Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayar (9310) incelemesi: Neredeyse mükemmel Windows dizüstü bilgisayar

Dell XPS 13, uzun süredir birinci sınıf bir Windows dizüstü bilgisayar deneyimi isteyenlerin tercihi olmuştur. Dell, mükemmel performans ve üstün özelliklerle paketlemeye devam ederken, yıllar içinde tasarımda ciddi yenilikler yaptı. Bu yakın zamanda değişmiyor – ancak değişen şey, hem Windows dizüstü bilgisayar üreticilerinin hem de yeni MacBook Air’de pazarı yeniden tanımlayan bir dizüstü bilgisayar geliştiren Apple’ın artan rekabeti .

Ancak Dell bu rekabeti yalan söylemiyor. Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayar (9310), bir OLED ekrana, 4K çözünürlük seçeneğine ve daha fazlasına sahiptir. Başka bir deyişle, bu dizüstü bilgisayar, sayıları önemseyen, ancak taşınabilirlikten ödün vermek istemeyenler için mükemmeldir.

Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayar tasarımı

Dell XPS 13 yıllardır son teknoloji bir tasarım sunuyor ve 9310 gerçekten büyüleyici. Çerçeveler, web kamerası yerleşimi gibi şeylerden ödün vermeden çok incedir, cihaz son derece incedir ve birinci sınıf malzemelerden üretildiği açıktır.

Dizüstü bilgisayar iki renk şemasında mevcuttur – biri platin gümüşü dış ve siyah iç mekana sahip, diğeri ise buzlu dış ve arktik beyaz iç mekana sahiptir. İkincisini inceliyoruz ve bu harika bir görünüm. Dizüstü bilgisayarı yalnızca sınırlı bir süre test ettikten sonra, beyaz iç kısmın zamanla kirlenip kirlenmeyeceğini söylemek zor. Ancak karbon fiber avuç desteğinin temizlenmesi nispeten kolay görünüyor. Dell, renk bozulmasını önlemeye yardımcı olması gereken leke tutmaz bir kaplamaya da sahip olduğunu söylüyor.

Birkaç XPS tasarımı olduğunu vurgulamak önemlidir. 360 derecelik menteşeye sahip XPS 13’ün 2’si 1 arada sürümü ve daha büyük ekranlı XPS 15 ve XPS 17 var. İncelediğimiz model, 2’si 1 arada olmayan XPS 13 modelidir.

XPS serisindeki dizüstü bilgisayarlardan beklediğimiz gibi, XPS 13 Dizüstü Bilgisayar çok modern bir tasarım sunar. Sadece en üstte bir web kamerası barındıracak kadar büyük bir çerçeveye sahip uçtan uca bir ekrana sahip olacaksınız . Dell’in birkaç yıl önceki en iyi web kameralarından tamamen ayrıldığına sevindik. Biraz sonra ekrana daha fazla gireceğiz.

Dış görünüşü de şaşırtıcı derecede güzel. Cihaz, bana MacBook Air tarafından sunulan gümüşü hatırlatan mat bir alüminyum dış cephe sunuyor. 14,8 mm inceliğiyle MacBook Air’den daha incedir ve çok hafif ve taşınabilir bir his verir.

Kenarlarda iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir MicroSD kart yuvası ve bir kulaklık jakı elde edeceksiniz. Bu çok büyük bir seçim değil – ve Thunderbolt 4 bağlantı noktalarının çok yönlü olduğunu anlasam da, en az bir veya iki tane daha görmek isterdim.

Dell XPS 13 Dizüstü bilgisayar klavyesi ve dokunmatik yüzey

Geçimini sağlamak için yazan biri olarak sağlam bir klavye önemlidir. Neyse ki, Dell XPS 13’teki klavye harika hissediyor. Tuşlar, iyi bir seyahat miktarı sunar ve üzerlerindeki boşluk, doğru yazmayı kolaylaştırır. Avuç içi desteğinin rahat ve yumuşak olması da yardımcı oluyor.

Sonra dokunmatik yüzey var ve bu harika. Önceki nesil dokunmatik yüzeylerden biraz daha büyük ve bu kesinlikle yardımcı oluyor. Uzun web sayfalarında gezinmeyi ve gerektiğinde yakınlaştırmayı kolaylaştıran dokunmatik yüzeyi doğru ve rahat buldum.

Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayar ekranı

Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayarı satın aldığınızda, vermeniz gereken en büyük kararlardan biri ne tür bir ekran istediğinizdir. Aslında toplamda dört seçenek var. Temel model bir FHD+ LED ekrana sahiptir. Bir sonraki model, dokunma desteğiyle sizi aynı şekilde alır. Ardından, incelediğimiz 3.5K dokunmatik OLED ekran var. Son fakat en az değil, dokunmatik destekli 4K LED ekran.

İncelediğimiz modeldeki OLED ekran çarpıcı. Tüm ekran seçenekleri 16:10 en boy oranında geliyor ve bu biraz sıra dışı olsa da, aslında oldukça hoşuma gidiyor. XPS 13’ün eski XPS 13 modellerindeki 16:9 ekranlardan daha fazla içerik göstermesine olanak tanır ve bu yardımcı olabilir.

Çözünürlük de kolayca yeterince yüksek. Bazıları gerçek 4K’yı tercih ediyor, ancak bence buradaki 3.5K çözünürlük yeterince yakın. Görüntüler net ve ayrıntılıyken metin inanılmaz derecede keskin görünür. OLED modeli, LED modeli kadar parlak olmuyor, ancak yine de çoğu kullanım için yeterince parlak oluyor. Ve gerçek siyah seviyelerinin faydaları, takası buna değer kılıyor.

Genel olarak konuşursak, ekran canlı renkler ve derin siyah seviyeleri sunabilir. Bu, onu film izlemek, fotoğrafları düzenlemek, oyun oynamak vb. için harika bir dizüstü bilgisayar yapar. Verimlilik gibi şeyler için büyük bir fark yaratmayabilir, ancak OLED teknolojisinin kullanımı yine de pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Dizüstü bilgisayarın dokunma hassasiyeti oldukça iyi. Teknik olarak 2’si 1 arada olmasa da ve çok fazla dokunma kullanmasam da bir dizüstü bilgisayarda dokunma desteğine sahip olmaktan gerçekten minnettarım.

Dell XPS 13 Dizüstü bilgisayar performansı ve pil

Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayar sadece iyi görünümlü bir makine değil, aynı zamanda en iyi performans gösteren bir donanım parçasıdır. Şimdi, Intel Core i7-11685G7 yongalı modeli incelememize kesinlikle yardımcı oluyor, ancak Core i3 yongalı temel model bile çoğu kullanıcı için yeterince güçlü olmalıdır.

Intel Core i7 ve 16 GB RAM ile bu dizüstü bilgisayar, üzerine atabileceğimiz tüm günlük görevlerin üstesinden kolayca gelebildi. Normal bir iş gününde, GIMP görüntü düzenleme yazılımı ve Slack ile birlikte aynı anda düzinelerce sekme açıktı ve nadiren en kısa kekemelerden başka bir şeyle karşılaştık.

Cihaz, kıyaslamalarda da iyi performans gösterdi. GeekBench 5’in tek çekirdek skorunda 1530, çoklu çekirdek skorunda ise 5605’e ulaştık. CineBench R23 CPU’da tek çekirdek skorunda 1446, çoklu çekirdek performansında ise 4406’ya ulaştık.

Tabii ki, bu muhtemelen oyuncular için alınacak dizüstü bilgisayar değil. Dizüstü bilgisayar daha az güç gerektiren oyunların üstesinden kolaylıkla gelebilse de, daha modern ve yoğun grafikli bir şey çalıştırmayı denerseniz sorunlarla karşılaşırsınız.

Tabii ki, tüm bu yüksek teknoloji özellikleri, pil gücünü nispeten hızlı bir şekilde emebilir. Sonuç olarak, Dell XPS 13 (9310) üzerindeki pil ömrü iyi olsa da, harika değil. Sekiz saatlik normal bir iş gününün çoğunu dizüstü bilgisayarı alabildim , ancak yolun tamamını değil. Çoğunun benzer kilometre performansına sahip olacağından şüpheleniyorum – ve sonuç olarak, cihazınızı uzun süre kullanmanız gerekiyorsa, sırt çantanızda bir şarj cihazı bulundurmaya değer.

Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayar yazılımı ve özellikleri

Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayar, Dell’in birinci sınıf cihazlarından biridir ve sonuç olarak, uğraşılması gereken çok daha az bloatware ve reklam vardır. Yine de bu sorunlardan tamamen yoksun değil. Örneğin, OneDrive gibi şeyleri etkinleştirmek için istemlerle birlikte Dropbox için reklamlar sunuldu. Dizüstü bilgisayar, neredeyse hiç eğlenceli olmayan McAfee yazılımıyla birlikte gelir. Ancak, XPS 13’teki Windows 10 deneyimi, kesinlikle diğer bazı seçeneklerden daha fazla ölçeklenmiş hissediyordu.

XPS 13 Dizüstü Bilgisayar, birkaç ay içinde piyasaya sürüldüğünde Windows 11’i desteklemelidir , ancak bu makineye Windows 11 beta sürümünü yüklemedik.

Rekabet

Apple, Windows üreticilerini ciddi şekilde tehdit ediyor ve bir işletim sistemine bağlı değilseniz , MacBook Air kesinlikle edinmeniz gereken dizüstü bilgisayar. Hâlâ iyi performans gösteriyor, çok daha iyi bir pil ömrü sunuyor ve yine de o birinci sınıf tasarıma sahip olacaksınız. Ancak Windows’a bağlı kalmak istiyorsanız, Dell XPS 13 fiyat aralığındaki en iyi seçenektir.

Dell XPS 13 Dizüstü Bilgisayarı satın almalı mıyım?

Evet. Parayı harcamaya hazırsanız ve Windows ile çalışan bir makine istiyorsanız, satın alacağınız dizüstü bilgisayar Dell XPS 13’tür.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir