Elon Musk, 44 milyar dolarlık anlaşmayı bitirmek için Twitter’a bir bildirim daha gönderdi

Tesla CEO’su Elon Musk, 44 milyar dolarlık devralma anlaşmasını sona erdirmeyi amaçlayan Parag Agrawal liderliğindeki Twitter’a üçüncü bir bildirim gönderdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na gönderilen son mektupta Musk’ın hukuk ekibi, Twitter’ın eski güvenlik şefi ve ihbarcı Peiter “Mudge” Zatko’ya yaptığı multi-milyon dolarlık kıdem tazminatını gösterdi.

The Verge’e göre, bildirim Twitter’ın baş hukuk görevlisi Vijaya Gadde’ye gönderildi.

Duyuruda, “28 Haziran 2022’de Twitter, Peiter Zatko ile Twitter’ın Zatko ve avukatına toplam 7,75 milyon dolarlık kıdem tazminatı ödemesi yaptığı bir ayrılık anlaşması imzaladı” denildi.

Musk’ın avukatları bunu anlaşmayı feshetmenin bir başka nedeni olarak gösterdi.

Tesla CEO’su ayrıca Zatko’nun yaklaşan tanıklığına atıfta bulunarak 17 Ekim’de başlayacak olan Twitter davasını başlatmak için mahkemeden daha fazla zaman kazanmaya çalışıyor.

Musk’ın hukuk ekibi, bir hafta sürecek duruşmayı Kasım ayının sonlarına itecek yeni bir zaman çizelgesi önerdi.

Zatko, 13 Eylül’deki ABD Kongresi’nde mikro blog platformuna karşı yönelttiği iddialar hakkında ifade vermeye hazırlanıyor.

Eski Twitter güvenlik başkanı, Twitter’ın güvenlik uygulamaları ve gerçek bot hesap sayısı hakkında düzenleyicileri yanlış yönlendirdiğini iddia etti.

Zatko ayrıca Musk’ın hukuk ekibinden Twitter ve Musk arasında devam eden davada 9 Eylül’de ifade vermesi için bir mahkeme celbi aldı.

Musk, Twitter muhbirinin ifadesinin, mikro blog platformunu satın almak için 44 milyar dolarlık anlaşmayı feshetmesini haklı çıkardığını söyledi.

Olayın geçmişi

Daha önce Twitter’da yüzde 9,2’lik hisse satın alan Elon Musk, 14 Nisan’da SEC’e yaptığı bildirimde, Twitter’ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Twitter’dan 25 Nisan’da yapılan açıklamada, şirketin Musk’a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirilmişti.

Musk, 13 Mayıs’ta sosyal medya şirketi Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuştu.

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Twitter anlaşmasının, “spam ve sahte hesapların toplam kullanıcıların yüzde 5’inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar nedeniyle” geçici olarak askıya alındığını açıklamıştı.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir