Drupal Performans Optimizasyonu

Drupal, çok çeşitli kuruluşlar tarafından kullanılan tam özellikli bir içerik yönetim sistemidir. Drupal’ın bugün mevcut olan en popüler İçerik Yönetim Sistemleri arasında yer aldığına şüphe yok. Sitenizi Drupal motorunda çalıştırmak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Drupal Performans Optimizasyonu

Drupal, ihtiyaçlarınıza göre yapılandırabileceğiniz ve kurabileceğiniz oldukça esnek bir çözümdür. Ve işte bunlardan bazıları Drupal performans optimizasyonu Aklınızda bulundurmanız gereken senaryolar:

  • Veritabanı optimizasyonu – Sunucunuzun en iyi performans için yapılandırıldığından emin olun.
  • Bellek optimizasyonu – Sunucunuzda yeterli bellek (RAM) yoksa, kullanılabilir miktarı artırın. Sunucunuzun ne kadar belleğe sahip olduğunu bilmiyorsanız, web barındırıcınız size yardımcı olabilir.
  • Önbellek optimizasyonu – Drupal çekirdek kurulumunuzun, sunucunuzun mimarisiyle eşleşen bir önbellek kitaplığı kullandığından ve en uygun önbellek modüllerini kullandığınızdan emin olun.
  • Veritabanı sorgu optimizasyonu – Mevcut en iyi veritabanı sorgusu optimizasyon modüllerini kullanın.

Sitenizin çalışma zamanında nasıl performans gösterdiğini görmek için Drupal Performance Dashboard’u kullanabilirsiniz. Ve bir şeyler ters giderse durumu iyileştirmek için kurulumu ayarlayabilirsiniz. Ve aşağıdaki ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır.

1 – Veritabanı optimizasyonunu kurun ve yapılandırın

Web sitenizin performansı, kullandığınız veritabanının kalitesine bağlı olacaktır. Eski ve yavaş bir veritabanınız varsa, hızlı bir sunucuyla bile Drupal’ı çok yavaş bulabilirsiniz. Sunucunuz, veritabanınıza sorgu yapan bir yazılım çalıştırır. Küçük web siteleri ve hatta yalnızca kişisel geliştirme siteleriniz için MSSQL, PostgreSQL veya MySQL gibi ücretsiz bir SQL veritabanı kullanıyor olmalısınız. Paylaşılan bir sunucudaysanız, durum böyle olmayabilir; ancak, sunucunuzu mevcut paylaşılan veritabanınızla en iyi şekilde çalışacak şekilde optimize etmeye çalışmak yine de önemlidir.

Drupal’ı paylaşılan bir sunucuda çalıştırdığınız için MySQL olmayan bir veritabanı kullanıyor olabilirsiniz, bu durumda paylaşılan bir veritabanı kullanmanız gerekir. Sunucunuz üç ana bileşenden oluşur: CPU, Bellek ve Depolama. Sunucunuz, web sitenizin gerçekleştirmesi gereken veri miktarını tutmak için yeterli depolama alanına sahip olmalıdır.

Çoğu paylaşılan barındırma hizmeti, temel kullanım için yeterli depolama sağlar. Kullanmakta olduğunuz depolama alanının web sitenizin trafiğini işlemek için ihtiyaç duyduğunuz kapasiteye sahip olup olmadığını görmek için barındırma hesabınızı kontrol etmelisiniz. Sunucunuz Linux altında çalışıyorsa, siteniz tarafından sıkça kullanılan SQL sorgularını önbelleğe almak için yapılandırılabilen yerleşik bir PHP önbelleğine sahip olması muhtemeldir.

2 – Veritabanı önbelleğe almayı etkinleştir

Web sunucunuzda sık istenen sayfalar hakkında bilgi depolamak için önbelleğe almayı etkinleştirin. Verilerinizi sunucunuzda saklayarak, önbelleğe alınan sayfaları talep ettiğinizde çok daha hızlı görüntüleyebilirsiniz. Bu, onları görmeden önce sayfalarınızın oluşturulmasını beklemeyi bırakabileceğiniz anlamına gelir.

Sunucunuz Linux altında çalışıyorsa, yerleşik bir önbellek vardır. Çoğu durumda bu, en sık istenen sayfalarınız hakkında bilgi depolayan derlenmiş bir dosyadır. Sunucunuz Windows altında çalışıyorsa, önbelleğe alınmış bilgileri depolayan bir program yüklemeniz gerekir.

Çoğu geliştiricinin, önbelleğe alınmış sayfaları depolamak ve almak için yüklenebilen ve kullanılabilen önbellek kitaplıkları zaten vardır. Büyük bir site çalıştırıyorsanız, bu, mimarinize daha uygun önbellek kitaplıkları olduğu anlamına gelebilir.

3 – Optimize edilmiş modül seçimini etkinleştirin

Optimize edilmiş modül seçimini etkinleştirmek, web sitenizin yalnızca istediğiniz içeriği görüntülemek için gereken modülleri kullanacağı anlamına gelir. Bunu yaparsanız, içeriğinizi görüntülemek için gerekli olan modülleri hızlı bir şekilde açabilir ve gerekli olmayan modülleri kapatabilirsiniz.

4 – Önbellek optimizasyonu

Önbelleği kullanmak sitenizi hızlandırmanın harika bir yolu olabilir. Bir veritabanı önbelleği kullanırsanız, web sunucunuzun talep ettiğiniz bilgilerle çalışması için ihtiyaç duyduğu sorguları depolar. Paylaşılan bir sunucu kullanıyorsanız, veritabanınızı sitenize daha uygun hale getirmek için değiştirmeniz mümkün değildir.

Yüksek trafikli bir siteniz varsa, veritabanınızda herhangi bir değişiklik yapamazsınız, bu nedenle sitenizin hızlanmasına ve daha iyi ölçeklenmesine yardımcı olacak bir önbellek kitaplığı kullanmayı düşünmelisiniz. Drupal’ı paylaşılan bir sunucuda kullanıyorsanız, her zaman sitenizi ölçeklendirecek bir önbellek kitaplığı kullanmalısınız. Durumlar farklı olabilir ve kendi durumunuzda en iyi sonucu veren bir çözüm bulmanız gerekir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir