Capital Gazette Liberal mi Muhafazakar mı? Gerçek Sonunda Çıktı

Capital Gazette, Crofton-West County, the Capital ve Maryland Gazette’i içeren günlük bir haber kaynağıdır. 1884 yılında kurulmuştur.

Gazete, Annapolis, Maryland’deki yemek ve eğlence, siyaset, spor, haberler ve görüşleri kapsar. Ağırlıklı olarak Maryland ve çevresindeki haberlere odaklanır.

Baltimore Sun Media Group ve Tronc, Capital gazetesinin sahibi ve yöneticisidir. Gazete, finansmanını reklamlardan ve aboneliklerden alıyor.

Şiddetli tartışmalara yol açan sorulardan biri, sermaye gazetesinin liberal mi yoksa muhafazakar mı olduğudur.

Başkent gazetesi, sol-merkez taraflı bir medya kaynağı olarak gruplandırılmıştır. Bunun anlamı, hafif ila orta derecede liberal bir önyargıya sahip olmasıdır. Bazı gizli gündemleri olsa da, gerçek bilgileri yayınladıklarına inanılıyor.

Okurlarını liberal davaları desteklemek için etkilemeyi amaçlayan yüklü kelimeler kullanırlar. Bu, okuyucularının duygularına ve klişelerine hitap ederek elde edilir.

Sermaye Gazetesi Siyasi Önyargısını Anlamak

Bunu daha derine inmeden önce, önce siyasi önyargının ne olduğunu tanımlayalım. Siyasi önyargı, bir siyasi partiyi veya adayı diğerinden daha çekici hale getirmek için bilgileri değiştirmeyi içeren algılanan bir önyargıdır.

Diğer tüm medya kaynakları gibi, Capital de haber yayınlarında gizli bir çıkar çatışması olmayan tarafsız bir haber kaynağı olarak görülmeyi amaçlamaktadır.

Capital gazette, okuyucularını siyasi önyargı iddialarını partizan bir şekilde düşünmeleri için eğitiyor. Hem liberal hem de muhafazakar tarafları öne sürerek kendilerini objektif olarak yansıtırlar.

Her iki taraf da haklı olamayacağına göre, birinin haksız olması gerekecek. Her iki taraftan da tonlarca şikayet gelmesi durumunda, büyük gazetenin “ortada” olması manidar olacaktır.

Sermaye gazetesinin çalışanlarının partizan siyasi duruşlarını alenen tartışmalarını kısıtlaması şaşırtıcı değil.

Gazetenin işvereni olarak, söz konusu politikaya aykırı olduğu tespit edilirse kovulabilirsiniz. Politik duruşlarını açıkça tartışmak, okuyucularının politik yayınlarına olan güvenini sarsabilir..

Siyasi Önyargı: Kârı En Üst Düzeye Çıkarma

Birçok medya kaynağının kâr etme açısından iki teşviki vardır: maliyeti düşürmek ve geliri artırmak ve Capital gazette istisna değildir.

Rekabetçi bir pazardaki medya kuruluşlarının haber yaparak ve tartışmalı bir duruş sergileyerek okuyucuları cezbettiğini fark edeceksiniz.

İnsanlar birbiriyle çelişen manşetleri ve hikayeleri okumayı seviyor ve büyük medya kaynakları bundan faydalanıyor.

Bu hareketin dezavantajı, bazı okuyucular için çekici ve diğerlerini uzaklaştıracak olmanızdır. Capital Gazette, güçlü tartışmalı duruşlar alma konusunda temkinli. Bunun nedeni, reklam gelirlerinden bahsetmiyorum bile, okuyucularından bazılarını kaybetmeleri muhtemeldir.

Kitlelerini veya reklam gelirlerini olumsuz etkileyebilecek herhangi bir “hikaye”den mümkün olduğunca kaçınılır.

İşte benim açımdan başka bir açıklama. Gazete, okuyucularını ve gelirlerini etkileyecek bir tavır almaya istekli değil. Tabii ki, aynı hikayeyi kapsayan rekabetçi bir meslektaş tarafından hikayeyi anlatmak zorunda kalmadıkça.

Böyle bir durumda, okuyucular nezdinde inandırıcılıklarını korumak için hikayeyi örtbas etmek zorunda kalacaklar..

Siyasi Önyargı: Maliyeti En Aza İndirme

Gazetecilik pahalı bir uğraştır. Haber kapsamına ne kadar çok para harcanırsa, kar marjı o kadar az olur. Ve birçok kâr temelli medya kaynağı buna meraklı; mümkün olduğunca az para kullanarak büyük karlar elde etmek istiyorlar.

Sonuç olarak, birçok medya kaynağı haber olarak aktardıkları basın açıklamalarını yeniden yazmayı ve açıklamayı tercih etti. Bu yöntemin uygun maliyetli olduğu kanıtlanmıştır.

Sonunda başlığı değiştirirler, bazı cümleleri başka sözcüklerle ifade ederler ve hikayelerine yeni bir görünüm kazandırmak için bazı paragrafları yeniden düzenlerler.

İlginç bir şekilde, ucuz olduklarını okuyucularına her zaman saklamaya çalışıyorlar.

Gazete bazen haber toplama maliyetini azaltmak için haber kaynaklarıyla iltimas geçiyor. Bunu, alakalı ve oyuna devam edebilmeleri için yaparlar.

Örneğin, büyük gazete tarafından AACPS’yi kapsamak üzere görevlendirilen bir muhabirseniz, haftada birkaç makale yazmanız beklenir.

Belirlenen yerde kaynaklarınızla aynı sayfada değilseniz, bilgi toplamakta zorlanacaksınız. Sizi kapatacaklar ve muhtemelen ‘hikayelerini’ rakiplerinize verecekler.

Hikayeler ve Fikirler için, birkaç şeyden ödün vermek anlamına gelse bile, kaynaklarınızla bir dereceye kadar iyi bir ilişkiye sahip olmanız gerekir. Diğer bilgi kaynaklarının güvenliğini sağlamak oldukça pahalıdır. Ve medya kuruluşları bundan kaçınma eğilimindedir.

Özetle, maliyeti en aza indirmek istiyorsanız, haberleri kaynağınızın bakış açısından aktaracaksınız. Bu, kamu malı yararına olmayabilir.

Başkent Gazetesinde Silahlı Saldırı

28 Haziran 2018’de Maryland’deki Capital Gazette haber merkezinde trajik bir olay yaşandı. Beş çalışan, daha sonra Jarrod Ramos olarak tanımlanan bir silahlı adam tarafından vurularak öldürüldü..

Saldırgandan kaçmaya çalışan iki kişi daha yaralandı. Katliamdan kısa bir süre sonra Jarod, yetkililer tarafından tutuklandı.. Başkent gazetesi saldırısının beş kurbanı burada.

1. Rob Hiaasen

Rob deneyimli bir gazeteciydi ve üç çocuk babasıydı. Carl Hiaasen’in yazar kardeşiydi. Rob, 1993 yılında Baltimore Sun Group’a katıldı.

2010 yılından itibaren Başkent Gazetesi’nde editör yardımcısı olarak çalıştı. 33 yıl mutlu bir evlilik yaşadı. Çekimin yapıldığı gün karısının doğum günüydü.

2. Gerald Fischman

Çekim sırasında 61 yaşında olan Gerald, bir başyazı sayfası editörüydü. Ona yakın olanlar onun biraz yalnız ama çok zeki olduğunu söylediler. Toplumun siyasi dinamiğini tam olarak anlamış çok saygın bir yazardı.

3. Wendi Kışları

Wendi Winters 65 yaşındaydı ve dört çocuk annesiydi. 2013 yılında başkent gazete topluluğuna katılmadan önce gazetede serbest yazar olarak çalıştı. Gazete için özel bir yayında çalıştı.

4. John McNamara

John McNamara, başkent gazetesinde personel yazarı olarak çalıştı. Ateş edildiğinde 56 yaşındaydı. Bölgede ağırlıklı olarak basketbolla ilgilendi ve gerçek bir sporcu olduğu söylendi.

5. Rebecca Smith

Rebecca, çekimin en genç kurbanıydı. Gazetede satış asistanı olarak çalışmak üzere işe alındı. 34 yaşındaydı ve kibar, düşünceli ve düşünceli biri olduğu söyleniyordu.

Capital Gazette Çekiminin Sebebi Neydi?

Maryland’deki başkent gazetesinde yaşanan silahlı saldırıyla ilgili birçok spekülasyon var. Hatta bazıları, siyasi önyargıları nedeniyle siyasi olarak kışkırtıldığına inanıyor.

Daha sonra soruşturmanın seyrini sürdürdükten sonra, tüm siyasi katılım iddialarının yanlış olduğu belirlendi.

Saldırganın saldırmak için kendi kişisel nedenleri olduğu tespit edildi. Ramos gazeteye karşı sert bir intikam aldı. Çekim, medya kaynağına karşı açtığı bir hakaret davasıyla bağlantılıydı.

Gazete, taciz ettiği ve suçlamaları kabul ettiği lise sınıf arkadaşı hakkında bir makale yayınlamıştı. Davayı kaybetti ve bu, özgürlüğünün ve beş masum insanın hayatının sona ermesinin başlangıcı oldu.

SSS

Başkent gazete web sitesinde nelere erişebilirim?

Abonelik seviyenize bağlı olacaktır. Ücretli bir abonelikte oturum açmadıysanız, ayda yalnızca beş makaleye erişebilirsiniz. Sınırsız dijital erişim aboneliği olan okuyucular, web sitesindeki her şeye erişebilecek.

Sınırsız Dijital Erişim Aboneliğim yoksa premium makalelere erişebilir miyim?

Hayır, premium etiketli makalelere yalnızca sınırsız dijital erişim aboneliği olanlar erişebilir.

Sınırsız Dijital Erişim ile nelere erişeceğim?

Sınırsız erişim, video ve fotoğraf galerisi, başkent ve Maryland Gazette eGazetesi, blog ve köşe yazarları ve özel bekçi gazeteciliği alacaksınız..

Bulmacalara ve oyunlara erişmek için kayıt olmam veya Sınırsız Dijital Erişim Aboneliğim olması gerekir mi?

Hayır, oyunlara ve bulmacalara erişmek için abone veya kayıtlı kullanıcı olmanıza gerek yok.

EZ Pay nedir?

Bu, Baltimore Sun aboneliğinizin ödemesini yapmak için güvenle kullanabileceğiniz bir ödeme seçeneğidir. Banka, çek hesabı veya kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Sermaye Gazetesi aboneliğimi nasıl iptal edebilirim?

Aboneliğinizi iptal etmek için daha fazla yardım için lütfen (443) 692-9011’i arayın.

Çözüm

Sermaye gazetesi, liberal veya muhafazakar gündemleri destekleyip desteklemediğini gerçekten umursamıyor. Makale için önemli olan, grubun yabancılaşmak istemedikleri bir izleyici kitlesi oluşturmamasıdır..

Gelirleri ve izleyicileri ile daha fazla ilgileniyorlar. Ayrıca iftira davalarından kaçınmaya hevesli olan araştırma haberlerinin çoğu, hükümet tarafından yürütülen soruşturmadan elde edilen geri dönüştürülmüş bilgilerdir.

Yerel polis, denetçiler ve yargı kararlarından gelen bilgi ve verileri kullanırlar. Bu tür bilgilere güvenmek, kağıda karşı herhangi bir dava açma riskini ortadan kaldırır, ancak bunun bir bedeli vardır.

Sistemik önyargı tehlikesi vardır; Hepimiz, kendisini araştıran ve rapor eden bir hükümetin raporlarına körü körüne güvenmekten daha iyisini biliyoruz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir