Değiştirilemez token (NFT) nedir?

Bir NFT’yi, bir varlığı benzersiz olarak tanımlayan bir kriptografik belirteç olarak tanımlayabiliriz. Hem görüntü gibi dijital bir varlığı temsil edebilir, hem de örneğin bir ev veya araba gibi gerçek dünyadaki varlıkları veya bir şarkıyı da izleyebilir. Varlıkları benzersiz bir şekilde tanımlayabildiğiniz için, bu, söz konusu varlıklar üzerinde sahipliğini kanıtlayabileceğiniz ve ayrıca bunların gerçekliğini kanıtlayabileceğiniz anlamına gelir.

Varlıkları benzersiz bir şekilde izlemek için neden karşılıksız tokenlere ihtiyacımız olduğunu merak ediyor olabilirsiniz? ERC-20 standardı kullanılarak oluşturulan normal jetonlarla ilgili sorun , bölünebilir olmaları ve değiştirilebilir olmalarıdır.

Bu mülkün benzersiz varlıkları izlemesini istemiyoruz. Bu, dijital imajınızı veya fiziksel arabanızı farklı jetonlara bölüp dağıtabileceğiniz anlamına gelir. Bu, yalnızca birinin tek bir varlığa işaret etmesini istediğiniz için, takas edilemeyen belirteçlerin tüm amacını ortadan kaldırır. Ayrıca, jetonların kopyalarını yapabilirsek, onları benzersiz bir şekilde tanımlamak imkansız hale gelir.

Bu nedenle, değiştirilemez jetonlar, değiştirilebilirlik sorununu çözer. Normal bir ERC-20 jetonu, diğer herhangi bir ERC20 jetonu ile değiştirilebilir. Yine, ERC-721 tam olarak bu özelliği ele almaktadır. Bu nedenle, her NFT jetonu farklı bir varlığı izler ve başka bir varlıkla değiştirilemez.

Size daha iyi bir anlayış kazandırmak için, bir değiştirilebilirlik örneğine bakalım. Değiştirilebilirlik özelliği, Bitcoin gibi dijital para birimleri için çok önemlidir. Bu, hangi Bitcoin’e sahip olduğunuz önemli olmadığı için insanların birbirleriyle serbestçe Bitcoin ticareti yapmalarını sağlar.

Bununla birlikte, dijital varlıklara değiştirilebilirlik uyguladığımızda, bu, kullanıcıların bunları serbestçe takas edebilecekleri anlamına gelir ve bunları başka herhangi bir varlıkla değiştirebileceğiniz için varlığın sahipliğini kanıtlayamayız. Varlıkları benzersiz bir şekilde tanımlamak istiyorsak bu bir sorundur. Bu nedenle, değiştirilemez tokenler oluşturulmuştur.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir