Evde Diş Telleri Tutkalı Nasıl Çıkarılır

Hepimiz mükemmel bir diş yapısına ve gösteriş yapmaya değer bir gülümsemeye sahip olmak isteriz. Bu nedenle ortodontik tedavi diş tedavisinden sonra en çok sıralanan tedavilerden biridir.

Çoğu tedaviden farklı olarak Ortodontik tedavinin istenen sonuçları vermesi uzun zaman alır. Bu tedavi, dişlerinizi yerinde tutmak için metal diş telleri takılarak yapılır.

Aylar hatta yıllar sonra ortodontist diş tellerini çıkarır. Bu tedaviye harcanan zaman ve kaynaklarla, mükemmel sonuçlar beklemek adil olur.

Ancak, bu her zaman böyle değildir. Ortodontistiniz diş teli yapıştırıcısını çıkarsa bile artıkların bir kısmı dişlerinizde kalarak renklerinin solmasına neden olabilir.

Ancak, bu sizi endişelendirmemelidir. Evde diş teli yapıştırıcısını çıkarmanın bir yolu var.

Kendi diş beyazlatma macununuzu evde hızlıca formüle edebilir ve diş teli yapıştırıcısından kurtulmak için kullanabilirsiniz. Bu macunu yapma prosedürü basittir; herkes sorunsuz yapabilir.

Macunun kendisi dişlerinize zararsızdır ve dişlerinizi beyazlatmanın ekonomik bir yolu olarak işe yarar.

Evde Ayraç Tutkalının Nasıl Çıkarılacağına İlişkin Ayrıntılı Bir Prosedür

Bu bir ev ilacı olmasına rağmen, olağanüstü sonuçlar verdiği bilinmektedir. Önce temizleme macununu hazırlayarak başlayın.

Yarım yemek kaşığı %12 hidrojen peroksit alın ve temiz bir kaba koyun. Kaseye kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. İki yemek kaşığı yeterli olacaktır. Mükemmel şekilde karıştırılmış bir macun elde etmek için iyice karıştırdığınızdan emin olun.

İki bileşen arasındaki reaksiyon kabarcıklar üretecektir. Bu, macuna tutkal çıkarma özelliklerini veren kimyasal reaksiyondur.

Bu macun dişlerinizi etkilemez. Bununla birlikte, mide tahrişine neden olabileceğinden yutmaktan kaçınmalısınız.

Ağzınızı ılık suyla yarım dakika çalkalayın. İyi sonuçlar almak için ağzınızın tüm bölümlerinin iyice durulandığından emin olun. En iyi sonuçlar için ağzınızı en az iki kez çalkalayın.

Diş fırçanızı alın ve kıllarının yüzeyini macuna batırın. Tüm diş fırçasını macuna batırmaktan kaçınmalısınız. kullanabilirsiniz diş telleri için kompakt elektrikli diş fırçası bu yüzden daha kolay bir süreç olacak.

Macunu diş macununuz olarak kullanın ve dişlerinizi yaklaşık 5 dakika boyunca iyice fırçalayın. Tutkal kalıntısından daha fazla etkilenen alanlara odaklanın. Ancak fırça ile diş etlerinize zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

Kör bir kürdan kullanarak dişlerinizdeki yapışkan kalıntılarını nazikçe ovalayın. Diş etlerinizi kolayca incitebileceğiniz için bu noktada çok fazla özen gösterilmesi gerekir. Doğru fırçalama, tüm yapıştırıcıyı orijinal konumundan çıkarmalıdır.

Macundan kurtulmak için ağzınızı tekrar ılık suyla çalkalayın. Bu noktada dişlerinizde herhangi bir yapıştırıcı bulunmamalıdır. Dişlerde hala kalıntı varsa, daha fazla temizlemek için fırçalama işlemini tekrarlayın.

Diş Tellerini Evde Güvenle Çıkarabilir misiniz?

Evde diş tellerini çıkarmanın güvenli bir yolu yoktur. Diş tellerini çıkarmak sadece karmaşık değildir, aynı zamanda bunu gerçekleştirmek için özel beceriler gerektirir.

Bu işlemi kendi başınıza denemeniz muhtemelen size zarar verebilir ve kendinizi tedavi etmek için tıbbi yardım almanız için paraya mal olabilir.

Diş hekimleri, diş tellerini dişlerden çıkarmak için tasarlanmış özel aletler kullanır. Ayrıca, doğru yaptıklarından emin olmak için bu prosedürü özel ışık altında gerçekleştirirler.

Braketin uygun şekilde çıkarılması, braketlerin çıkarılmasını ve dişlere yapışmış olabilecek herhangi bir yapıştırma malzemesinin parlatılmasını içerir. Evde diş tellerini çıkarmaya çalışarak kendinize zarar vermek zorundasınız.

Evde Diş Tellerinin Çıkarılmasıyla İlişkili Riskler

Evde diş tellerini çıkarmak pek çok kişiye küçük bir işlem gibi görünebilir, ancak bunun birçok anlamı vardır. Evde diş tellerini çıkarmanın risklerinden bazıları nelerdir?

1. Zaman ve para kaybı

Evde tellerin çıkarılması ortodontik tedavi için harcanan tüm zaman ve kaynakları geçersiz kılar. Diş tellerini kendi başınıza çıkarmanız hiçbir şekilde paradan tasarruf etmenizi sağlamayacaktır.

Korsenin çıkarılması genellikle son prosedürlerden biridir ve genellikle ön ödeme ve kurulum için ödenir. Bunları yanlış bir şekilde çıkarmak dişlere zarar verebilir, bu nedenle daha fazla düzeltme tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Braketler de pahalıdır. Bunları değiştirmek size bir servete mal olabilir. Ortodontist kesinlikle onları yeniden takmanız için sizden ücret alacaktır.

Diş hekimleri ayrıca ortodontik nüksü önlemek için diş tellerini çıkardıktan sonra tutucular takarlar. Telleri takmadan diş tellerini çıkarmak, dişlerinize istenmeyen pozisyonlarda dolaşmaları için alan sağlayacaktır.

Böyle bir durum, diş formülünüzü düzeltme çabalarınızı geçersiz kılacaktır. Bu, yeni bir dizi diş teli takarak sizi yeniden başlamaya zorlayacaktır.

2. Sizi diş problemlerine maruz bırakır

Tellerin zorla çıkarılması dişlerinizde kırılmaya, kırılmaya veya aşınmaya neden olabilir. Diş tellerini tutmak için kullanılan Bağlama, diş minesinin bir kısmını da çıkarabilir. Bu, emayenizin kalitesini büyük ölçüde azaltır.

Bu dişte bir çentik oluşturacaktır. Kesik, dişlerinizi çekici hale getirmenin yanı sıra, diş çürümesine neden olabilecek bakteriler için bir yol görevi görebilir.

Unutmayalım ki böyle bir göçüğü düzeltmenin size de maliyeti olacaktır. Dişlerinizin yüzeyindeki bir girinti, bakterilerin dişinizin altına gizlenmesini ve saklanmasını kolaylaştırır.

3. Çok fazla acıya neden olabilir

Diş telleri, giyen kişiye büyük rahatsızlık verebilir. Bu muhtemelen insanların ortodontistlerine danışmadan onları erken çıkarmaya karar vermelerinin ana nedenidir.

Ancak gerçek şu ki, evde diş tellerini çıkararak, hayal edilemez acılara maruz kalabilirsiniz.

Diş hekimleri diş tellerini çıkarmak için özel aletler kullanır. Bu enstrümanlar süreci verimli ve acısız hale getirir. Bir profesyonel tarafından yapılırsa, diş tellerini çıkarma işlemi genellikle 10 dakikadan az sürer.

Yanlışlıkla diş etlerinizi dilimleyebilirsiniz, bu da sizi ağrılı olmanın yanı sıra diş enfeksiyonlarına da maruz bırakacaktır. Dişlerinizin yüzeyindeki cilasız yapıştırma da size büyük rahatsızlık verebilir.

4. Diş kaybına neden olabilir

Diş tellerini kendi başınıza çıkarmaya çalışarak bir dişinizi kaybedebilirsiniz. Diş telleri, dişleri istenilen konuma hareket ettirerek çalışır. Kaydırılan bir dişin yeni yerine sağlam bir şekilde kök salması zaman alır.

Böyle bir dişe çok fazla baskı uygulamak onu kolayca kırabilir. Bu nedenle diş hekimleri diş tellerini çıkarırken dişlere baskı yapmayan özel pense kullanırlar.

Diş teli takmanın verdiği rahatsızlığı hafifletmek sizi heyecanlandırıyor olabilir, ancak bunun için dişinizi kaybetmeyi riske atmaya değip değmeyeceğinden şüpheliyim.

Telleri Çıkardıktan Sonra Dişlerinizin Bakımı

Telleri çıkardıktan sonra dişlerinizin düz ve bozulmamış beyaz kalmasını sağlayacak iyi hazırlanmış bir diş hijyeni programına sahip olmalısınız.

Bu çok önemli bir ortodontik tedavi programıdır. Dişlerinize özenle bakmamak, kesinlikle dişçiye hoş olmayan bir ziyareti garanti edecektir.

1. Diş hekiminizi yakın tutun

Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Bu, diş hekiminin dişlerinizi proaktif olarak kaydırmak gibi oral sorunları engellemek için dişlerinizi incelemesine olanak tanır.

Ayrıca diş tellerinin altında birikmiş olabilecek lekeleri ortadan kaldıracak kapsamlı bir diş temizliğinden de faydalanabilirsiniz. Diş temizliği ayrıca diş tellerinin geride bırakmış olabileceği bakteri üreten girintileri de halledecektir.

Diş beyazlatma tedavisini de deneyebilirsiniz. Bu tür bir tedavi, ortodontik tedavilerle ilişkili renk bozulmalarını kapsamlı bir şekilde halledecektir.

2. Özenli bir evde diş hijyeni rutini uygulayın

Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamanız yardımcı olacaktır. Dişlerinizi fırçalamadan asla yatmayın, çünkü bu dişlerin renginin değişmesine neden olabilir.

Diş minenizin kalitesini düşürebilecek aşınmaları azaltmak için yumuşak kıllara sahip bir fırça kullanmanız önemlidir. Kıllar yıprandığında fırçayı değiştirin.

Tutucularınızı düzenli olarak temizleyin. Renk bozulmasına neden olan yiyecekleri yedikten sonra ağzınızı ılık suyla çalkalayın. Bu tür yiyecekler arasında şekerli maddeler, kahve ve çay bulunur. Bu dişlerinizde leke oluşumunu engelleyecektir.

Dişlerinizin arasına sıkışmış kalıntıları temizlemek için günde bir kez diş ipi kullanın. Bazı yiyecek parçacıkları diş fırçasının ulaşamayacağı yerlere yapışabilir. Bu tür parçacıkların temizlenememesi, lekelerin ve boşlukların oluşmasına neden olabilir.

Akşam yemeğinden sonra yatmadan önce dişlerinizi diş ipi ile temizlemenin en iyi uygulama olduğu kanıtlanmıştır. Başlangıçta çok iş gibi görünebilir, ancak birkaç gün sonra herhangi bir gerginlik hissetmeyeceksiniz.

Çözüm

Braket yapıştırıcısının kalıntısı genellikle braketleri çıkardıktan sonra geride kalır. Bu tutkal birikintileri, dişlerde büyük bir rahatsızlığa neden olan sert bir yama oluşturur. Ayrıca dişlerin renksiz görünmesine de neden olurlar.

Bununla birlikte, yerel olarak mevcut malzemeleri kullanarak destek yapıştırıcısından kurtulabilirsiniz. İki kaşık karbonat ve yarım kaşık hidrojen peroksit dişlerinizi yeniden parlatır.

Bu evde çare iyi çalışsa da, bu prosedürün sonucu profesyonel diş tedavisi almakla karşılaştırılamaz.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir