Frenlerinizin Havasını Almazsanız Ne Olur?

Sürücülerin yoldayken akıllarında tutmaları gereken birçok şey var. En önemlilerinden biri, arabanızın düzgün çalıştığından emin olmaktır. Bu, frenlerinizin havasını almayı içerir. Sürüş sırasında sizi güvende tutan şey frenlerdir, bu nedenle doğru çalıştıklarından emin olmak önemlidir. Bu blog yazısında, frenlerinizi boşaltmazsanız ne olacağını ve bunun olmasını önlemek için neler yapabileceğinizi tartışacağız.

Frenlerinizi boşaltmazsanız ne olur?

Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen bir sorun olana kadar fren hidroliğinizi düşünmezsiniz. Ve bu noktada, genellikle çok geç olur. Bu blog yazısında, frenlerinizi boşaltmazsanız ne olacağı ve bu sorunu nasıl tamamen önleyeceğiniz hakkında konuşacağız. Ayrıca, frenlerinizi nasıl düzgün bir şekilde havalandıracağınız konusunda kapsamlı bir kılavuz sağlayacağız. Bu nedenle, ister yeni bir sürücü olun, ister aracınızın en iyi durumda olduğundan emin olmak istiyorsanız, frenlerinizin havasını almakla ilgili bilmeniz gereken her şeyi okumaya devam edin!

Frenlerinizi Nasıl Hava Alırsınız?

Frenleriniz eskisi gibi çalışmıyor mu? Pedalın düşük göründüğünü veya durmak için daha fazla çaba harcadığını fark ettiniz mi? Arabanızda olan buysa, kolay bir düzeltme olabilir! Fren balatalarının değiştirilmesi gerekip gerekmediğini veya başka bir sorun olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu, balataların havasını almaktır.

Ancak, fren balatalarını değiştirmek gibi sert bir şey yapmadan önce, sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için her zaman önce balataların havasını almalısınız. İşte frenlerinizi kesinlikle boşaltmanız için 5 neden:

1) Tüm eski sıvıyı yıkayın

Molalarınızı birkaç kez pompaladığınızda, eski kirli fren hidroliğinin bir kısmı ana silindir haznesine dökülebilir. Kirli sıvı zamanla yavaş yavaş birikir ve fren pedalının daha da yere inmesine neden olabilir. Eski sıvının tamamını temizlemek ve yenisiyle değiştirmek kesinlikle bu sorunu çözecektir.

2) Fren sisteminizde hava kabarcığı olmadığından emin olun

Molalarınızı akıttığınızda, büyük olasılıkla eski kirli sıvının bir kısmı dökülecektir. Bu gerçekleşmezse, fren sisteminizde yeni fren hidroliğinin gelmesini engelleyen bir hava cebi olabilir. Arızalı bir sisteme hava vermek çok tehlikelidir çünkü molalara çarptığınızda, tamamen başarısız olur ve kötü bir şeyin olmasına neden olur. [ similar to a car accident ]. Tüm sistemi havalandırarak bu hava ceplerinden kurtulduğunuzda, gitmeniz iyi olur!

3) Fren balatalarınıza yeni bir sızdırmazlık rondelası yerleştirin

Fren balatalarınızı daha önce değiştirdiyseniz ve eskileri düzgün bir şekilde kapatılmamışsa, küçük lastik parçalarının çıkıp fren sisteminize girmesine neden olmuş olabilir. Bu olursa, sıvının içine giren ve pedalın çok alçalması veya itilmesinin zorlaşması gibi sorunlara neden olan bazı kirler olabilir. Tüm bu kirli parçaların yenisi ile değiştirilmesi bu sorunu çözecektir.

4) Korozyondan kurtulun

Zamanla, pistonlar ve tekerlek silindirleri gibi her türlü yerde korozyon oluşabilir. Bu metal parçalar genellikle fren pedalını her yukarı ve aşağı pompaladığınızda genişler ve büzülür, ancak paslandıkları için birbirine yapışırlar. Bu sorunu aşınmış parçaları değiştirerek çözebilirsiniz, ancak aynı zamanda frenlerin havasını almak da iyi bir fikirdir çünkü bazen korozyon bazı kırılma hatlarını tıkayabilir ve bu da aracınızın yolda bozulmasına neden olur.

5) Eski sıvıdan kurtulun

Molalarınızı akıttığınızda, eski kirli sıvının tamamını boşaltacak ve yenisiyle değiştireceksiniz; tüm bu eski şeyleri değiştirmek çok önemlidir, çünkü mola sırasında bu eski kirli sıvı, fren balatalarınızın arasına girebilecek ve doğrudan fren sisteminize girebilecek küçük kayalar veya metal parçaları gibi birikintileri toplamış olabilir. Bu sorun olarak bilinir [brake failure]ve çok tehlikeli olabilir çünkü hiç ara vermeyeceksiniz.

Frenlerinizin Havasını Alması Gerektiğine İlişkin İşaretler

Geleneksel hava tahliye prosedürleri genellikle fren hidroliği rezervuar kapağının çıkarılmasını ve belirli bir hareketle pedalın birkaç kez pompalanmasını içerir. Kapak değiştirilir ve daha fazla çalışmaya gerek yoktur.

Ancak bazı durumlarda, frenlerinizin havasını almadan önce eski fren hidroliğini değiştirmeniz gerekebileceğini gösteren işaretler vardır.

1) Fren pedalınız azaldı. Fren pedalına bastığınızda, normalden daha derine iner ve aracınızın veya kamyonunuzun hareketini durdurmak için daha fazla güç gerektirir. Bu oluyorsa, sorunun nedeni eski kirlenmiş fren hidroliği olabilir. Frenleri boşaltmaya devam etmeden önce, fren pedalınızın neden azaldığını profesyonel bir kontrole götürmek en iyisi olacaktır.

2) Frenlerinize bastığınızda sıvı deponuz köpürüyor. Haznedeki kabarcıklar, sistemdeki bir çatlaktan veya servis sırasında ana silindir pistonlarının dışarı itilmesinden sonra fren sisteminize hava girdiğinin bir işaretidir. Bu kabarcıklar dışarı atılamaz ve bir basınç kontrolü kullanılarak çıkarılmalıdır.

3) Frene bastığınızda garip bir ses duyuyorsunuz. Bir tıslama veya gıcırtı sesi duyarsanız, büyük olasılıkla ya hazne ile kaliperler arasındaki hatta ya da kaliper hatlarından birinde hava kabarcıkları vardır.

4) Arabanız durduktan sonra yolun bir tarafına çekiyor. Bu, frenlerinizin havasını alarak giderilebilir, ancak hava alma prosedürlerine devam etmeden önce bir teknisyenin bu belirtiye neden olabilecek diğer sorunları kontrol etmesi en iyisidir.

5) Dik bir yokuşta sert frenleme sırasında veya acil duruş sırasında fren pedalına sert bastığınızda fren zayıflaması oluyor. Fren hidroliği sızıntınız varsa bu, fren hidroliği seviyesinin düşmesine ve sonunda durma gücünüzün düşmesine neden olabilir. Frenlerinizin havasını almadan önce herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir.

Frenlerinizi iyi durumda tutmak için ipuçları

Fren balataları aracınızın en önemli bileşenlerinden biridir. Amaçları sizi doğru zamanda durdurmaktır, böylece kimseye veya hiçbir şeye çarpmazsınız. Frenlerinizi iyi durumda tutmanın en iyi yolu, fren balatalarınızı çok fazla yıpranmadan değiştirmek ve fren sisteminizin geri kalanının da iyi durumda olduğundan emin olmaktır.

Frenlerinizi iyi durumda tutmak için bazı ipuçları:

* Fren balatalarını kendiniz değiştirmeye karar verirseniz, bunu daha önce yaptığınızdan ve nasıl yapıldığını bildiğinizden emin olun. Eğer doğru yapmazsanız ve fren balatalarınız aynı kalitede değilse ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Fren balatalarınızın arkasında, ne tür olduklarını söyleyen bir etiket var. Emin değilseniz, güvende olun ve onları bir tamirciye veya bayiye götürün.

* Özellikle çok araç kullanıyorsanız, ne sıklıkta kullandığınıza göre frenlerinizin ara sıra değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol edin. Herhangi bir otomobil parçası mağazasından aracınız için fren balataları satın alabilirsiniz.

* Frenleriniz gıcırdıyorsa hemen bir tamirciye veya bayiye götürün. Gıcırdayan frenler, yeni fren balatalarına ihtiyacınız olduğunu gösteren en yaygın işaretlerden biridir.

* Acil freniniz de fren balatalarınızı kullanır ve çok kullanırsanız çabuk yıpranır ve değiştirilmesi gerekir. Düzgün çalıştığından emin olmak için acil durum freninizi sık sık kontrol edin.

* Aracınız fren yaptığınızda yanık kokuyorsa veya fren yaptığınızda tekerleklerinizden duman geliyorsa frenlerinizde sorun var demektir. Bunu düzeltmeyi bir süre erteleyebilirsiniz, ancak molalarınız garip sesler çıkarmaya başladığında, hemen onları alın.

* Frenlerinize çarpmaktan kaçının çünkü bu onların ömrünü kısaltabilir.

Frenlerinizi boşaltmanın faydaları

Fren balatalarınızı değiştirdikten sonra performansta bir düşüş fark ettiniz mi? Belki de frenler, sert frenleme altında etkili bir şekilde durmak için gıcırtılı veya çok yumuşak hissediyor.

Cevabınız evet ise, fren kanamasının zamanı gelmiş olabilir.

  1. Ana silindirdeki tüm fren hidroliğinin temizlendiğinden emin olun (genellikle fren servonuzun yanında bulunan plastik bir kap). Bu boşaltılmamışsa, hava hala sisteminize sızabilir ve hasara yol açabilir. Boşaltmak için, bu haznedeki tüm eski sıvıyı emmek için boşaltma setinizle birlikte gelmesi gereken şırıngayı kullanın.
  2. Kaliper üzerindeki hava alma nipeline bir ip bağlayın ve sağlam olduğundan emin olun.
  3. Şırıngayı dik tutarken (hava kabarcıklarının içeri girmesini önlemek için) 5-6 kez fren pedalınızı pompalamaya başlayın. Bir daha asla bir fren pedalına dokunmak istemiyorsanız, bu adım, fren pedalına basmak yerine bir el pompası kullanılarak tamamlanabilir.
  4. Şırıngayı bir kez daha dik tutun ve ana silindirinizdeki nipeli dikkatlice açın – sisteminize çok hızlı hava girmesini önlemek için bunu yavaşça yapın.
  5. Meme ucunu açtıktan sonra, şırıngayı dik tutmaya devam edin ve pistonu hafifçe geri çekin (yavaşça geri çekerseniz bu daha kolay olacaktır). Kanama memesinden biraz sıvı çekmek isteyeceksiniz ama çok fazla değil.
  6. Bir miktar sıvıyı geri çektikten sonra, ana silindirinizdeki nipeli kapatın.
  7. Kaliperinizdeki hava alma nipelinden daha fazla kabarcık gelmediğini görene kadar 4-6 arasındaki adımları tekrarlayın. Bu, sisteminizdeki tüm havanın alındığı ve artık yumuşak bir frenlemenin olduğu anlamına gelir!

SSS

1. Frenlerinizin havasını almamanın tehlikeleri nelerdir?

Frenlerinizin havasını almazsanız, fren hidroliği giderek daha fazla suyla doygun hale gelir. Bu, sıvının kaynama noktasında bir azalmaya yol açacaktır ve sonunda kaynayarak frenlerin bozulmasına neden olabilir. Ek olarak, kontrol edilmezse bu, fren rotorlarını ve kaliperleri de paslandırabilir.

2. Fren hidroliğini her değiştirdiğinizde frenlerinizin havasını almak gerekli midir?

Fren hidroliğini her değiştirdiğinizde frenlerinizin havasını almanın gerekli olup olmadığı konusunda bir tartışma var. Genel fikir birliği gerekli olmadığı gibi görünüyor, ancak bunu yapmaktan zarar gelmez ve sistemdeki tüm havanın alınmasını sağlamak için iyi bir yoldur. Fren hidroliği tipik olarak birkaç yıl dayanır, bu nedenle fren hidroliğinizi bir süredir değiştirmediyseniz, frenlerinizi boşaltmak iyi bir fikir olabilir.

3. Bir arabanın frenlerini neden boşaltmalısınız?

Fren hatlarına girmiş olabilecek havayı gidermek için bir arabadaki frenlerin havasını almak önemlidir. Fren hatlarında hava kabarcıklarının kalmasına izin verilirse, düşük fren performansına neden olabilir. Frenlerin havasının alınması, sistemde birikmiş olabilecek eski sıvıların dışarı atılmasına da yardımcı olur. Bu, frenlerinizin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve fren balatalarınızın ve disklerinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir