Cep Telefonunuzda GPS İzleyici Nasıl Tespit Edilir

Çoğu durumda, cep telefonunuzdaki bir GPS izleyiciyi yok sayabilirsiniz. Ancak telefonunuzun izlendiğini düşünüyorsanız, gerçekten sizi takip edip etmediğini belirlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk adım, telefonunuzun konum geçmişini kontrol etmektir. Belirli bir süredir konumunuzu izliyorsa, izleyicinin Google Haritalar veya Apple Haritalar gibi bir üçüncü taraf hizmetten olması muhtemeldir. Telefonunuzun konum geçmişi yoksa, izleyiciyi aramayı veya kısa mesaj göndermeyi deneyebilir ve konumunuzu izlemeyi durdurmasını isteyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, telefonunuzu sıfırlamayı veya pilini silmeyi deneyebilirsiniz.

Cep Telefonunuzda GPS İzleyici Nasıl Tespit Edilir?

1. Telefonunuzun konum geçmişini kontrol edin. Belirli bir süredir konumunuzu izliyorsa, izleyicinin Google Haritalar veya Apple Haritalar gibi bir üçüncü taraf hizmetten olması muhtemeldir. Telefonunuzun konum geçmişi yoksa, izleyiciyi aramayı veya kısa mesaj göndermeyi deneyebilir ve konumunuzu izlemeyi durdurmasını isteyebilirsiniz.

2. Bu işe yaramazsa, telefonunuzu sıfırlamayı veya pilini silmeyi deneyebilirsiniz.

3. Son olarak, bu çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa, tehdit altında olabileceğiniz için polise başvurmalısınız.

Bir GPS İzleyicinin Konumunuzu İzlemesini Nasıl Durdurursunuz?

1. Telefonunuzun konum geçmişini kontrol edin. Belirli bir süredir konumunuzu izliyorsa, izleyicinin Google Haritalar veya Apple Haritalar gibi bir üçüncü taraf hizmetten olması muhtemeldir. Telefonunuzun konum geçmişi yoksa, izleyiciyi aramayı veya kısa mesaj göndermeyi deneyebilir ve konumunuzu izlemeyi durdurmasını isteyebilirsiniz.

2. Son olarak, bu çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa, tehdit altında olabileceğiniz için polise başvurmalısınız.

3. Bazı durumlarda, GPS İzleyiciler, bilgisayar korsanları tarafından kredi kartı bilgileri, şifreler gibi özel bilgileri ve diğer kişilerin kişisel bilgisayarlarından ve mobil cihazlarından diğer hassas verileri çalmak için de kullanılır. Bu nedenle, birisinin bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda izinsiz olarak GPS izleyici kullandığını düşünüyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

4. Spybot S&D veya Malwarebytes Anti-Malware gibi bir casus yazılım önleme programı kullanarak PC’nizde/dizüstü bilgisayarınızda bulunan herhangi bir kötü amaçlı yazılım türünü kontrol edin ve ilgili kötü amaçlı yazılım temizleme özelliklerini kullanarak virüslü dosyaları kaldırın.

5. Bilgisayarınıza yüklenmiş olabilecek her türlü casus yazılım/kötü amaçlı yazılım programını kaldırmak istiyorsanız, casus yazılım/kötü amaçlı yazılım/reklam yazılımı/spambot’lar ve reklamlar dahil olmak üzere her türlü tehdidi kaldırmanıza yardımcı olacak Reimage kötü amaçlı yazılım temizleme yazılımını kullanın. bilgisayarınıza izinsiz olarak yüklenmiştir.

6. Ayrıca, bilgisayarınıza izinsiz yüklenmiş olabilecek her türlü casus yazılım/kötü amaçlı yazılım ve virüsleri kaldırmak için SpyHunter Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı’nı kullanmanız önerilir.

7. Bilgisayarınıza Kötü Amaçlı Bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek istiyorsanız Yazılım veya herhangi bir tür kötü amaçlı yazılım daha sonra ücretsiz Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracını kullanır.

8. Kişisel bilgilerinizin bilgisayar korsanları ve siber suçlular tarafından çalınmasını önlemek için dizüstü bilgisayar, cep telefonu veya diğer çevrimiçi cihazları kullanırken halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmamanız şiddetle tavsiye edilir.

9. Ayrıca, güvenli bir parola kullanın ve tüm kişisel bilgilerinizin bilgisayarınızda nerede saklandığını bildiğinizden emin olun, çünkü bilgisayar korsanları tek bir fare tıklamasıyla tüm bu dosyalara erişebilir.

10. Birinin bilgisayarında izinsiz olarak GPS İzleyici kullandığını düşünüyorsanız, tehdit altında olabileceğiniz için polise başvurun.

GPS Tarafından Takip Edilme Tehlikesi

1. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki GPS takip cihazları yeni bir icat değil 1990’lardan beri kullanılıyor. Kullanımlarının temel nedeni, kolluk kuvvetleri ve askeri amaçlar için insanları ve araçları izlemektir.

2. Ancak, artık akıllı telefonların ve GPS özellikli diğer cihazların piyasaya çıkmasıyla, herkes izinleri olmadan başkalarını takip edebilir. Bunun nedeni, çoğu akıllı telefonun GPS özellikleriyle donatılmış olması ve bir cihaz ilk kez etkinleştirildiğinde genellikle varsayılan olarak açık olmasıdır.

3. Bu nedenle, onu iyi tanımıyorsanız veya konumunuz veya belirli bir gündeki etkinlikleriniz hakkında hiçbir fikirleri yoksa, birini takip etmeden önce iki kez düşünmelisiniz.

4. Buna ek olarak, çoğu insanın günümüz GPS teknolojisinin ne kadar güçlü ve doğru olduğunun farkında olmadığını anlamak da önemlidir, çünkü alışveriş merkezleri, mağazalar, süpermarketler gibi halka açık yerlerden geçerken konumunuzu takip edebilir. restoranlar, kafeler, vb. ve ayrıca yukarıda bahsedilenler gibi ticari yazılım araçları (casus GPS) sayesinde bu bilgilere erişimi olan herkes tarafından her bir hareketin izlenebildiği evler ve ofisler gibi özel yerlerde.

5. Ayrıca, bu teknolojinin şehirlerdeki trafik akışını izlemek gibi diğer insanların konumlarını takip etmekten başka birçok amacı olduğunu da belirtmekte fayda var; hava kirliliği seviyeleri hakkında veri toplama; çevrimiçi perakendecilere müşterinin alışveriş alışkanlıkları hakkında bilgi sağlamak; su seviyesini belirlemek ve hatta evinizin yakınında kuyu olup olmadığını öğrenmek.

6. Bu GPS izleme cihazlarının sizin için bir tehdit olmadığını düşünüyorsanız, her türlü aracı ve hatta evcil hayvanları izlemek için kullanılabildikleri için tekrar düşünün. Bunun nedeni, bu cihazların genellikle “etiketler” olarak bilinen otomobil, kamyon, bisiklet vb. araçlara takılan radyo vericilerinin konumlarını kaydederek çalışmasıdır. Ve arabanızda takılı bir etiket varsa, bu teknolojiye erişimi olan herkes tarafından her zaman izlenecektir.

7. Buna ek olarak, GPS takip cihazlarının sizin için bir tehdit olmadığını düşünüyorsanız, nerede yaşadığınızı veya çalıştığınızı öğrenmek için suçlular ve kötü niyetli diğer kişiler tarafından da kullanılabileceğini bilmelisiniz. veya çocuklarınızın okula gittiği veya oynadığı yer.

8. Yani bu size yakın birinin başına geliyorsa, bu konuyu yetkililerle konuşup bir an önce cihazdan kurtulmanız hem sizin hem de onlar için çok önemlidir çünkü bu cihazlar kolayca bulunabilir. Google Haritalar’ı kullanmayı bilen herkes tarafından ücretsiz internet.

9. Araştırmamdan öğrendiğim bir diğer şey ise, çoğu insanın bu tür cihazların kendilerine karşı kullanılmasının ne kadar tehlikeli olduğunu bilmemeleri, çünkü yeteneklerinin farkında değiller ve belirli kişilere karşı kullanımlarını kısıtlayan yasalar yok. bireyler (casus GPS).

10. Bu nedenle, biri sizin izniniz olmadan bilgisayarınızı kullanırsa, yetkililerle iletişime geçin ve o kişi hakkında uzaklaştırma kararı alın. Daha sonra sizin rızanız olmadan cep telefonunuzda kullanmaya çalışırlarsa, yetkililere başvurun ve o kişi hakkında uzaklaştırma kararı alın.

Çözüm

Telefonunuzun izlendiğini düşünüyorsanız, gerçekten sizi takip edip etmediğini belirlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Telefonunuzu sıfırlamak veya pilini silmek yardımcı olabilir.

SSS

1. Telefonumun izlenip izlenmediğini nasıl anlarım?

Telefonunuzun ekranında bir GPS simgesi görüyorsanız, telefonunuzun izleniyor olması muhtemeldir.

2. Telefonumu sıfırlarsam veya pilini silersem ne olur?

Telefonunuzu sıfırlarsanız veya pilini silerseniz, izleme yazılımının cihaza bağlanması engellenir, ancak yine de çevrimiçi olarak bulunabilir. Telefonunuzu evde bırakırsanız, yazılım, hücresel kuleleri kullanarak konumunu izlemeye devam edebilir. Telefonunuzu yanınıza alırsanız ve sıfırlamazsanız veya pilini silmezseniz, yazılımın nereye gittiğinizi takip etmesi mümkün olmayacaktır.

3. Bir izleme programının maliyeti nedir?

Bir izleme programı, bir çevrimiçi satıcı aracılığıyla satın alınırsa aylık 10 ABD Doları ve yetkili bir satıcı aracılığıyla satın alınırsa ayda 50 ABD Doları’na mal olabilir. Bazı programlarda, yıllık 25 ABD Doları (veya iki yıl için 250 ABD Doları) ücret ödeyerek aboneliklerini yenilemedikleri sürece, müşterilerden ilk yıldan sonra ayda 100 ABD Doları tahsil edilir. Şirketlerin çoğu, aylık abonelikler için ayda 20 ila 30 ABD Doları ve yıllık abonelikler için 10 ila 20 ABD Doları arasında ücret almaktadır (bazıları yılda yaklaşık 60 ABD Dolarına kadar ücret almaktadır).

4. Bu programları herkes kullanabilir mi?

Evet! Şirketlerin bu programları satmakla ilgilenmelerinin nedenlerinden biri de budur – müşterilerinin davranışlarını denetlemek değil, yazılım satma işindedirler. Müşterilerin cep telefonları dışındaki cihazlara izleme yazılımı indirmesine izin veren bazı programlar da vardır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir