Google, bilgisayar korsanlığı riskinden kaçınmak için kullanıcıları Chrome’u hızlı bir şekilde güncellemeleri konusunda uyarıyor

Google, bilgisayar korsanları tarafından aktif olarak istismar edilen ciddi bir hataya karşı kendilerini korumak için kullanıcılarına Chrome tarayıcısına hemen bir güvenlik güncellemesi yüklemelerini tavsiye etti.

Teknoloji devi, ‘CVE-2022-3075’ için bir istismarın vahşi ortamda bulunduğuna dair raporlardan haberdar olduğunu ve anonim bir güvenlik araştırmacısı tarafından bildirilen güvenlik açığından “Mojo’da yetersiz veri doğrulaması” olarak bahsettiğini söyledi.

Şirket, önümüzdeki günlerde/haftalarda kullanıma sunulacak Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde Google Chrome kullanıcıları için bir güvenlik düzeltme eki yayınladığını söyledi.

Google, bir güvenlik güncellemesinde “Hata ayrıntılarına ve bağlantılara erişim, kullanıcıların çoğu bir düzeltmeyle güncellenene kadar kısıtlı tutulabilir” dedi.

Hata, diğer projelerin de benzer şekilde bağlı olduğu, ancak henüz düzeltmediği bir üçüncü taraf kitaplığında mevcutsa, kısıtlamaları da koruyacağız” dedi.

Bu, Chrome’un bu yıl karşılaştığı altıncı sıfır günlük güvenlik açığıdır.

Chrome kullanıcılarının artık en son güvenlik güncellemesini etkinleştirmek için tarayıcılarını yeniden başlatmaları gerekiyor.

Bu son güncelleme, Google’ın 30 Ağustos’ta Chrome sürüm 105’i yayınlamasından sadece birkaç gün sonra gelir.

Şirket, “Güvenlik hatalarının istikrarlı kanala ulaşmasını önlemek için geliştirme döngüsü sırasında bizimle birlikte çalışan tüm güvenlik araştırmacılarına teşekkür etmek istiyoruz” dedi.

GÜNCELEME NASIL YAPILIYOR?

NTV’de yer alan habere göre; Chrome belirli aralıklarla cihazlar için otomatik güncellemeler yayınlıyor. Kullanıcılar bu süreyi beklemeden de kendileri Chrome servisini güncelleyebiliyor. İşte adım adım güncelleme yöntemi:

1 – Chrome’da sağ üst taraftaki üst üste duran üç noktayı tıklayın (X işaretinin hemen altında)

2- Ardında sırasıyla Ayarlar > Yardım > Google Chrome Hakkında seçeneklerini takip edin.

3- Google’ın son güncellemesini yükleyin ve sistem uyarı verdiğinde Chrome’u yeniden başlatın.

 

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir