Duvarı Kesmeden TV Kablolarını Gizleme

TV kabloları bir kabus. İster küçük bir daire ister büyük bir ev olsun, evlerin kabloları vardır. Bu tellerin çoğu evin dışında asılı kalır ve bu hem bir lütuf hem de bir lanet olabilir. Olumlu tarafı, evinizi kablolamayı daha kolay ve hızlı hale getirir. Olumsuz tarafı, TV kablolarını kabusa çevirebilir. Bir TV’nin altındaki kabloları öldürmek çok büyük bir acı olabilir. Pahalı ve zaman alıcı olduğundan bahsetmiyorum bile. Tüm farklı TV kabloları ve TV sayısı ile nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Bu makale, duvarı kesmeden TV kablolarını nasıl gizleyeceğiniz konusunda size yol gösterecektir.

Tv Kablolarını Duvar Kesmeden Nasıl Gizlenir

1. Doğru duvar plakasını bulun

Bu en zor adımdır. Duvar tabağı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey televizyonunuzun renklerine uygun olmasıdır. İşte yararlı bir çizelge:

2. Kabloları bağlayın

Tüm kablolarınızı tek seferde bağlayabileceğiniz gibi teker teker de yapabilirsiniz. Hangi telin nereye gittiği konusunda kafanız karışmadığından emin olacağından, her seferinde bir tane yapmanızı öneririz. Hepsini tek seferde yaparsanız, yukarıdaki tabloya tekrar bakmanız gerekecek ve hangi telin nereye gittiğini unutabilirsiniz.

3. Güç kablosunu bağlayın

Güç kablosunu bağlarken, güç kablosunun TV’nizin doğru fiş tipi için kesildiğinden emin olun. Aksi takdirde, bu TV’nize zarar verebilir veya evinizde yangın tehlikesi oluşturabilir! Ayrıca, güç kablosunda herhangi bir gevşeklik varsa, etrafta dolaşırken hiçbir şeyin takılmaması için bir bant yapıştırın.

4. HDMI kablosunu bağlayın

İyi bir HDMI bağlantısı, TV’nizin performansında tüm farkı yaratabilir. İşte bazı hızlı ipuçları:

 • HDMI kablonuz TV’nizden Blu-ray oynatıcınıza ulaşacak kadar uzun olmalı, ancak takılıp bir şeylere takılacak kadar uzun olmamalıdır.
 • Mümkün olan en iyi görüntü kalitesi için kablo TV’nizdeki girişe bağlanmalıdır.
 • Daha eski TV’ler için HDMI bağlantı noktası için özel bir adaptöre ihtiyacınız olabilir. Bu, farklı bir şirketten bir adaptör satın almanızı ve ardından bunu TV’nizdeki girişe bağlamanızı gerektirir. Başkası tarafından yapılmış ucuz bir adaptör kullanmayın, bu TV’nize zarar verebilir! Bu adaptörleri çevrimiçi olarak veya Best Buy gibi mağazalarda bulabilirsiniz.

5. Diğer cihazları bağlayın

Oyun konsolları, DVD oynatıcılar, uydu alıcıları vb. gibi diğer cihazları da bağlayabilirsiniz. Bu cihazlar genellikle kendi renkleriyle etiketlenir, böylece evinizdeki ilgili kablolarla eşleşmeleri sağlanır.

6. Yeni HDMI kurulumunuzun keyfini çıkarın!

Harika kendin yap videoları için YouTube kanalımıza abone olun!

TV Kablolaması Nedir?

 • TV kabloları, TV’nizin arkasından geçen ve kaynak cihaza bağlanan çeşitli kablolardır. Bu teller, TV’nizin kaynak cihazını televizyonunuza bağlamaktan sorumludur. Bu teller, özellikle çok sayıda cihazınız varsa, çok büyük bir acı olabilir.
 • “TV kablosu” terimi, TV’nizi DVD oynatıcılar ve kablo kutuları gibi kaynak cihazlarına bağlayan tüm kablo türlerini ifade eder.
 • “Kablo” terimi, kablonun kendisine atıfta bulunurken, “bağlı cihaz”, kabloya gerçekte takılı olan herhangi bir cihazı (anten gibi) ifade eder.
 • İki tür TV kablosu vardır: koaksiyel kablo ve kompozit video kablosu (RCA kabloları olarak da bilinir). Her ikisi de bu makalede ele alınacaktır, ancak koaksiyel kablolardan daha yaygın ve anlaşılması daha kolay oldukları için yalnızca kompozit video kabloları derinlemesine ele alınacaktır. Kompozit video kabloları tamamlandıktan sonra bu makalenin ilerleyen bölümlerinde koaksiyel kablolar ele alınacaktır.
 • Koaksiyel kablolar, TV kablolarının en yaygın türüdür. Ayrıca, iki iletkenli (genellikle kırmızı ve beyaz) tek bir kablo benzeri şeritten oluştuğu için anlaşılması daha kolaydır. Koaksiyel kablolar, modern HDTV’lerin gerektirdiği daha yüksek veri hızının üstesinden gelebildikleri için günümüzde çoğu TV tarafından kullanılmaktadır, ancak sınırlamaları vardır. Kaynak cihazınızı TV’nize bağlamak için ana kabloya takmak için özel bir konektör tipi (“aptal” konektör olarak adlandırılır) gerektirirler. Bu, özellikle birkaç cihazınız varsa ve hepsini bir kerede kullanmak istiyorsanız, bir acıdır.
 • Kompozit video kabloları, koaksiyel kablolar icat edilmeden önce ve kompozit video sinyalleri TV’lerde yaygın hale gelmeden önce evlerde yaygın olarak kullanılıyordu. Kompozit video kabloları üç kablo kullanır: kırmızı, sarı ve beyaz (veya bazen yeşil). Bu üç kablo, kaynak cihazınızdan (DVD oynatıcınız gibi) gelen bileşik video sinyalini TV’ye taşır. Kompozit video kabloları, RCA kabloları olarak da bilinir.

TV Kablolamanın Temel İlkeleri

 1. TV Kablolama, sıhhi tesisata çok benzer.
 2. TV kablolamasının en önemli kısmı kablodur, tel değil.
 3. Kabloları kesmeyin, birleştirmeyin veya bantlamayın.
 4. Mobilya veya duvar askılarının arkasına gizlenebilmeleri için birbirine yakın olan telleri bağlamak için balık bandı kullanın.
 5. Tellerinizin nerede olduğunu bilmiyorsanız, onları bulmak için fıçı bandı kullanın ve ardından bir boya kalemi veya benzeri bir şeyle işaretleyin, böylece daha sonra duvarı kesmeden duvarda saklamak istediğinizde kolayca tanımlayabilirsiniz. Yeniden.
 6. Duvara çok yakın olan kabloları kazın ve bunları mobilyaların arkasına veya dolaba koyun.
 7. TV kablolarınızı gizlemek istiyorsanız, yeni kabloları mevcut kablolara bağlamak için bir yapışkan bant kullanın ve ardından bunları mobilya veya duvar askılarının arkasına geçirin.
 8. Mevcut kablolarınızın hiçbirini kesmeyin, birleştirmeyin veya bantlamayın.

Duvarı Kesmeden TV Kablolarını Gizleme

 • Kabloları TV’nin gizleneceği yerde keserek başlayın.
 • Kabloları insanların görmesini zorlaştıracak şekilde duvara bantlayın.
 • Gizli TV kabloları artık TV’nizi bağlamaya veya sorun gidermeye çalışan herkes için zor olacak.

Evinizdeki Ekranları Kullanma

Plastik Kılıf Kullanın

Yeni evlerin çoğunda çok ince olan kaplama tahtaları bulunur. Bu tahtaların çoğu sadece 2 “kalınlığındadır ve evin köşesinde bulunabilirler. Bu panolar telleri gizlemek için kullanılabilir. Yatak odanızda televizyon varsa bu panoları kullanarak yatağınızın altındaki kabloları saklayabilirsiniz.

Duvar Kenarlığı Olarak Plastik Kılıf Kullanın

Bir tarafında TV bulunan ve başka kablo olmayan bir duvarınız varsa, duvardaki kabloları gizlemek için duvar kenarlığı olarak plastik kılıf kullanabilirsiniz. Bu amaçla 1/4″ plastik kılıf kullanmanızı öneririz. Sadece duvarınızı düzgün göstermekle kalmaz, aynı zamanda kabloların evinizin dışından görünmesini de engeller.

Tavan Olarak Plastik Kılıf Kullanın

Çoğu insan plastik kaplamayı tavan olarak kullanabileceğinin farkında değildir. Bu sadece kabloları gizlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tavan için yalıtım yapmanız gerekmeyeceği için paradan da tasarruf etmenizi sağlar.

Zemin Kenarlığı Olarak Plastik Kılıf Kullanın

Başka kablolama olmayan bir zemine sahipseniz, zemininizin güzel ve düzenli görünmesi için plastik kılıf kullanabilirsiniz. Bu, özellikle zeminde çok sayıda priz ve anahtar varsa önemlidir.

Çözüm

TV kabloları en yaygın ev onarımlarından biridir. Bunu yapmak o kadar zor değil, ancak duvarı kesmeden kabloları gizlemek biraz zor olabilir. Bu yazımızda size evinizdeki duvarı kesmeden TV kablolarını nasıl gizleyeceğinizi göstereceğiz. Ayrıca, TV kablolarını gizlemek için evinizdeki ekranları nasıl kullanacağınızı da göstereceğiz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir