Cam Paket ve Düz Boru: Nihai Karşılaştırma

Aracınız için birkaç egzoz seçeneği vardır ve her biri farklı bir performans sunar. Standart egzoz sistemleri yani susturucular fazla ses çıkarmaz.

Susturucular gibi standart egzoz sistemleri, otomobilin motor sesini kesen tasarımlara sahiptir. Bu nedenle motor bir rahatsızlık veya çok fazla gürültü oluşturmaz.

Buna karşılık, düz boru egzoz sistemleri çok farklı bir deneyim sunar. Düz boru egzoz sistemi tasarımı, otomobilin kaslarını esnetmesine ve ses çıkarmasına olanak tanır. Cam paket ve düz boru egzozu hakkında, yani nasıl çalıştıkları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cam Paket ve Düz Boru

Cam Paket Susturucu

Cam paket susturucu, düz geçişli susturucu olarak da adlandırılır. Egzoz seçeneği, piyasadaki mevcut tüm susturucuların en basitidir ve onu performans sürüşleri için ideal kılar.

Cam paket susturucu, tek ve delikli egzoz borularına sahiptir. Çıkan susturucularda açılı bir boru bulunurken, daha yüksek sesli susturucularda girişten çıkışa uzanan düz bir boru bulunur.

Cam susturucu ile standart susturucu arasındaki fark, benzersiz sesidir. Cam paket susturucu, basınç darbesini emen ve böylece aracınızın sesini azaltan bir cam katmana sahiptir.

Cam paket egzoz, çeşitli sesler sunar, bazıları belirgin şekilde yüksek ve diğerleri kulak tırmalayıcıdır.

Düz Boru Egzoz

Düz boru egzozu, aracınıza önceden takılmış olan standart egzozun yerini alır. Düz boru egzoz takan çoğu otomobil tutkunu, emisyon normlarından daha fazla araç performansı ve egzoz sesi peşindedir.

Düz borulu egzoz, adından da anlaşılacağı gibi düz borular kullanır. Borular, egzoz başlığından doğrudan aracın arkasına kadar uzanır.

Düz boru egzoz sisteminde susturucu veya katalitik konvertör yoktur. Bu nedenle motordan gelen ses ile arabanızın arkasından gelen ses arasında hiçbir şey yoktur. Düz boru egzoz sistemine sahip arabaların daha gürültülü olmasının nedeni budur.

Glass Pack Susturucu Nasıl Çalışır?

Cam paket susturucuların çalışma prensibi oldukça basittir. Motordan gelen ses, sesi emen bir malzemeden geçer.

Bu, susturucudan minimum sesin kaçtığı anlamına gelir. Cam paket susturucunun ses örtme kapasitesi oldukça mükemmeldir.

Araç meraklıları, fantastik ses susturma yetenekleri nedeniyle cam paket susturucuyu kiraz bomba susturucusu olarak adlandırır. Susturucu, sesin aracın motoruna geri dönmesine izin vermediğinden standart susturuculardan daha iyidir.

Cam paket susturucu sesi insan kulağına zarar vermeden dağıtır. Cam paket susturucu ayrıca cam parçacıklarının manşonunu kullanarak yüksek ses dalgalarının neden olduğu motor basıncını da azaltır.

Glass Pack Susturucunun Faydaları

Cam paket susturucu size o agresif ve derin sesi fabrika egzozundan gelen sesten daha iyi verecektir.

Cam paket egzoz sistemi ayrıca aracınızın yakıt ekonomisini de geliştirir, ancak bu büyük ölçüde nasıl sürdüğünüze bağlıdır. Egzoz, performansı 5-10hp’ye çıkaracak, bu da mükemmel.

Tüm cam paket susturucular harika ve paranızın karşılığını veriyorlar. Sesi emme yetenekleri de iyidir. Ancak, kurarken profesyonelleri dahil etmeniz en iyisi olacaktır.

Glass Pack Susturucuların Dezavantajı

Cam paket susturucular tüm araba tiplerine ve modellerine uymaz. Diğeri ise egzoz sistemi yaşlanmaya başladığında korkunç sesler çıkarmaya başlar. Egzoz sisteminin düzenli bakıma ihtiyacı vardır.

Susturucunun yüzeyini erimeyen kaliteli boya ile boyayarak aşınmasını önleyebilirsiniz. Alternatif olarak, kendinize mükemmel bir finişe sahip bir susturucu alın.

Glass Pack Susturucuların Maliyeti Nedir?

Cam paket susturucular genellikle uygun fiyatlıdır ve bunun nedeni basitlikleridir. Egzoz, üst düzey ve karmaşık bir teknoloji içermiyor; bu, üretim sürecini basitleştirir.

Cam paket susturucunun fiyatı kurulumsuz 50 ila 90 dolar arasındadır. Bu egzoz sisteminin komple kurulumu 50 dolara kadar mal olacak, ancak kurulum fiyatı mekaniğe göre değişiyor.

Cam Paket Susturucular Nelerden Yapılmıştır?

Tüm cam paket susturucularında fiberglas vardır ve bu nedenle cam paketler olarak anılırlar. Tüpleri yapmak için kullanılan malzeme, alüminyum, çelik vb. dahil olmak üzere değişebilir.

Ancak, farklı malzemeler farklı fiyatlarla gelir. Çok öderseniz daha iyi malzeme alırsınız.

Düz Borulu Egzoz Nasıl Çalışır?

Düz borulu egzoz, standart egzoz ile bazı benzerlikler paylaşır. Bununla birlikte, düz boru egzozu başlıktan uca kadar uzanır. Ayrıca, motor gürültüsünü azaltmak için susturucu veya katalitik konvertörden yoksundur.

Düz boru egzozu, çoğu motor kafalının sevdiği yüksek sesleri verir. Bununla birlikte, çoğu insan düz boru egzozlarından nefret eder çünkü çok gürültülüdürler, kapalı siteler için ideal değildir.

Düz Boru Egzozunun Faydaları

Daha Fazla Gürültü

Belirtildiği gibi, düz boru egzozlu arabalar çok gürültülüdür. Düz boru gürültüsü için, kurulumdan önce yerel gürültü yasalarınızı kontrol etmeniz önerilir. Bazı kasaba ve şehirlerde gürültülü egzoz sistemlerine sahip arabalar yasaklandı.

Daha iyi performans

Düz boru egzoz sistemlerine sahip arabaların çoğu genellikle yarış arabalarıdır. Bunun nedeni, düz boru egzozunun standart egzozlardan daha iyi performans sunmasıdır.

Düz boru egzozu, egzoz gazlarından gelen motorun basıncını azaltır. Genel olarak, motorun daha iyi çalışmasını sağlar. Aracınızın torkunu ve beygir gücünü arttırır.

Daha İyi Yakıt Ekonomisi

Düz borulu egzozu taktığınızda, yakıt ekonomisinde bir iyileşmeye şahit olacaksınız. Bunun nedeni, düz parça sistem tasarımı ve gazları araçtan nasıl dışarı attığıdır.

Düz boru ayrıca otomobilin ağırlığını azaltarak yakıt tüketimini iyileştirmeye yardımcı olur.

Daha az ağırlık

Standart egzoz sistemini düz bir boru ile değiştirmek arabanızı biraz daha hafif hale getirecektir. Bakımı önemli ölçüde azaltmak için katalitik konvertörü ve susturucuyu denklemden çıkarabilirsiniz. Bakım eskisinden daha hafif olacak ve biraz daha hızlı hale getirecek.

Estetiği İyileştirir

Düz borulu egzozu taktıktan hemen sonra, aracınızın eskisinden daha sportif ve hızlı göründüğünü fark edeceksiniz.

İnsanlar yeni egzoz sisteminin çoğu parçasını görmeyecek, ancak arkadan çıkan boru arabanızın görünümünü iyileştirecek.

Düz Borulu Egzozun Dezavantajları

Çok fazla gürültü

Bazı insanlar, çektiği ilgiden dolayı gürültü çıkaran arabaları kullanmaktan hoşlanır. Arabalarına bakan ve güçlerini fark eden insanlardan hoşlanırlar. Ancak gürültülü arabalar mahalleyi rahatsız edebilir.

Diğer kasaba veya şehirlerde gürültülü araba kullanmak yasa dışıdır ve bu nedenle düz boru egzoz sistemini kurmadan önce yerel yasalarınıza bakmanız gerekir.

Emisyonları Artırır

Egzoz dumanlarını ve gazlarını salmaktan başka, otomobilin egzoz sisteminin oynayacağı başka roller de vardır. Aracın çevreye zarar verebilecek zararlı gazlar salmasını önlemelidir.

Egzoz sistemlerinde bulunan katalitik konvertör, zararlı gazları evren için çok tehlikeli olmayan daha az zararlı gazlara dönüştürür. Bu nedenle, katalitik konvertörü çıkarırsanız, araba kullanırken çok fazla emisyon üretecektir.

Fazladan masraflar

Otomobil, size gerekli performansı sunacak standart bir egzoz sistemi ile geliyor. Sistem, aracınızın iyi şeklini korumasına yardımcı olacaktır.

Standart egzozu düz borulu egzoz ile değiştirmeyi seçerseniz kendinize ekstra bir masraf eklemiş olursunuz. Bunun nedeni, yeni bir egzoz sistemi artı kurulum maliyeti satın almanız gerektiğidir.

Azalan Değer

Bazı durumlarda, düz boru egzozu olan bir arabayı daha yüksek bir fiyata satabileceksiniz. Bu, kişi özellikle bu egzoz sistemine sahip bir yarış arabası arıyorsa.

Bununla birlikte, düz borulu araba satmak, yarış arabası olmayan ortalama bir kişiye satmak zor olabilir.

Bu tür insanlar, yasal olarak sorun yaşamalarına neden olabileceği için gürültülü bir araba için bu ekstra maliyeti ödemezler. Bu nedenle, değer verdiğinizden daha az parayı kabul etmekten başka seçeneğiniz olmayabilir.

Düz Boru Egzoz Maliyeti Nedir?

Bazı otomobil tutkunları egzoz sistemini iyi anlar ve bunları kurma konusunda deneyime sahiptir. Ancak düz boru egzoz sistemi kurulumunu profesyonellere bırakmalısınız.

Düz boru egzozlarının montajı, çoğu insanın bilmediği kaynaklamayı içerir. Ancak, kaynak makinesi ve diğer aletlerle nasıl çalışacağınızı biliyorsanız, kurulum çok maliyetli olmayacaktır.

Düz boru egzozunun montajında ​​kullanılan parçalar yüz dolara mal oluyor. Düz boru egzozunu tam olarak monte etmek birkaç saat sürecektir. Ancak, her arabanın belirli bir parçaya ihtiyacı vardır ve bu da fiyatları farklı şekilde etkiler.

Çözüm

Cam paket susturucunun birincil işlevi, motorun yüksek sesini engellemektir. Egzoz sisteminin motordan gelen sesi azaltması ve böylece motor basıncını düşürmesi beklenir.

Egzoz sistemindeki gaz partikülü, ses dalgası basıncını dağıtır. Öte yandan, yüksek performanslı sürüşler isteyenler düz borulu egzozları tercih etmelidir. Egzoz üst uçtur ve karşı basıncı azaltır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir