Düğünçiçeği Nasıl Yetiştirilir | BBC Bahçıvanlar Dünya Dergisi

Düğünçiçeği çok çeşitli bahçe konumlarında büyümeye uygun, geniş ve çeşitli bir bitki cinsidir. Popüler türler arasında nemi seven ve suda yaşayan türler su kaz ayağı (Düğünçiçeği aquatialis) ve daha büyük zıpkın (Düğünçiçeği dili). Sınırlar için dayanıklı uzun ömürlüler var, örneğin Düğünçiçeği aconitifolius, gibi rockeries için alp türleri Düğünçiçeği alpestrisve yerli yabani çayır düğün çiçeği (Düğünçiçeği acris) kır çiçeği çayırları için.

Farsça düğün çiçeği (Düğünçiçeği asiaticus) genellikle çiçeklerin nispeten kısa ömürlü olmasına ve yaklaşık altı hafta sürmesine rağmen, saksılara ve bordürlere bir renk sıçraması eklemek için mükemmel bir çiçek olduğu için genellikle yatak ranunculus olarak anılır. Frost ihale, İran düğün çiçeği, soğan benzeri soğanlardan (genellikle soğan olarak adlandırılır) ve ince bölünmüş taze yeşil yaprakların üzerinde, yaklaşık 30 cm yüksekliğinde kısa, sağlam gövdelerdeki çiçeklerden büyür. Çiçeklenme zamanı, yumru köklerin ekildiği zamana göre ilkbahar sonundan sonbahar başlarına kadar değişir. Dallanan gövdelerde en fazla dört çiçek bulunur. Çiçeklenmelerin çoğu tamamen çifttir, yapraklarla doludur ve görünüşte neredeyse gül gibidir. Mükemmel kesme çiçek yaparlar.

Çiçek açtıktan sonra, İran düğün çiçeği büyümesi geri ölür ve soğanlar ertesi yıl kurutulup yeniden dikilebilse de, güvenilir bir şekilde yeniden çiçek açmazlar, bu nedenle en iyi şekilde tek yıllık olarak muamele görür ve yalnızca bir sezon yetiştirilir.

Düğünçiçeği nasıl yetiştirilir

Düğünçiçeği soğanlarını sonbaharda ertesi yaz çiçek açmak için örtü altındaki saksılara dikin. Dikimden önce yumruları ıslatın ve donma riski geçtikten sonra nemli fakat iyi drene edilmiş toprakta korunaklı, güneşli bir yere nakledin. Çiçeklenme bittiğinde atın.


Düğünçiçeği nerede yetiştirilir

Ranculus, osteospernum ve çuha çiçeği kabı ekranı

Düğünçiçeği tam güneşte büyütün. Yumrular ağır veya su dolu koşullarda çürüme eğiliminde olduğundan, iyi drene edilmiş toprak veya saksı kompostu önemlidir. Saksılarda, hacminin yaklaşık dörtte biri kaba kum veya perlitle karıştırılmış turba içermeyen çok amaçlı saksı gübresi kullanın, ardından saksıları çakıl üzerine koyun veya fazla suyun serbestçe akması için yerden hemen yükseltin. Toprağa ekiyorsanız, toprağın iyi drene olduğundan emin olun. Yükseltilmiş yataklar, toprak genellikle iyi drene olduğundan, Düğünçiçeği yetiştirmek için idealdir.


Düğünçiçeği ne zaman ekilir

Düğünçiçeği soğanlarının dikim zamanı, örtü altında mı yoksa dışarıda mı ekildiğine bağlıdır. Örtü altında, sera, sundurma veya çoklu tünel gibi don olmayan, serin bir yerde, erken sonbahardan kış başlarına kadar saksılara bitki dikin. Açık havada yetiştirmek için, ilkbaharın sonlarından yaz başlarına kadar bitki dikin. (İlkbaharın sonunda ekilenlerin ertesi yıl çiçek açacağını unutmayın.)

Buna benzer daha fazla


Düğünçiçeği nasıl ekilir

Modüler bir tepside Düğünçiçeği soğanları

Modüler bir tepside Düğünçiçeği soğanları

Dikimden önce sivri pençe benzeri kısım aşağı bakacak şekilde Düğünçiçeği soğanlarını 24 saat suda bekletin. 5 cm derinliğe ve 10 cm mesafeye dikin.


Düğünçiçeği bakımı nasıl yapılır

Düğünçiçeği konteyner ekranı

Düğünçiçeği konteyner ekranı

Kompostu nemli tutmayı amaçlayan, ancak aşırı sulamamaya dikkat ederek, büyüme göründüğünde düzenli olarak su verin. Çiçek tomurcukları oluşmaya başladığında beslemeye başlayın. Potas içeriği yüksek bir sıvı gübre kullanın ve her 10-14 günde bir uygulayın.

Örtü altında, ranunculus en iyi şekilde soğutulur, bu nedenle sıcaklığı donma noktasının üzerinde tutmak için yalnızca gerektiği kadar ısıtın. İlkbaharda, donlar geçtikten sonra, güzel erken yaz çiçeklerini vermek için büyüyen bitkileri dışarıya taşıyın.

Kesme çiçekler için çiçeklerin hasadı için, en uzun vazo ömrünü sağlamak için çiçeklerin tamamen açılmasından önce toplayın.


Zararlılar ve hastalıklar

  • Sarı yapraklar ve çürüyen soğanlar suyla tıkanmış toprak veya kompostun bir belirtisidir
  • Gri küf (botrytis) bitkilerin çevresinde havalandırma eksikliğini gösterir

Düğünçiçeği satın almayla ilgili tavsiyeler

Saygın bir tedarikçiden büyük, kaliteli ranunculus soğanları satın alın

Ampullerin sağlam olup olmadığını ve çürüme belirtisi göstermediğini kontrol edin

Düğünçiçeği nereden alınır

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir