Duman Dedektörünüz Bip Sesini Durdurmadığında Ne Yapmalısınız?

Duman dedektörü, dumanı ve diğer bazı yanma yan ürünlerini algılayan bir uyarı sistemidir. Bu, yemek pişirirken veya evinizde duman çıkarabilecek bir şey yaparken faydalı olabilir. Bu cihaz, yangın durumunda sizi uyaran ve daha kötüye gitmeden evden çıkmanız için size yeterli zamanı veren bir yangın alarmıdır. Detektörünüzde yanıp sönen kırmızı ışık, ailenizi güvende tutmak için değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Bir duman dedektörünün neden kırmızı renkte yanıp söndüğü ve bu konuda neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazır olun.

duman dedektörüm neden kırmızı yanıp sönüyor?

bir duman dedektörü, evinizin yangın güvenlik sisteminin önemli bir parçasıdır. Kırmızı yanıp sönmeye başladığında, değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Duman dedektörünün düzgün çalışmamasına neden olabilecek birkaç şey vardır, bu nedenle cihazınızda bunun olduğunu fark ederseniz panik yapmayın.

Duman Dedektörüm Neden Kırmızı Yanıp Sönüyor?

 1. Duman dedektörü, dumanı ve diğer bazı yanma yan ürünlerini algılayan bir uyarı sistemidir. Bu, yemek pişirirken veya evinizde duman çıkarabilecek bir şey yaparken faydalı olabilir.
 2. Bu cihaz, yangın durumunda sizi uyaran ve daha kötüye gitmeden evden çıkmanız için size yeterli zamanı veren bir yangın alarmıdır.
 3. Detektörünüzde yanıp sönen kırmızı ışık, ailenizi güvende tutmak için değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Bir duman dedektörünün neden kırmızı renkte yanıp söndüğü ve bu konuda neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazır olun.
 4. Duman dedektörünüz kırmızı renkte yanıp sönüyorsa, değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Çoğu perakende mağazasında veya çevrimiçi olarak bir yedek bulabilirsiniz. Ailenizi güvende tutmak için dedektörü mümkün olan en kısa sürede kurun.
 5. Duman dedektörünüz kırmızı renkte yanıp sönmüyorsa, yine de değiştirilmesi gerekebilir. Dedektörünüzün çalışma şeklinde hassasiyette azalma veya yanlış alarmlarda artış gibi herhangi bir değişiklik fark ederseniz, yenisinin zamanı gelmiş olabilir.

Bip Sesini Durdurmayan Duman Dedektörü Nasıl Onarılır?

 • Pilleri kontrol edin. Duman dedektörünüzdeki pillerin tam dolu olduğundan emin olun. Değillerse, onları değiştirmeniz gerekecektir.
 • Kablolamayı kontrol edin. Tüm kabloların doğru şekilde bağlandığından ve herhangi bir hasar olmadığından emin olun. Hasar varsa, kabloları değiştirmeniz gerekir.
 • Sensörü kontrol edin. Sensörün doğru şekilde takıldığından ve düzgün çalıştığından emin olun. Değilse, değiştirmeniz gerekecektir.
 • Karbon monoksit dedektörünü kontrol edin. Karbon monoksit dedektörünün doğru şekilde kurulduğundan ve doğru çalıştığından emin olun. Değilse, onu da değiştirmeniz gerekebilir.
 • Duman dedektörü kapısını kontrol edin. Kapının düzgün şekilde kapatıldığından ve kilitlendiğinden emin olun. Değilse, değiştirmeniz gerekecektir.
 • Duman dedektörünü sıfırlayın. Yukarıdaki adımların tümü duman dedektörünüzdeki yanıp sönen kırmızı ışığı düzeltemezse, sıfırlamanız gerekebilir. Bunu yapmak için test düğmesini 10 saniye basılı tutun.

Duman Alarmının Sürekli Bip Sesinden Nasıl Durdurulur?

 1. Pilleri kontrol edin. Duman dedektörünüzdeki pillerin yeni olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olun. Yapabiliyorsanız, bitmiş veya düşük pillerden herhangi birini değiştirin.
 2. Kablolamayı kontrol edin. Tüm kabloların sağlam olduğundan ve duman dedektörünüze doğru şekilde bağlandığından emin olun. Herhangi bir hasar varsa, kabloları gerektiği gibi değiştirin.
 3. Sensörü kontrol edin. Sensörün temiz olduğundan ve kir veya toz içermediğinden emin olun. Sensörü engelleyen herhangi bir şey varsa, dedektörün dumanı doğru bir şekilde algılayabilmesi için onu çıkarın veya temizleyin.
 4. Duman dedektörünüzü test edin. Duman tarafından tetiklendiğinde bip sesi çıkardığını veya yanıp söndüğünü görmek için sensörün önüne bir kağıt parçası koyarak duman dedektörünüzü test edin. Çalışmıyorsa, yenisiyle değiştirin.
 5. Duman dedektörünü sıfırlayın. Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa duman dedektörünüzü sıfırlamanız gerekebilir. Bunu yapmak için “test” düğmesini 10 saniye basılı tutun. Bu, alarmı sıfırlayacak ve tekrar çalışmasını sağlayacaktır.

Pil Bittiğinde Ne Yapmalı?

 • Pili kontrol edin. Pilin tam olarak şarj edildiğinden ve doğru şekilde takıldığından emin olun.
 • Pil çalışmıyorsa değiştirin.
 • Dedektörü sıfırlayın. Dedektörünüz hala kırmızı renkte yanıp sönüyorsa, sıfırlama düğmesini beş saniye basılı tutarak sıfırlayın.
 • Dedektörü test edin. Sıfırladıktan sonra, elinizi sensörün üzerine koyarak dedektörü test edin. Dedektör kapanırsa, değiştirilmesi gerekir.
 • Hala çalışmıyorsa dedektörü değiştirin. Dedektör hala kırmızı renkte yanıp sönüyorsa değiştirin.
 • Bir profesyonel çağırın. Bu çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa, dedektörü tamir etmesi için bir profesyonel aramanız gerekebilir.
 • Tüm üniteyi değiştirin. Bu çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa, tüm duman dedektörü ünitesini değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

Duman Dedektörünüzün Sürekli Bip Sesinin 3 Sebebi

Pil seviyesi düşük olabilir.

Duman dedektörünüzün çalışması için bir bataryaya sahip olması gerekir. Pil zayıfsa, dedektör pil değiştirilene kadar sürekli bip sesi çıkarır. Duman dedektörünüzün yeni bir pile ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmek için test düğmesini 10 saniye basılı tutun. 10 saniye sonra ışık yeşile dönerse, pil muhtemelen zayıftır ve değiştirilmesi gerekir.

Sensör arızalı olabilir.

Duman dedektörünüz kırmızı renkte yanıp sönüyorsa, sensörün arızalı olma ihtimali yüksektir. Bu, su hasarı varsa veya sensör kirliyse olabilir. Bu sorunu çözmek için duman dedektörünüzü profesyonel bir teknisyene götürmeniz gerekir.

Yangın alarmı düzgün çalışmıyor olabilir.

Pilleri değiştirdikten ve sensörün düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ettikten sonra bile duman dedektörünüz bip sesi çıkarmaya devam ediyorsa, bir profesyonel çağırmanın zamanı gelmiş olabilir. Bazı durumlarda yangın alarmı düzgün çalışmayabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Çözüm

Yukarıdaki bilgiler, duman dedektörünüzün neden kırmızı renkte yanıp söndüğünü, bunun arkasındaki nedenleri ve sorunu çözmek için atılması gereken adımları anlatmaktadır. Duman dedektörünüzde yanıp sönen kırmızı ışık, değiştirme zamanının geldiği anlamına gelir. Güvenlik söz konusu olduğunda, hataya yer yoktur. Işığın kırmızı renkte yanıp söndüğünü fark ettiğiniz anda duman dedektörünüzü değiştirin. Aynı şekilde duman dedektörünüzün düzgün çalışması için pilleri yılda bir kez değiştirmeyi unutmayın.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir