Cam Kubbe Işık Fikstürü Nasıl Çıkarılır

Cam kubbe aydınlatma armatürleri gibi sarkıt aydınlatma armatürleri, aydınlatma kurulumunuzu özelleştirmenize yardımcı olabilir. Cam kubbe armatürler tavana sıkıca oturur ve daha parlak ve daha şık bir aydınlatma efekti için ışığı dağıtır. Bazen ışığınızı değiştirmek isteyebilirsiniz, bu nedenle cam kubbe ışığını çıkarmanız gerekebilir. Aşağıdaki adımlar, cam kubbe aydınlatma armatürünüzü kolayca çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Peki Cam Kubbe Işık Armatürünü Nasıl Çıkarırım?

Cam kubbeyi çıkarmak için, normalde ışığın altında bulunan süslemenin cıvatasını bulmalısınız. Cam kubbeyi elinizle tutun ve ardından flaşı gevşetmek için saat yönünün tersine çevirin. Bir kez tamamen gevşetildiğinde, camın düşmesini önlemek için cıvatayı dikkatlice çıkarın.

Cam Kubbe Aydınlatma Armatürünü Çıkarma Yolları

Cam kubbe aydınlatma armatürünü sökmek için üç seçenek vardır, bunlar;

  • Vidalı tip mekanizma,
  • Grove veya çentik mekanizması.
  • Yay mekanizması.

Vida tipi mekanizma çok yaygındır. Çoğu kubbe tavan armatürü, cam kubbeyi yerinde tutan metal çerçevelere sahip olduğundan, kubbeyi her zaman desteklemek için yerinde tutan bir ila üç vida olmalıdır. Vidayı gevşetmek için bu alana tek elinizle de erişebilmelisiniz.

Vidaları elinize aldıktan sonra, gevşetmek için saat yönünde birbiri ardına çevirin ve metal çerçeveden çıkarmadan dışarı doğru çekin. Vidaları gevşettikten sonra cam kubbeyi çıkarabilirsiniz, ancak vidaların metal çerçeveden çıkmadığından emin olun.

Cam kubbe aydınlatma armatürünü çıkarmak için çentik veya oluk mekanizması çok basittir. Bir çentik veya oluk sisteminden bir cam kubbeyi çıkarmak için, metale tavana karşı biraz baskı uygulamanız gerekir. Cam kubbeyi gevşetmek için saat yönünün tersine itmek için başka bir basınç uygulamanız gerekir.

Cam kubbe sistemle vidalanmadığında yaylı sökme mekanizması bir seçenektir. Cam kubbeyi yaylı bir aydınlatma armatüründen çıkarmak için, armatürün etrafındaki boyayı gevşetmek için düz uçlu bir tornavida veya bıçak yardımıyla tavana bağlanan metal bileziği kaldırmalısınız. Yay sistemini gevşettiğinizde, cam kubbeyi yaydan aşağı çekmek için elinizi kullanın.

Bazı yaylı aydınlatma armatürleri, bir miktar ap, dürtme veya basınç mekanizması gerektirecektir. Musluk mekanizması için, metal halkaya hafifçe vurun ve cam kubbe çıkana kadar. Dürtme takılan cam kubbe için, kubbeyi çıkana kadar hafifçe itmek için düz uçlu bir tornavida kullanmanız gerekir. Basınçlı mekanizma için kenarlarından elinizle biraz bastırmanız gerekir ve cam kubbe dışarı çıkacaktır.

Oluklu konektörlerle monte edilen cam kubbeler için, sadece vidayı çıkarmak için cam kubbeyi saat yönünün tersine çevirmeniz gerekecektir. Bu şekilde kurulan cam kubbede bazı metal çıkıntılar göreceksiniz ve bunlar cam kubbeyi yerinde tutuyor.

Gömme montajlı cam kubbelerin jantları, tavana yaslanacak şekilde konumlandırılmıştır. Cam kubbeyi çıkarmak için, normalde aydınlatma armatürünün altında bulunan süs cıvatasını bulmalısınız. Camı bir elinizle tutun ve diğer elinizi kullanarak flaşı saat yönünün tersine çevirerek gevşetin.

Vidasız Aydınlatma Armatüründen Cam Kubbeyi Çıkarma

Cam kubbe armatürünü vidasız çıkarmak göz korkutucu bir iş olabilir. Cam kubbenin çıkarılması dikkatli bir şekilde yapılmazsa, tavana ve kubbenin kendisine zarar verebilirsiniz.

Vidasız aydınlatma armatürleri, tavana herhangi bir bağlantı yapılmadan tavana monte edilen armatürlerdir. Çoğu kişi, tavandaki ışık bağlantıları yanlış kullanım nedeniyle zarar görebileceğinden, tavandaki vidasız aydınlatma armatürlerini nasıl çıkarabileceklerini merak eder. Cam kubbeyi çıkarırken ışık konektörlerinin bağlantılardan ayrılmadığından emin olmalısınız.

Vidasız iki tip gömme montaj vardır, bunlar; doğrudan gömme, yarı gömme montajlar ve yönlü gömme montajlar. Gömme montaj, boşluk bırakmadan doğrudan tavana monte edilir ve banyolar için en uygun olanıdır.

Yarı gömme montaj, çoğunlukla yüksek tavanlı odalar için uygundur ve armatür ile tavan arasında bazı kullanılabilir boşluklar ile karakterize edilir. Yön, ışığı belirli bir yöne doğru yoğunlaştırmak için monte edilmiştir.

Bükme ve aşağı çekme yöntemi, cam kubbe armatürlerini vidasız çıkarmanın en yaygın yollarından biridir. Tek yapmanız gereken kubbeyi kademeli olarak yukarı doğru bastırmak ve yavaşça çentik noktasına döndürmek. Bu noktada, çentiği yavaşça yukarı çekin ve aşağı doğru çekin. Prosedürün karmaşıklaşması durumunda başka bir kişinin yardımını isteyebilirsiniz.

Bir yardımcı bulması durumunda, kişi bir süpürge kullanarak aparatı hafifçe çevirerek yukarı doğru itebilir ancak kubbenin kazara düşmesini veya kırılmasını önlemek için dikkatli olmalısınız.

Ampuller veya yaylar cam kubbeyi tutuyorsa, ekstra dikkatli olmanız gerekir. Yaka çevresindeki ağrıyı bir bıçakla gevşetebilirsiniz. Bileziğin etrafındaki boyayı gevşettikten sonra cam kubbeyi yavaşça aşağı doğru çekin ve yayların tam olarak nerede olduğunu bulun. Armatürü açmak için ellerinizi kullanın, özellikle yayların kubbeyi desteklediği bölgeyi.

Armatürü tavandan tamamen ayırdıktan sonra, yay kubbeyi tutarken ampulü değiştirin. Göreviniz sadece bir ampulü değiştirmekse, bu noktada kubbeyi tekrar tavana yerleştirebilirsiniz. Bu seçeneği kullanırken dikkatli olmalısınız çünkü bıçağınız tavanınızda bazı çizikler bırakabilir.

Vurma, metal bir halka kubbenizi tavana sıkıca tuttuğunda bir cam kubbe armatürünü çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Sadece metal halkaya dokunun ve kubbe açılmalıdır. Torna, cam kubbeyi çıkarmanın başka bir seçeneğidir. Tek yapmanız gereken, tavana herhangi bir vidayla takılmamış olsa bile cam kubbeyi döndürmek. Bu seçenek, kubbeye takılı bir dübel tutucusu olduğunda daha basittir.

Işık Kubbe Armatürlerin Faydaları Nelerdir?

Işık kubbesi armatürleri, göz önünde bulundurulmaya değer birkaç arzu edilen fayda ile birlikte gelir. Örneğin, bu aydınlatma armatürü çok düşük güç tüketimi özelliği ile birlikte gelir. Güç tüketiminde %50’ye varan tasarruf sağlayan bir cam kubbe armatür ile enerji maliyetinizden mümkün olduğunca tasarruf edebilirsiniz.

Bir ışık kubbe armatürü kullanmanın bir başka yararı da, ister açık ister kapalı olsun, her yere sığabilmesidir. Bu, mutfak, banyo, oturma odası ve teras ve teras gibi dış mekanlara kurulabilecekleri anlamına gelir.

Cam kubbe aydınlatma armatürlerinin montajı çok kolaydır. İki alt bölüme ayrılan farklı kurulum seçenekleriyle gelirler; Vidalı kurulum ve vidasız kurulum. Vidalı kurulum daha kolay olma eğilimindedir ve kendiniz halledebilirsiniz, ancak vidasız kurulum profesyonel bir elektrikçinin yardımını gerektirecektir. Vidalı monte edilmiş cam kubbe armatürleri, vidasız olanlara kıyasla çıkarmak çok daha kolaydır.

Kubbe aydınlatma ile aydınlatmanızı tüm alana, merkeze veya bir oda veya mekanın belirli bir alanına kolayca yönlendirebilirsiniz. Bu, tercihinize ve özelliklerine bağlı olacaktır.

Kubbe aydınlatmaları çok yönlü ve uyarlanabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli stiller ve boyutlar olduğu için çok yönlüdürler. Bazı vintage veya klasik aydınlatma stillerini yansıtabilen tamamlayıcı dekor bileşenleridir. Ayrıca armatürlere uygun farklı aydınlatma renkleri de bulabileceksiniz. Çoğu insan asma seçeneğini tercih etse de, farklı şekillerde kurulabilmeleri açısından uyarlanabilirler.

Cam kubbe armatürleri yerden tasarruf sağlar. İster tezgahınızın üzerine ister tavanın çok altına kuruyor olun, alanınızın tehlikeye girmesi konusunda endişelenmenize gerek yok. Bu armatürler, yerden tasarruf ederek çalışma alanınızı düzenli tutacaktır. Özellikle bu tür ışıklara ihtiyaç duyulan alanlarda ekstra ışık sağlamak için de kullanılabilirler.

Çözüm

Cam kubbe armatürlerin sökülmesi, armatürlerin kırılmaya karşı hassas olması nedeniyle dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Durumla başa çıkma yeteneğinizden emin değilseniz, yardım etmesi için profesyonel bir elektrikçi çağırmanız yeterlidir. Cam kubbe armatürlerin sökülmesi basit olduğundan, bir elektrikçi kiralamak size çok pahalıya mal olmaz. Ampullerinizi sık sık değiştirmiyorsanız, belki vidasız montaj yöntemlerini de düşünebilirsiniz, aksi takdirde cam kubbe armatürünüz için vidalı montaj seçeneğini kullanmak, sürekli ampul değiştirirseniz daha uygun olacaktır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir