Boston Sarmaşığı Nasıl Yetiştirilir?

Boston sarmaşığı, tipik olarak büyük, eski evleri giydirmek için kullanılan harika, yaygın, tırmanan bir bitki bitkisidir. Yakından akraba olan Virginia sarmaşığı gibi, sonbaharda parlak yeşil yaprakları düşmeden önce kırmızı ve turuncunun ateşli tonlarına dönüştüğünde gerçek bir gösteri yapar.

Boston sarmaşığı, Virginia sarmaşığı ile aynı ailedendir, ancak gölgeye daha dayanıklıdır ve meyve verme eğiliminde değildir. Çok yaygın ve büyük olduğundan, daha büyük bahçeler için en uygunudur ve büyümesini kontrol altında tutmak için biraz bakıma ihtiyacı vardır.

Boston sarmaşığı, İngiliz sarmaşığıyla aynı yerde yetiştirilebilir (hedera sarmalı). Her ikisi de gölgeye dayanıklıdır. Boston sarmaşığı mı yoksa İngiliz sarmaşığı mı yetiştireceğinizi seçmek tercihlerinize bağlıdır: İngiliz sarmaşığı yaprak dökmeyen, Boston sarmaşığı ise yaprak dökendir. İngiliz sarmaşığı, çok çeşitli yaban hayatı için yiyecek ve yuva sağlarken, Boston sarmaşığının yaban hayatı için daha az seçeneği vardır. Boston sarmaşığı sonbaharda kırmızımsı yapraklar geliştirir, ancak yalnızca kısmi güneş ışığında büyürken, İngiliz sarmaşığı tüm yıl boyunca yeşil kalır.

Boston sarmaşığı nasıl yetiştirilir ve bakımı yapılır?

Boston sarmaşığını nemli fakat iyi drene edilmiş toprakta tam güneşte gölgede büyütün. Büyüdüğünüz duvara veya çite kendi kendine tutunmaya başlayana kadar ilk birkaç yıl küçük bir kafes gibi destek sağlayın. Yaz boyunca, ölü veya zarar görmüş yapraklarla birlikte ters sürgünleri bağlamak veya çıkarmak isteyebilirsiniz. Ardından, sonbaharda, büyümesini kontrol altında tutmak için, özellikle bir evde büyüyorsa, pencerelere veya oluklara zarar vermediğinden emin olarak budama yapın.


Boston sarmaşığı nerede yetiştirilir

Boston sarmaşığı, Parthenocissus tricuspidata

Boston sarmaşığı çoğu bahçe toprağını tolere eder. Tam güneşte veya gölgede bir konum için idealdir, ancak gölgeli bir yerde büyürse sonbahar yapraklarının o kadar etkileyici olmayacağını unutmayın. Bu kadar güçlü bir bitki olduğu için büyük bir duvara ihtiyacı olacak – bir dikilitaş veya kafes yapmayacak.


Boston sarmaşığı nasıl ekilir

En iyi sonuçlar için sonbaharda veya ilkbaharda ekin. Önceden bol miktarda organik madde kazarak toprağı iyileştirin ve kuyuya su koyun. Emicileri gelişene ve çite veya duvara tutunana kadar ilk iki yıl destek sağlamak için baston veya küçük bir kafes parçası kullanın.

Buna benzer daha fazla


Boston sarmaşık bakımı

Boston sarmaşığı kontrol altında tutmak için biraz bakım gerektirecektir. Tüm ev duvarınızı kaplamasını önlemek için, budama tarafı sonbaharın sonlarında ve kışın odunsu çerçeveye sertçe geri çekilir. Bunu yaparken, yeni bitkiler oluşturmak üzere saksılanabilmeleri için kendi kendine katmanlanmış gövdelere dikkat edin. Sapları oluklardan ve pencerelerden uzak tutun. Yapraklar büyüktür ve sonbaharda düştükten sonra tırmıklanması gerekir. Yaprak kalıbına mükemmel bir katkı sağlarlar.


Boston sarmaşığı nasıl yayılır

Boston sarmaşığı, Parthenocissus tricuspidata

Boston sarmaşığı, Parthenocissus tricuspidata

Boston sarmaşığı kendinden katmanlıdır. Bu basitçe, bir gövdenin toprağa değmesi durumunda kök geliştirdiği anlamına gelir. Daha fazla bitki üretmek için kendi kendine köklenen bir gövdeyi kazın. Ana bitkilerden kesin ve saksıya koyun. Bunu istediğiniz zaman yapabilirsiniz, bu nedenle köklü gövdelere dikkat edin. Yaz kesimlerini almak için kılavuzumuzu takip edin.


Zararlılar ve hastalıklar

Bozon sarmaşığı, nadiren zararlılardan veya hastalıklardan rahatsız olur. Ancak asma kurdu yaprakları çentikleyebilir ve toprağa yumurta bırakabilir, kurtçukları kökleri yiyebilir ve bitkiyi zayıflatabilir. Bununla birlikte, bu genellikle Boston sarmaşığı kadar güçlü bir bitki için bir sorun değildir.


Boston sarmaşığı satın almayla ilgili tavsiyeler

  • Boston sarmaşığı güçlü bir tırmanıcıdır, onu büyütmek için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Pozisyon ne kadar gölgeli olursa, sonbahar renklerinin o kadar az dramatik olduğunu unutmayın.
  • Bitkileri her zaman hasar veya hastalık belirtileri açısından kontrol edin.

Boston sarmaşığı nereden alınır

Boston sarmaşık çeşitleri büyümek için

Boston sarmaşığı, Parthenocissus tricuspidata.  Fotoğraf: Getty Images.

Boston sarmaşığı, Parthenocissus tricuspidata. Fotoğraf: Getty Images.

  • Parthenocissus tricuspidata – standart Boston sarmaşığı, bu en çok eski binalarda büyürken görülür. Güçlü bir tırmanıcıdır ve tuğlalara çok etkili bir şekilde tutunur, bazen hasara neden olur. Ateşli sonbahar rengi muhteşem
  • Parthenocissus tricuspidata ‘Veitchii’ – bu Boston sarmaşık çeşidinin daha büyük, biraz daha yumuşak yaprakları ona RHS Garden Merit Ödülü’nü kazandırdı. Çok güçlü ve dikkatli bir yönetime ihtiyacı var
  • Parthenocissus tricuspidata ‘Yeşil Bahar’ – sonbaharda kırmızıya dönen hafif etli yeşil yaprakları olan daha kompakt bir çeşittir. 15m ulaşır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir