Bir Web Sitesindeki Bir Görüntü Nasıl Bulanıklaştırılır?

İnternette gezinirken bazen bir kameradan çekilmiş gibi görünen bir resim bulacaksınız. Bulanık ve biraz odak dışı olabilir veya herhangi bir ayrıntıyı seçemeyecek kadar karanlık olabilir. Ama endişelenme! Bu kılavuz, bir web sitesindeki bir görüntünün bulanıklığını kolaylıkla nasıl kaldıracağınızı öğretecektir.

Yapması kolaydır ve bu talimatları ister fotoğraf, video, ister reklam afişi olsun, her tür görüntü için kullanabilirsiniz. Ve hepsinden iyisi – çalışıyorlar!

Bir Web Sitesindeki Bir Görüntü Nasıl Bulanıklaştırılır?

Bir web sitesindeyken, sayfalardan birindeki görüntünün bulanık görünmesi mümkündür. Böyle bir durumda, bir web sitesindeki bir görüntünün bulanıklığını nasıl kaldıracağınızı merak edebilirsiniz. Bir görüntüyü bulanıklaştırma oldukça basittir ve birçok şekilde yapılabilir. Bu yazıda, bir web sitesindeki bir görüntüyü bulanıklaştırmanın farklı yollarını sizinle paylaşacağız.

Bulanık Görüntü Nedir?

“Bulanık” terimi, bir görüntünün içindeki herhangi bir şekli veya çizgiyi ayırt edecek kadar net olmadığı gerçeğini ifade eder. Genel olarak, insanlar bulanık görüntülere baktıklarında, fotoğrafta olup bitenlerin yalnızca belirsiz bir taslağını görebilirler. Bu, bir web sitesine göz atarken kafa karışıklığına ve hayal kırıklığına yol açabilir.

Bir Görüntünün Bulanıklaşmasına Neden Olan Nedir?

Kamera sallamak:

Kamera hassas bir alettir ve rüzgardan, yağmurdan ve hatta yoldan geçen insanlardan kolayca etkilenebilir. Bulanıklık buradan geliyor. Rüzgarlı bir durumda fotoğraf çekerken herhangi bir kamerada bir miktar hareket olması çok yaygındır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu bir tripod kullanmaktır, ancak eğer yoksa kameranızı sabitlemenin başka yollarını arayın. Bir alternatif, fotoğraf çekmeden önce öznenize biraz daha yaklaşmak veya ellerinizi merceğin üzerine koymak olabilir.

Toz:

Herhangi bir kamera merceğinde az miktarda toz birikebilir ve bulanıklaşmasına neden olabilir. Eski bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, bugün piyasada bulunan en iyi lenslere sahip olmama eğiliminde olduklarından bu daha olasıdır, bu da lenslerinde toz birikmesiyle ilgili daha fazla sorun olacağı anlamına gelir. Bir üfleyici fırça kullanarak veya lensteki tüm tozu manuel olarak üfleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Fotoğraf makinesi gövdesindeki tozu temizlemek için bir üfleyici de kullanabilirsiniz, ancak üfleyiciniz yoksa bu da etkisiz olacaktır.

Lens:

Mercek, görüntüyü büyüttüğü ve ışığı sensöre veya filme odakladığı için herhangi bir kameranın en önemli parçasıdır. Objektifinizde bir sorun varsa, bulanık fotoğraflara neden olur. Bu, herhangi bir sayıda nedenden kaynaklanabilir, ancak genellikle lens yüzeyindeki kir ve tozdan kaynaklanır. Bu sorunu çözmek için lensinizi çıkarmalı ve bir bez veya üfleyici fırça ile temizlemelisiniz.

Sensör:

Kameranızdaki sensör ışığı alır ve onu bilgisayar ekranınızda bir görüntüye dönüştürmek veya evde çıktı almak için kamera yazılımınız tarafından yorumlanabilecek elektronik bir sinyale dönüştürür. Bu yüzeyde toz varsa, konuya net bir şekilde odaklanamayacağınız için bu, resminizin bulanık görünmesine neden olur. Bu sorunu çözmek için kameranızı çıkarmalı ve sensördeki tozu bir üfleyici fırça ile üflemelisiniz.

Odaklanma:

Sahip olduğunuz kamera tipine bağlı olarak odaklama mekanizması manuel veya otomatik olabilir. Kameranızın otomatik odak işlevi varsa, bu etkinleştirilir ve kameranız konuya otomatik olarak odaklanmaya çalışır. Ancak bu, düzgün kurulmazsa bulanık resimlere neden olabilir. Belirli bir noktaya manuel olarak odaklanmanız gerekiyorsa, manuel odak kullanmalısınız. Belirli bir noktaya manuel olarak odaklanmak için vizör merceğinden bakmalı ve vizörde keskin görünene kadar hareket ettirmelisiniz.

Odaklama mesafesi:

Odaklama mesafesi, kameranızla fotoğraf çekerken öznenize ne kadar yakın veya uzak olabileceğini belirler. Odaklama mesafeniz, ne tür bir kameraya sahip olduğunuza ve hangi ülkede bulunduğunuza bağlı olarak genellikle fit veya metre olarak ölçülür. Resim çekerken konudan ne kadar uzakta olmanız gerektiğini belirlemek için önce bir cetvel veya kıstas kullanın. nesnenizden ne kadar uzakta olduğunu ölçün. Ardından öznenizin resmini çekin ve görüntünün net olup olmadığını görmek için ekrana bakın. Değilse, öznenize yaklaşmanız gerekir.

Maruziyet:

Bu, fotoğraf çekerken kameranıza giren ışık miktarını ifade eder. Sahip olduğunuz kamera türü, ne tür pozlama ayarları kullanabileceğinizi belirleyecektir. Dijital kamera kullanıyorsanız, bu ayarı kameranızın yan tarafındaki kadranları veya düğmeleri kullanarak veya Photoshop veya Lightroom gibi bir bilgisayar programını kullanarak manuel olarak yapabilirsiniz. Film tabanlı bir kamera kullanıyorsanız, üreticiden satın alınabilecek her film türü için sabitlenmiş bir diyafram ve enstantane hızı ayarına sahip olursunuz. Hangi film türünün özel amacınız için en iyi olduğunu çevrimiçi olarak okuyarak ve ihtiyaçlarınıza ve zevkinize en uygun olanı bulana kadar diğer türlerle karşılaştırarak öğrenebilirsiniz.

Bir Görüntünün Bulanıklığı Nasıl Düzeltilir?

İlk adım, düzeltmek istediğiniz görüntüyü bulmaktır. Bir web sitesinde olabilir veya bilgisayarınızın fotoğraf kitaplığına kaydedilebilir. Düzeltmek istediğiniz resmi bulduktan sonra şu adımları izleyin:

  • Resme sağ tıklayın ve “Düzenle” yi seçin.
  • “Resim Konumunu Kopyala”ya tıklayın ve ardından tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın. Bu size görüntünün web sitesinde nerede olduğunu söyleyecektir.
  • Tarayıcınıza geri dönün ve Düzen menüsünden “Yapıştır”ı seçin. Bu, resmi artık herhangi bir bulanıklık veya renk kaybı olmadan görüneceği web sayfasına ekleyecektir.
  • Şimdi, resmi kaydetmeden önce “Renkleri Ters Çevir” kutusunu işaretlediğinizden emin olun. Bu, resminizle ilgili tüm renk sorunlarını çözecektir.
  • Resmi, bilgisayarınızda bulunabileceği bir klasöre kaydedin. Artık bu düzenlenmiş resmi istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
  • Başka bir resmi düzenlemek istediğinizi fark ederseniz, 1-8 arasındaki adımları tekrarlayın.
  • Resminizin hala bulanık olduğunu fark ederseniz, 1-4 arasındaki adımları tekrarlayın.
  • Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve görüntü bulanık kalırsa, bulunduğu web sitesinin sahibi olan şirketle iletişime geçmeniz gerekir. Görüntülerinin bulanık olduğunu fark etmemiş olabilirler veya düzeltemeyebilirler.
  • Başkası tarafından çekilmiş bir resmi düzenliyorsanız ve bu kişi size henüz onu kullanma hakkını vermemişse, onlarla iletişime geçmeniz ve resmi düzenlemeniz için size izin verip vermeyeceklerini sormanız gerekir. Size izin vermezlerse, bunu düzeltmenin tek yolu, bulunduğu web sitesinin sahibiyle iletişime geçmek ve size izin verip vermeyeceklerini sormaktır.
  • Her şey başarısız olursa, yerel gazetenizle iletişime geçin ve bir ücret karşılığında resminizi yayınlamak isteyip istemeyeceklerini sorun. Bu, görüntünüzün ortaya çıkmasına yardımcı olabilir çünkü birçok insan onu görmek ister.

Çözüm

Bir web sitesindeki bir resmin bulanıklığını kaldırabilmek bir zorunluluktur. İnternet içerikle doludur ve bazen bu içerik bulanıklaşabilir. Bu makaledeki adımları takip ederek bulanıklığı giderebilirsiniz. Bu kılavuzun yardımıyla, bir web sitesindeki bir resmin bulanıklığını kaldırabileceksiniz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir