Çapraz Zincir Teknolojisinin Önemi Nedir?

Blok zinciri endüstrisi genişledikçe, benzersiz yaklaşımlara, fikir birliği mekanizmalarına ve uygulama barındırma yeteneklerine sahip yeni blok zinciri protokolleri tanıtılmaktadır. Blockchain’in mimarisi onları silolarda çalışmaya zorlayarak büyümeyi yasaklıyor. Eşzamanlı geliştirme nedeniyle ölçeklenemezler. Uyumsuz ekosistemler yaratmak. Çapraz zincir teknolojisi, Blockchain birlikte çalışabilirliğini destekler. Blockchain birlikte çalışabilirliğinin neden önemli olduğunu düşünün.

Blok Zincirleri Neden Birlikte Çalışabilir Olmalı?

Blok zinciri protokollerinin sınırlamalarının üstesinden gelmek ve daha iyi ölçeklenebilirlik, daha hızlı blok süreleri ve daha güçlü güvenlik elde etmek için blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik gereklidir. Ek olarak, yorumlanabilirlik, blok zinciri teknolojisiyle ilişkili işletme giderlerini azaltacaktır. Aşağıda, yetersiz veya var olmayan birlikte çalışabilirlikten kaynaklanan blok zinciri kısıtlamalarının bir listesi bulunmaktadır.

  • Bitcoin ve Ethereum arasında doğrudan uyumluluk olmaması nedeniyle, Bitcoin kullanıcıları kripto paralarını Ethereum DeFi ekosistemi içinde harcayamazlar.
  • Birlikte çalışabilirlik eksikliği nedeniyle tüketiciler, merkezi bir kripto para birimi değişimi kullanmadan BTC’yi ETH’ye çeviremezler.
  • Hem Ethereum hem de Binance Akıllı Zinciri USDT’yi destekler, ancak USDT’yi doğrudan Ethereum blok zincirinden Binance Akıllı Zincirine veya başka bir blok zincirine iletmek mümkün değildir.
  • Blockchain öncüleri, Blockchain’i geleneksel bankacılık sistemine entegre etmek istiyor. Ancak, uyumluluk eksikliği verimli bir çözümün geliştirilmesini engelleyecektir. Çünkü iki banka ayrı blok zincirleri kullanırsa, banka hesapları arasında işlem yapmak imkansız değilse de zor olacaktır. Birlikte çalışabilirlik olmadan, finans sektöründeki Blockchain, entegre olmaktan çok parçalı bir sistem üretecektir.

Çapraz Zincir Teknolojisi Nasıl Uygulanır?

Çapraz zincir teknolojilerini kullanmak için tek bir yöntem yoktur. Farklı ağlar, üçüncü taraflara veya merkezi çözümlere güvenmeden çok sayıda zincirde işlemlere izin vermek için blok zinciri birlikte çalışabilirliği için çeşitli yöntemler benimseyebilir. Aşağıda zincirler arası iletişim için birçok teknik listelenmiştir.

Atom Takasları

Atomik takaslar, iki zincir gerçekten iletişim kurmadığından, gerçek bir zincirler arası iletişim değildir. Ancak sistem, kullanıcıların zincirler arası işlemleri koordine etmelerini sağlayarak bir kripto para biriminin bir diğeri ile doğrudan değiştirilmesine izin verir. bir zincirler arası değişimAtomex’ten başkasına bakmayın.

Yönetilmeyen SPV’ler

İş Kanıtı geçmişinin bir bölümünü doğrulamak için yeterince karmaşık bir akıllı sözleşmeye izin verir. Düşük maliyetleri nedeniyle, durum bilgisi olmayan SPV’ler çok sayıda kullanım örneğine göre özelleştirilebilir.

Röleler

Röleler, bir zincirin akıllı sözleşmesinin diğer zincirlerdeki olayları doğrulamasını sağlar. Röle, talep üzerine tüm zincir geçmişini ve bireysel başlıkları kontrol edebilir. Aktarma yaklaşımı, aktarma güvenliği ile operasyonel gider arasında ödünleşimler kullanır. Ancak, rölelerin çalıştırılması bazen maliyetlidir.

Birleştirilmiş Konsensüs

Bu yaklaşım, zincirler arasında her iki yönde birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak için bir röle zinciri kullanır. Birleştirilmiş konsensüs, uygulanabilmesi için sıfırdan zincire entegre edilmelidir. ETH2.0 ve Cosmos, birleştirilmiş fikir birliği kullanan projelerdir.

Federasyonlar

Federasyonları kullanarak, sınırlı sayıda güvenilir insan, bir blok zincirinin diğerinde olup olmadığını doğrulayabilir. Federasyonlar güçlüdür, ancak üçüncü bir tarafa güvenmek gereklidir. Bu, Blockchain’in ademi merkeziyetçiliğinin her ilkesiyle çeliştiği için en kötü eksikliğidir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir