Cleome (Örümcek Bitki) Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Yapılır?

örümcek çiçeği (Cleome hassleriana), yazın başından sonbaharın ortasına kadar olağandışı şekilli büyük çiçek başlarının muhteşem ve çarpıcı bir görüntüsünü oluşturan, uzun boylu, donmaya dayanıklı bir yıllıktır. Çiçek başları, çiçeklere bıyık veya ‘örümcek’ görünümü veren uzun, göze çarpan stamenlere sahip beyaz, pembe veya mor-pembe olan birçok küçük çiçekten oluşur. Çiçekler, 1,5 m yüksekliğe kadar uzun, dik gövdelerde bulunur, gövdeler genellikle dikenlidir ve çekici orta yeşil palmiye yapraklarıyla kaplıdır. Çiçekler kokuludur ve arılar ve kelebekler için çekicidir. Bu yıllık, yaz çiçeklerinin bir karışımına yükseklik katmak için muhteşem bir ‘nokta’ bitkisi veya uzun ömürlü bitkiler arasında renk ve yükseklik eklemek için bir sınırda yapar. Cleome ayrıca iyi bir kesme çiçek olur. Egzotik görünümüne rağmen, güneşi seven bu yarı dayanıklı yıllık, tohumdan yetiştirmek kolaydır.

cleome nasıl yetiştirilir

Erken ilkbaharda sıcağında cleome tohumunu ekin ve sertleşmeden ve donlardan sonra dikmeden önce örtü altında sıcak, iyi aydınlatılmış bir yerde büyütün. Kurak dönemlerde su ve çiçeklenmeyi hızlandırmak için besleyin. Bitkilerin rüzgara karşı korunmak için istiflenmesi gerekebilir.


cleome nerede yetiştirilir

Cordyline ile büyüyen Cleome

Örümcek çiçeğini tam güneşte ve verimli, iyi drene edilmiş toprakta büyütün. Uzun gövdeler hasara karşı hassas olduğundan, bitkilerin rüzgardan korunduğu bir yere yerleştirin. İyi yerler arasında, yazlık bir yatak görüntüsü oluşturmak için diğer renkli yıllık bitkilerle karıştırılmış bir bordürün ortasından arkasına veya kalıcı bitkiler arasındaki sınır boşlukları bulunur. Örümcek çiçeği, uzun boylu olması nedeniyle büyük kaplar dışında saksılar için ideal değildir.


cleome nasıl ekilir

Bir tencereye cleome dikmek

Bir tencereye cleome dikmek

Örtü altında büyüyen bitkileri, donlar geçtikten sonra yazın başlarında dikmeden önce 10-14 gün boyunca dışarıya alıştırmak için sertleştirin. Dikimden hemen sonra su verin.


cleome için bakım

Dikimden sonra, ilk birkaç hafta kökleşene kadar sulayın ve ardından kuru dönemlerde düzenli olarak sulayın. Sapları uzadıkça ve çiçek başları oluştukça bitkileri kazıklayın veya destekleyin. Yaz boyunca iki haftada bir, çiçeklenmeyi hızlandırmak için potas içeriği yüksek bir sıvı gübre uygulayın. Deadhead, daha fazla çiçek teşvik etmek için çiçek açtı.


cleome nasıl yayılır

Tohumları örtü altında Şubat/Mart aylarında başlatın, nemli tohum kompostuna ekin ve ince bir perlit veya vermikülit tabakasıyla kaplayın. Tohumun güvenilir bir şekilde çimlenmesi için 20°C sıcaklıkta tutun. Fideler işlenecek kadar büyüdüğünde, ayrı saksılara nakledin ve yazın başlarında dikilecek kadar büyüyünceye kadar büyütün.

Buna benzer daha fazla


Zararlılar ve cleome hastalıkları

beyaz çiçek

beyaz çiçek

Genç bitkiler, sümüklü böcek ve salyangoz hasarına karşı hassastır. Bitkileri dikmeden önce saksılarda iyi bir boyuta büyüterek ve ardından zararlılarla savaşmak için çevre dostu bir bariyer koruması kullanarak hasar riskini en aza indirin.

Bir lahana olarak, cleome yaprakları büyük ve küçük beyaz kelebeklerin tırtılları tarafından yenebilir. Yaprak altlarını düzenli olarak inceleyin, tırtılları elle toplayın ve bunun yerine kurbanlık bir nasturtium mahsulüne aktarın.


cleome satın alma tavsiyesi

  • Fidanlıklardan, bahçe merkezlerinden ve posta siparişi tedarikçilerinden cleome tohumu satın alın
  • Sınırlı sayıda tohum sunan şirketler, cleome’u yalnızca tek bir pakette karışık renkler olarak sunabilirken, tohum tedarikçileri ayrı renklerde/adlandırılmış çeşitlerle daha geniş bir seçim sunar.

cleome nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir