tanımlamaktır. Bunu yaptıktan sonra, onları gününüzde planlayın. Programınızın bir parçasıysa, projeler üzerinde çalışırken Facebook veya Instagram’ınızı kontrol etmeniz gerekmez.

Dikkat dağınıklığıyla mücadele etmek için üretkenlik yazılımı kullanmayı da deneyebilirsiniz. Orman, telefonunuzu elinizden bırakmanız için sizi motive eder. Buradaki fikir, önümüzdeki 25 dakika boyunca telefonunuzu elinize almadığınız sürece, ağacınız tamamen büyüyecek ve hayatta kalacaktır. Zamanla, ağacınız bir ormana dönüşecek.

Cold Turkey Blocker gibi tarayıcı eklentileri, odaklanmaya çalışırken çok dikkat dağıtıcı bulduğunuz web sitelerini engelleyecek özelleştirilmiş bir filtreyi etkinleştirmenize olanak tanır.

Sadece Yapma

Yolunuza çıkan tüm projeleri ve müşterileri kabul etmek isteseniz de, bazen buna değmez. Bu, özellikle web tasarımı dünyasında yeni olan insanlar için yaygındır. Siz farkına bile varmadan, zamanınızı ve enerjinizi tüketen, düşük ücretli proje yığınları ile karşı karşıya kalırsınız.

Uzman tavsiyesi? Fazla değer getirmeyen projelere “hayır” demeyi öğrenin. Şimdi, özellikle itibar kazanmak istiyorsanız, hayır demenin zor olabileceğini biliyoruz. Ama kelimenin tam anlamıyla “hayır” kelimesini kullanmak zorunda değilsiniz. “Evet” diyebilirsin ama sonra.

Uzaktan çalışma kurulumunda bir ekibin parçasıysanız, işle boğulmak kolaydır. “Evet” diyebilirsiniz, ancak mevcut projeleri/görevleri tamamlar tamamlamaz üzerinde çalışmaya başlayacağınızı söyleyerek önsöz verebilirsiniz. Başka bir taahhütte bulunmak istediğinizi gösterir, ancak önce tabağınızdakileri bitirmeden olmaz.

Sağlığınıza Öncelik Verin

İş odaklı kültürümüzde görevlere öncelik vermek normdur. Ne yazık ki, üretkenliğinizi ve genel performansınızı etkileyen tükenmişlik ve yorgunluğa yol açar. Bir web tasarımcısı olarak, bırakın kişisel işlerinizi yapmak bir yana, projelerinizi tamamlamak için yeterli zamanınız olmadığını hissedebilirsiniz.

Ama olay şu. Ne kadar stresli olursanız, o kadar az üretken olursunuz. Sadece durup nefes almanın zamanı geldi. Odağınızı geliştirmek ve daha fazla iş yapmak istiyorsanız, sağlığınız listenizin başında olmalıdır.

Bir program oluşturmak burada kullanışlı olabilir. Her zaman gününüzün nasıl geçtiğini bilecek ve bazı “zamanım” anlarını sıkıştırmak için zaman bulabileceksiniz. İşte bazı fikirler:

  • Güne bir koşu, Peloton antrenmanı veya 25 dakikalık bir kardiyo rutini ile başlayın.
  • Yaratıcı beyniniz bunalmış hissettiğinde işten erken çıkın.
  • Ailenizle kesintisiz zaman geçirmek için hafta sonu işle ilgili tüm bildirimleri sessize alın.
  • Gün boyunca molalar verin. Pomodoro tekniğini, işi genellikle 25 dakika uzunluğunda, kısa molalarla ayrılmış aralıklarla bölmek için deneyin. Ayrıca bir zaman izleme elektronik tablosu molalar da dahil olmak üzere zaman blokları ayarlamak ve işinizi izlemek için kullanmak için. Örneğin, zaman izleme elektronik tablonuzu, her iki saatte bir çalıştıktan sonra 25 dakikalık bir mola verecek şekilde özelleştirebilirsiniz.
  • Belirli hedeflere ulaştıktan sonra mini tatiller planlayın ve bunları başarılarınız için bir “ödül” olarak kabul edin.

Zihniniz ve bedeniniz sağlıklı ve zinde olduğunda, her zaman gençleşmiş olarak işe gelirsiniz ve daha fazlasını başarma kapasitesine sahip olursunuz.

Kapanış Düşünceleri

Bir web sitesi tasarımcısı olarak verimliliğinizi nasıl artıracağınıza dair muhtemelen tonlarca ipucu okudunuz. Ancak bunların çoğunu günlük yaşamınızda uygulamak kolay değildir. Geri kalanları filtreledik ve yalnızca sizi gerçekten daha üretken olmaya itebilecek ipuçlarını paylaştık.

Oh, ve bir bonus ipucu. Kullanılabilirlik testinden yararlanın. Bu şekilde tasarım sorunlarını tasarım sürecinin başlarında çözebilir ve potansiyel kullanıcılardan tasarımlarınız hakkında geri bildirim alabilirsiniz. Bu şekilde, daha sonra uğraşmak zorunda kalmazsınız, böylece iş akışınızı hızlandırır ve düzene sokarsınız.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir