Facebook’un dört yıllık Canlı Alışveriş özelliği, şirketin Reels’e odaklanmasını iki katına çıkardığı için sona eriyor. Bir blog gönderisinde şirket, özelliğin 1 Ekim’den itibaren kapatılacağını ve ardından kullanıcıların ve satıcıların artık Facebook’ta yeni veya planlanmış canlı alışveriş etkinliklerine ev sahipliği yapamayacağını duyurdu.

Facebook blog yazısında, “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli videoya kayarken, odağımızı Meta’nın kısa biçimli video ürünü olan Facebook ve Instagram’da Reels’e kaydırıyoruz” dedi.

Bu, içerik oluşturucuların ve markaların Facebook Live videolarında ürün oynatma listeleri oluşturamayacağı veya ürünleri etiketleyemeyeceği anlamına gelir. Ancak Facebook, canlı etkinlikleri yayınlamak için Facebook Live’ı kullanmaya devam edebileceklerini söyledi.

Bununla birlikte, hepsi korkunç haberler değil ve özellik, Ticaret Yöneticisi’ne sahip markalar ve içerik oluşturucular için Instagram’da mevcut olmaya devam edecek. Burada, müşterilerin doğrudan Instagram’daki bir mağazadan ürün satın almalarını sağlamak için ödemeli bir mağaza oluşturabilirler. Ayrıca Facebook ve Instagram’da müşteri çekmek ve hatta Instagram’da Makaralar’da ürünleri etiketlemek için Makara ve Makara Reklamlarını kullanabilirler.

Tayland’da ilk kez 2018’de başlatılan canlı alışveriş özelliği, satıcıların – markaların ve içerik oluşturucuların – canlı alışveriş oturumları düzenlemesine ve ürün oynatma listeleri oluşturmasına ve diğer kullanıcıların satın alması için Facebook Canlı videolarında ürünlerini etiketlemesine olanak tanır. Özelliğin popülaritesi, özel bir alışveriş sekmesinin yanı sıra 2020’de yavaş yavaş dünya genelinde daha fazla kullanıcıya sunulması anlamına geliyordu.

Bu, Facebook’un canlı alışveriş özelliği için ani bir son olsa da, gelişme sürpriz değil. Facebook-ebeveyn Meta, Çin’in TikTok’una karşı rekabetini yoğunlaştırdığı için ve iyi bir nedenle aylar boyunca Reels’e odaklandığını vurguladı.

Yakın tarihli bir rapor, TikTok’un, özellikle etkileyici pazarlama harcamaları söz konusu olduğunda, önde gelen sosyal medya platformu olarak Facebook’u başarıyla tahttan indirebileceğini öne sürdü. Bu, yaratıcıları sosyal medya platformlarında çekmek ve elde tutmak için Meta’nın Reels’i ve kısa video segmentini ikiye katladığını gördü.

Bu yatırım Meta için zengin getiriler sağladı – yakın zamanda şirket, Reels’teki reklamlar için yıllık 1 milyar dolarlık dönüm noktası olan gelir çalıştırma oranını aştı.