Çevrimiçi Kimlik Doğrulama, e-Ticaret Sektörünü Nasıl Şekillendiriyor?

Çevrimiçi kimlik doğrulama, e-ticaret dünyasında giderek daha kritik hale geliyor. İşletmelerin dolandırıcılığı azaltmasına, müşteri deneyimini iyileştirmesine ve satışları artırmasına olanak tanır. Çevrimiçi kimlik doğrulama ile, ödeme sürecinizden geçen her kullanıcının söylediği kişi olduğundan emin olabilirsiniz. Bu, gizli bilgileri çalmaya veya işinizde dolandırıcılık yapmaya çalışan bir sahtekar olmadıkları anlamına gelir. Bu teknolojinin e-ticaret işletmelerine nasıl fayda sağlayabileceğine bakalım.

Çevrimiçi İşlerde Verimlilik

Çevrimiçi kimlik doğrulamayı duymuş ve bunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve neden kullanmanız gerektiğini merak etmiş olabilirsiniz. Çevrimiçi kimlik doğrulama, internette alışveriş yaparken veya çevrimiçi işletmelerle etkileşim kurarken kimliğinizi doğrulamanın yeni bir yoludur.

En son veriler şunu gösteriyor: 4.9 milyar internet kullanıcısı Bu kadar çok sayıda internet kullanıcısı ile e-ticaret için çevrimiçi satın alma sürecini olabildiğince hızlı ve basit hale getirmek gerekli hale geldi. Çoğu tüketicinin, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazaları ziyaret etmek gibi daha geleneksel yöntemler yerine çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ettiği düşünülürse, özellikle doğrudur.

Ayrıca, bu gün ve yaşta, verimlilik gerekli bir gerekliliktir. Etkin süreçlere sahip olmayan işletmeler, sahip olan rakiplere göre dezavantajlı olacaktır. Ayrıca müşteriler dijital ortamda çalışarak sağlanabilecek firmalardan hızlı ve doğru hizmet beklemektedir. Çevrimiçi kimlik yönetimi, aşağıdaki şekillerde verimliliğe yardımcı olur:

  • Bilgilerine her an her yerden ulaşabilen hem alıcı hem de satıcı için kolaylık sağlar.
  • İşlem, gerekmedikçe manuel müdahale gerektirmediği için hızlıdır.
  • Taraflar arasında bilgi paylaşımı da hızlı bir şekilde gerçekleşir ve doğruluğu artırır.

Sevkiyat Hatalarında Azalma

Müşterileriniz hakkında daha doğru bilgilerle nakliye hatalarını ve kayıp siparişleri daha iyi önleyebilirsiniz. Hem siz hem de müşteriniz için bir kazan-kazan durumudur. İlk olarak, geliri artırırken maliyetleri düşürerek daha esnek nakliye seçenekleri sunabilirsiniz. Müşterileriniz satın alımlarında daha fazla güven duyacak ve bu da daha fazla satış anlamına gelecektir.

Sevkiyat hatalarını veya eksik ürünleri önlemenin yanı sıra, daha geniş bir teslimat alternatifi yelpazesi sunmak, masraflardan tasarruf sağlayabilir. Çevrimiçi kimlik doğrulama, sipariş formlarına doğru bilgileri girmelerini sağlayarak tüketicilerin paketlerini daha hızlı almalarına da yardımcı olur. Böylece yerine getirme sürecinde hızlı bir şekilde işlenebilir.

Satış Artışı

En önemli faydalarından biri çevrimiçi kimlik doğrulama tüketiciler için daha sorunsuz bir deneyim yaratma yeteneğidir. Bu, e-ticaret mağazalarına daha fazla güven anlamına gelebilir. Aynı zamanda hem çevrimiçi hem de çevrimdışı satışların artması anlamına gelebilir. Alışveriş yapanların, gönderim hatalarını, ters ibraz sahtekarlığını ve kimlik hırsızlığını azaltarak ödeme sürecinin son adımına ulaştıklarında sepetlerini terk etme olasılıkları çok daha düşüktür.

Ek olarak, perakendeciler, bir e-ticaret mağazasından satın alan herkesin her işlem sırasında gerçekten iddia ettikleri kişi olmasını sağlayarak müşteri hizmetlerini iyileştirebilir. Yanlış fatura bilgileri nedeniyle siparişlerin iptal edilmesini önleyebilirler. Bu iptallerle ilişkili maliyetleri aynı anda azaltırken müşteri memnuniyet düzeylerini artırır.

Uzaktan Personel İşe Alma ve Dış Kaynak Kullanımı

E-ticaret şirketleri, uzaktan çalışanları işe alırken veya işin belirli yönlerini dışarıdan temin ederken giderek daha fazla çevrimiçi kimlik doğrulama hizmetlerine yöneliyor.

Bunun faydaları şunları içerir:

  • Yanlış kişiyi işe alma riskinin azalması: style=”font-weight: 400;”> İnsan hatasını ortadan kaldırmak maliyetli ve zaman alıcı olabilir.
  • Artan hız işe alırken: İşinizin verimli bir hızda büyüyebilmesi için başvuru sahiplerini hızlı bir şekilde işleme koyun.
  • Rişe almada azaltılmış maliyet: Otomatik bir sistem kullanmak, pahalı geçmiş kontrolleri ve doğrulama süreçlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Adayları incelemekten çok bir iş kurmak için daha fazla harcama yapmanızı sağlar.

Kimlik yönetimi

Çevrimiçi kimlik doğrulama, bir kişinin dijital kimliğini doğrulama işlemidir. Dijital kimlik, insanların, kuruluşların ve diğer varlıkların dijital temsilidir. Dijital kimlikler, kimlik doğrulama, yetkilendirme ve tanımlama amaçları için kullanılır. Ayrıca e-ticaret işlemlerinde itibar ölçümü ve risk değerlendirmesi gibi birçok amaç için kullanılmaktadırlar.

Kimlik Yönetimi (IdM), kuruluşlar içinde veya kuruluşlar arasında dijital kimliklerin oluşturulmasını, kullanılmasını, sağlanmasını, iptal edilmesini ve arşivlenmesini yönetir. Kuruluşların bu süreçleri mümkün olandan daha verimli bir şekilde yönetmelerini sağlar.

AML Uyumluluğu

AML veya kara para aklamayı önleme, bir dizi yasa ve düzenlemedir. Finansal kurumların ve diğer düzenlenmiş kuruluşların durum tespiti yapmalarını gerektirir. Bunlar müşteriler üzerinde gerçekleştirilir, şüpheli faaliyetleri izler ve şüpheli işlemleri uygun makamlara bildirir. Kara para aklama ve terörün finansmanı gibi mali suçları önlemelerine yardımcı olur.

AML uyumluluğu, müşterilerinizi tanımlamak için güvenilir bir kimlik doğrulama sağlayıcısı kullanmanın en önemli avantajlarından biridir. Diğer fayda ise basittir. Müşterinizin kim olduğunu bilmiyorsanız ve herhangi bir kimliğiniz yoksa. O zaman kimliklerini doğrulamanın veya üzerlerinde herhangi bir durum tespiti yapmanın hiçbir yolu yok.

Bu kulağa bariz gelebilir, ancak bu sadece bugünlerde birinin hangi isimle geçtiğini bilmekle ilgili değil. Ayrıca nereden geldiklerini veya hangi dilleri konuştuklarını da bilir, başka bir yerde onlar için tutuklama emri çıkarılmış olsa bile. Çünkü bunları bilmemek, böyle şüpheli bir kişiyle olan iş anlaşmalarınızda bir şey olduğunda/olduğunda AML yasalarını kendiniz çiğnemek anlamına gelebilir.

Azaltılmış Ters İbraz Dolandırıcılığı

Yakın zamanda bildiri tipik ABD tüccarının her ay 1.740 dolandırıcılık girişimi yaşadığını gösteriyor. Çabaların %50’sinden fazlasının başarılı olmasıyla 2021, başarısız olanlardan daha başarılı denemelere sahip olacak. Bu nedenle, ters ibraz dolandırıcılığı perakende sektöründe büyük bir sorundur. E-Ticaret işletmelerinin ödeme işleme stratejilerine daha fazla dikkat etmesinin ana nedenlerinden biri budur. Ters ibrazlar, e-ticaret mağazalarından, bankalardan, kredi kartı şirketlerinden ve tüketicilerden para çalmak için kullanılabilir.

Çevrimiçi kimlik yönetimi, tüketicilerin söyledikleri kişi olmalarını sağlayarak ters ibraz sahtekarlığının önlenmesine de yardımcı olur. Bir müşteri çevrimiçi satın aldığında, satıcı veya e-perakendeci, bilgilerini onaylayacak ve ödeme sırasında sağlanan bilgilerle eşleştiğini doğrulayacaktır. Bir işlem tamamlandıktan sonra perakendeciler için maliyetli ters ibrazlara yol açabilecek sahte dolandırıcılık veya hırsızlık iddialarına karşı korunmaya yardımcı olur.

Tüccarlar, satın alma yapmadan önce müşterilerin kimliklerini doğrulayarak, şüpheli dolandırıcılık nedeniyle hesaplarının dondurulmasını önleyebilir.

Genel Olarak Daha İyi Yönetim

Çevrimiçi kimlik doğrulama süreci tüketiciler için daha karmaşık ve zaman alıcı hale geliyor. Ancak, hileli satın alma yapmak daha zordur ve bu hem perakendeciler hem de tüketiciler için iyidir. Ayrıca, kullanıcıların bilgileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmaları ve bu hizmetleri kullanırken kendilerini daha güvende hissetmeleri anlamına gelir.

Müşterilerin zamandan tasarruf etmesinin yanı sıra, çevrimiçi kimlik doğrulama sistemleri, e-ticaret mağazaları için daha iyi güvenlik protokolleri oluşturabilir. Sonuç olarak, tüccarlara müşterileri veya potansiyel müşteriler hakkında daha doğru bilgiler sağlarlar.

Çevrimiçi Kimlik, e-Ticaret Sektörünü Şekillendiriyor

Bu makalede, çevrimiçi kimlik doğrulamanın e-ticaret sektörünü nasıl şekillendirdiğini inceledik. Sunulan bu kadar çok avantajla, giderek daha fazla çevrimiçi satıcının bu hizmete yönelmesi şaşırtıcı değil. Ayrıca, son yıllarda ne kadar ilerleme kaydedildiğini ve çevrimiçi doğrulama hizmetlerine olan talebin ne kadar arttığını görmek harika.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir