Evinizin Güvenlik Sistemleri Yıllar İçinde Nasıl Gelişti ve İyileşti?

Çoğumuz mülklerimizi ve kişisel eşyalarımızı korumak için evlerimizde bir tür güvenlik sistemi kullanırız. Akıllı güvenlik sistemlerinin yükselişi ile artık bir düğmeye dokunarak hırsızlıktan su baskınlarına kadar sayısız tehdidi izleyebiliyor ve bunlara karşı koruma sağlayabiliyoruz.

Ancak geçmişte güvenlik sistemleri nasıldı ve atalarımız eşyalarını koruma konusunda nasıl bir yol izledi? Aşağıda, mülklerimizi mülk edinmek için kullandığımız araçların on yıllar boyunca nasıl değiştiğine ve hangi şekillerde aynı kalmış olabileceğine bir göz atacağız!

Geçmişin Güvenlik Sistemleri

Mülklerimizi güvende tutmak konusunda derin bir endişe duymamız sadece modern zamanımızın bir işareti değildir; ilk güvenlik sistemlerinin izleri eski Yunan, Roma ve Mısır uygarlıklarına kadar götürülebilir. Bunlar eski güvenlik sistemleri davetsiz misafirleri uzak tutmak için kullanılan basit ahşap pim kilitler; bununla birlikte, fiziksel olarak zorlamak nispeten kolaydı – zamanla, daha fazla koruma için bu kilitleri yapmak için metal kullanıldı ve tasarımları geliştirildi. Daha zengin atalarımız izinsiz girişleri ve hırsızlığı önlemek için silahlı muhafızlar bile kullanmış olabilirken, köpekler bir erken hırsız alarmı işlevi gördü.

Antik Romalılar kazları bir ev güvenliği yöntemi olarak kullandılar ve askerler ayrıca işgal ettikleri surların dışına bir kaz sürüsü yerleştirirdi. Kazlar, potansiyel bir davetsiz misafirin yaklaşması üzerine yalnızca yüksek bir ses çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda son derece bölgeseldir ve saldırgan olmaya yatkındır, bu da onları mükemmel bir alarm/caydırıcı sistem kombinasyonu haline getirir. İlginç bir şekilde, uygulama modern zamanlara kadar devam etti: 2012 yılına kadar, ünlü İskoç viski üreticisi Ballantine’s’in deposunu korumak için bir kaz sürüsü hizmet etti.

Labirentler ve labirentler de eski uygarlıklar tarafından potansiyel işgalcileri caydırmak, şaşırtmak, tuzağa düşürmek ve hatta işkence etmek için kullanılmış ve birçok farklı ülkede yüzyıllar boyunca kullanılmaya devam etmiştir. Girit Kralı Minos ve labirentin içindeki minotor efsanesi bir hikaye olsa da, bu tür erken güvenlik sistemi hırsızları bir mülk üzerinde girişimde bulunmaktan caydırmaya yardımcı olan bu tür bir erken güvenlik sistemi ile hiç şüphesiz bir gerçeğin çekirdeğini taşıyordu.

Orta Çağ’da Ev Koruması

Korumanın klasik bir yolu daha büyük ev, ya da kale, Orta Çağ’da bir cinayet deliğinin kullanılmasıyla oldu. İpucu, gerçekten isimde. Bu büyük açıklıklar, savunucuların aşağıdaki davetsiz misafirlere bir şeyler fırlatmalarını sağlamak için tasarlandı – tipik olarak, kayalar, erimiş led, kaynar su ve katran füze olarak kullanıldı, ancak gübre de duyulmamıştı.

Hendekler aynı zamanda Orta Çağ’da iyi kullanılan bir savunma biçimiydi – eski Mısır zamanından beri mülkleri korumak için kullanılmış olsalar da. Çek Cumhuriyeti’nde Krumlov Kalesi’ni çevreleyen kuru bir hendeğin aslında ayılarla dolu olduğuna dair kanıtlar var.

Güvenlik Sistemleri, Ortaçağ Tarzı

Bu dönemde evi ve mülkü korumanın daha gelişmiş yolları devreye girmeye başladı. Japonya’da bazı mülkler bülbül katları: zeminin altında, üzerinde yüründüğünde belirgin ve çok yüksek bir ses çıkaran bir dizi makara, metal çivi ve metal plaka vardı, böylece hane halkını bir davetsiz misafirin varlığına karşı uyarıyordu. Sorun, üzerinde kimin yürüdüğü önemli değil, zeminin gürültü yapmasıydı ve efsaneye göre, kuruldukları binalardaki personel, onları harekete geçirmemek için belirli bir şekilde yürümeyi öğrendi.

Mülklerin etrafına çitler, duvarlar ve diğer engellerin inşası ortaçağ döneminde çok daha yaygın hale geldi ve aynı zamanda birçok ülkede, eve birinin girdiğini bildirmek için bir kapının iç kısmına bir zil asmak yaygın bir uygulama haline geldi. .

Kilitler de daha sofistike ve daha sağlam hale geldi – gerçi çok uzun süre picklock’ların bir adım önünde kalmadılar!

Sanayi Devrimi Dönemi Ev Güvenliği

Elektrikli alarm zili için ilk patent 1853’te Augustus Pope tarafından yapıldı; mıknatıslara bağlanan ve ardından kapı ve pencerelere bağlanan bir dizi elektrik devresiyle çalışıyordu ve bunlardan biri açıldığında ses çıkarıyordu. Zamanla, Pope icadını, açılan pencere veya kapı tekrar kapatılsa bile çalmaya devam edecek şekilde geliştirdi, bu da potansiyel hırsızlar için işleri daha da zorlaştırdı ve 1857’de cihazları, daha iyi korumaya istekli bir halka toplu olarak üretiliyordu. ev ve değerli eşyalar.

Bu dönemde parmaklıklı kapılar ve pencereler giderek daha fazla görülmeye başlandı ve aydınlatma, bir davetsiz misafiri caydırmak ümidiyle konut sakinlerinin evdeki varlığını göstermenin bir yolu olarak kullanılmaya başlandı – dış mekan aydınlatması da buna yardımcı oldu.

Bu dönemde üretim sistemlerinde yapılan değişiklikler, kilitlerin sadece daha güçlü ve daha esnek hale gelmediği, aynı zamanda her zamankinden daha ucuz olduğu ve böylece ilk kez yaygın olarak bulunduğu anlamına geliyordu.

Modern Güvenlik Sistemleri

Şu anda sahip olduğumuz güvenlik sistemlerinin hepsinin, onlardan önce gelen cihazların, icatların ve yeniliklerin omuzlarında durduğu doğru olsa da, onları mümkün kılan teknolojik gelişmeler şüphesiz uzak atalarımızın aklını başından alacaktı.

Anahtarlar ve kilitler tüm güvenlik sistemlerinin temel unsuru olmaya devam edebilirken, akıllı kilitler artık uzaktan kontrol edilebilir ve hatta parmak ucu taramanın yanı sıra parolaları da içerebilir. kapıyı hiç açma ihtiyacı.

Gözetleme kuleleri, yüzyıllar boyunca mülklerin işgal edilmesini önlemek için gözetlemenin nasıl yapıldığıydı – bugün eşyalarımızı güvende tutmaya yardımcı olmak için kullandığımız güvenlik kameralarının etkili bir şekilde öncüleriydiler.

Akıllı ev güvenlik sistemleri, ev güvenliğini tüm yönleriyle yönetmenin ve sürdürmenin yeni ve bütünsel bir yoludur ve kamera görüntülerini izlemek, biz uzaktayken ışıkları açıp kapatmak için kurallar belirlemek ve bizi sel ve yangın konusunda uyarmak için kullanılabilir. örneğin riskler. Orta çağda bir insan ordusunu ve düşünülemez miktarda kaynağı alacak olan şey, şimdi dünyanın herhangi bir yerinden bir fare tıklamasıyla veya bir parmak dokunuşuyla elde edilebilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir